Уряд Словаччини планує вдосконалити мовний закон, що може негативно вплинути на стосунки з Угорщиною.
Уряд Роберта Фіцо в Словаччині має намір вдосконалити законодавство щодо словацької мови, що може негативно вплинути на угорську національну меншину в країні та призвести до ускладнень у словако-угорських відносинах.
Про це, як пише "Європейська правда", повідомило угорське видання Népszava.
Посилення ініціювала ультраправа міністр культури Мартіна Шимковічова, яка запевняє, що ці заходи не мають на меті дискримінацію угорської меншини. Нововведення дозволять підвищити штрафи за порушення закону про державну мову та розширити можливості для їх стягнення, зокрема в тих населених пунктах, де проживає угорська громада, і де офіційні документи публікуються угорською мовою, не відповідаючи встановленим законодавчим вимогам.
Представники опозиційної партії SaS у Словаччині та лідер позапарламентської угорської партії «Форум Угорців» Жолт Шимон висловили своє незадоволення щодо наміру змінити мовний закон. Вони вважають, що ці пропозиції мають на меті дискримінацію угорської меншини.
Шимон вважає, що ця зміна є ще більш ризикованою, ніж попередні подібні пропозиції, оскільки тепер, крім державних установ та юридичних осіб, під загрозою покарання опиняються також і приватні особи.
Міністерство культури Словаччини підкреслює, що зміни до законодавства виникають у відповідь на практичні аспекти його застосування, і фізичні особи не підлягатимуть покаранню. Головною метою є встановлення статусу державної мови або забезпечення ефективного контролю з боку держави.
Воно переконує, що деякі норми закону досі неодноразово порушувалися одними і тими ж особами, що спричинено низькими розмірами штрафів та обмеженими повноваженнями контролюючого органу.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто висловив свою позицію на засіданні комітету закордонних справ парламенту в четвер. Він зазначив, що угорський уряд пильно слідкує за можливими змінами до Закону про словацьку мову та "ясно сподівається на відсутність зворотного руху в питаннях, що стосуються прав меншин".
За інформацією, посол Угорщини в Братиславі вже провів переговори з комісаром, відповідальним за питання меншин у уряді Братислави.
Як відомо, уряд Орбана з 2017 року блокує євроатлантичну інтеграцію України через закон про освіту та мову, а свою підтримку на всіх форумах пов'язує з виправленням ухвалених положень і дотримання прав меншин.
Незважаючи на те, що у грудні 2023 року Верховна Рада України прийняла ряд нововведень, угорські власті в Будапешті наполягають на тому, щоб Україна відновила стан справ, який існував до 2015 року.
Нагадаємо, що влітку, в інтерв'ю для "ЄП", Андрій Єрмак, очільник Офісу президента, поділився детальними відомостями про "відверту бесіду" з угорським міністром закордонних справ Петером Сійярто, яка відбулася під час його візиту до Ужгорода в січні 2024 року. Ця розмова стала основою для висунення Будапештом нових вимог щодо прав угорської меншини.
Ці умови стали частиною переговорної бази для інтеграції України в Європейський Союз.