Україна офіційно відмовляється від будь-яких інших варіантів вступу до НАТО, згідно з заявою Міністерства закордонних справ.
Міністерство закордонних справ перед початком міністерської зустрічі НАТО у Брюсселі опублікувало заяву "з нагоди 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму". У документі наголошується, що Україна не розглядатиме жодні альтернативи вступу до Альянсу.
Будапештський меморандум, укладений 5 грудня 1994 року, мав на меті гарантувати Україні безпеку, суверенітет та цілісність її території в обмін на відмову від третього у світі ядерного арсеналу. Проте, як зазначили в Міністерстві закордонних справ, цей документ не зміг захистити Україну від агресії з боку Росії, яка, маючи ядерну зброю, здійснила напад на державу, що відмовилася від свого ядерного потенціалу.
Недотримання зобов'язань Будапештського меморандуму, згідно з заявою, призвело до катастрофічного підвищення безпекових загроз не лише для України, а й для інших країн і регіонів, включаючи Європу, євроатлантичний простір, Центральну та Південно-Східну Азію, Близький Схід, а також міжнародний мир і безпеку в цілому.
"Відсутність реальних та ефективних гарантій безпеки для України в 1990-х роках виявилася стратегічною помилкою, яку використала Москва. Цю помилку необхідно виправити. Україні слід надати ясні, юридично обов'язкові гарантії безпеки, що враховують її значний внесок у світове ядерне роззброєння, а також у підтримку міжнародного миру та стабільності", - зазначається в документі.
Звертаючись до Сполучених Штатів та Великої Британії, які стали підписантами Будапештського меморандуму, а також до Франції та Китаю, які підтримали цю ініціативу, а також до всіх країн-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Міністерство закордонних справ підкреслює: Україна не прийме жодних альтернатив, сурогатів чи замінників для повноправного членства в НАТО.
Запрошення України до НАТО стане ефективною відповіддю російському шантажу, усуне ілюзії Кремля щодо перешкод євроатлантичній інтеграції та допоможе відновити довіру до ядерного роззброєння, додали у дипломатичному відомстві.