Українці стикаються з шахрайством при оренді житла: без належних документів знімати квартиру може бути небезпечним.
В Україні нерідкі випадки шахрайства з орендою житла. Найчастіше квартира або будинок здається без згоди власника, належить іншим особам або знаходиться в іпотеці. Втім, убезпечити себе від неприємностей можна: для цього потрібно правильно скласти договір оренди, в якому прописати всі деталі оренди житла.
Про це розповіли фахівці "Юридичного радника для ВПО". Вони наголосили: також варто перевіряти документи на нерухомість.
В цілому, аналітики підкреслили, що ретельно складений договір оренди принесе вигоди як орендарю, так і власнику майна. Зокрема, цей документ визначить ясні умови орендних відносин:
Крім того, договір надасть орендарю можливість претендувати на отримання податкової знижки на оренду житла. Або субсидії за місцем фактичного проживання.
Що має бути у договорі
"Юристи підкреслюють, що хоча паспортні дані можуть бути вказані, це не є обов'язковою вимогою."
Обов'язково прописати, чи квартира, кімната, житловий будинок або його частина тощо.
Також необхідно зазначити умови продовження та завершення угоди. Наприклад, угода може автоматично продовжуватися, якщо жодна з сторін не повідомила про намір її припинити за місяць до закінчення терміну. Або можуть бути запропоновані інші варіанти.
Критично важливо чітко викласти, яким чином буде здійснюватися оплата. Зокрема, це може бути через банківський рахунок або у готівковій формі.
"У разі безготівкової оплати зберігайте виписки або квитанції. Оплачуючи готівкою, складіть додаток до договору або акт прийому-передачі довільної форми або розписку", - радять спеціалісти.
Потрібно вказати, хто саме та в які терміни їх сплачує.
"Страховий депозит - це сума коштів, яку ви передаєте власнику житла разом із першим платежем за оренду, що розглядається як аванс за останній місяць. Для орендодавця цей депозит слугує гарантією збереження стану квартири та її вмісту. Наприклад, у разі пошкодження меблів чи техніки, при виїзді з квартири з депозиту можуть бути вирахувані витрати на відшкодування збитків. Також з цієї суми можуть бути утримані борги за невиплачені комунальні послуги або орендні платежі", - пояснюють юристи.
У ньому потрібно докладно описати стан квартири, вказати, які в ній є речі та як вони виглядають.
Спочатку потрібно перевіряти документи на житло
При цьому наголошується: перед укладенням договору слід перевірити документи на житло - особливо, якщо ціна оренди занадто низька. Річ у тім, що орендодавці можуть приховати ті чи інші важливі відомості, що в майбутньому може спричинити проблеми. Найчастіше ж, за даними юристів, приховувати намагаються, що:
Юристи підкреслюють, що орендодавець зобов'язаний надати документ, який підтверджує його особу. Водночас, вони вказують, що до документів, які підтверджують право власності на нерухомість, належать:
Як повідомляв OBOZ.UA, в Україні прогнозують збільшення вартості нових житлових об'єктів. Очікується, що ціни на первинному ринку нерухомості піднімуться на 20-25% у гривневому еквіваленті. Варто зазначити, що частина цього підвищення пов'язана зі здорожчанням будівельних матеріалів та виконуваних робіт.