Всім українцям будуть перераховані рахунки за доставку газу: яку суму слід очікувати з початку нового року.


В Україні залишиться незмінним тариф на доставку газу, але з січня 2025 року всі платежі в рахунках будуть перераховані. Збільшення витрат торкнеться мешканців малих містечок, які використовують газ для обігріву своїх домівок.

Про те, як і чому перерахують вартість доставки газу, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Розрахунки за доставку газу будуть переглянуті для всіх споживачів: кілька ілюстрацій.

Українці здійснюють оплату за доставку газу за фіксованою ставкою, яка перераховується один раз на рік. Наступний перегляд вартості відбудеться 1 січня 2025 року. Від цього моменту частина населення країни може зіштовхнутися з підвищенням витрат на доставку, в той час як інші, хто зумів заощадити в попередньому "газовому році", можуть побачити зниження сум у своїх рахунках.

Газовий рік - із 1 жовтня минулого року по 30 вересня поточного року. Зараз ми платимо за доставку, враховуючи об'єм споживання газу з 1 жовтня 2022-го до вересня 2023-го. А у 2025-му платитимемо за той об'єм газу, який використали з 1 жовтня 2023-го до 30 вересня 2024-го.

Вартість у рахунках за доставку газу складається з двох складових: тариф на доставку та обсяг споживання (ці показники потрібно перемножити). Тариф на доставку залишився незмінним (і відповідно до законодавства не може бути змінений, оскільки під час воєнного стану діє заборона на підвищення цін як на сам газ, так і на його доставку). Натомість обсяг споживання є змінною величиною.

Щоб дізнатися свій тариф, відвідайте веб-сайт вашої газорозподільчої компанії або перегляньте платіжку. Деякі з тарифів (не для всіх регіонів) також представлені в таблиці нижче, де вартість вказана в гривнях за кубометр. Розглянемо кілька прикладів. В середньому для опалення одного квадратного метра використовується 5 кубів газу (з урахуванням регіональних особливостей). Ця інформація наведена в соціальних нормах споживання комунальних послуг.

Отже, на будинок площею 100 квадратів узимку можна витрачати до 500 кубів газу на опалення. Крім того, на родину з трьох осіб ще 31,5 кубометра витрачатиметься на приготування їжі та підігрів води. Тож у сумі взимку щомісяця така родина витрачатиме близько 531,5 кубометра газу (з жовтня по квітень) та 31,5 кубометра у "теплий сезон" (із травня по вересень).

У середньому це сім "холодних" та п'ять "теплих" місяців. Отже, за рік така родина використовуватиме 3878 кубометрів газу. Це 323,1 кубометра щомісяця. Саме за доставку такого об'єму газу треба буде платити щомісяця. Далі сума в платіжці залежатиме від регіону.

Якщо мова йде про житло в Харкові, то щомісячна плата за доставку газу становитиме 138,9 грн. У Кропивницькому ця сума зростає до 481,4 грн, а в Миколаєві вона ще вища — 642,9 грн. Вартість тарифу визначається багатьма чинниками, такими як довжина газових мереж, кількість споживачів, технічне обладнання тощо. Чим більше мереж, але менше споживачів, тим вища ціна. Саме тому в столиці України, Києві, де населення найбільше, спостерігається найнижчий тариф на доставку газу — лише 0,384 грн.

По своїй суті, плата за газопостачання є коштами, які спрямовуються на обслуговування та ремонт газових магістралей.

Уявімо, що ця ж родина в попередньому газовому році споживала газ у межах встановлених норм. Однак у минулому газовому сезоні вони вирішили зменшити витрати і скоротили споживання на 20%. Така економія не повинна негативно позначитися на комфорті життя і є доступною для більшості людей. Для цього потрібно впровадити прості заходи з підвищення енергоефективності в домі (більше про це читайте в наших наступних статтях).

У Державному агентстві з питань енергоефективності опублікували перелік базових порад про те, як скоротити споживання газу. Отже, якщо скоротити споживання на 20%, то за рік замість 3878 кубометрів можна буде витратити всього 3102,4 куб. м. Це 258,5 кубів на місяць. Отже, тільки на доставці газу можна буде заощаджувати:

І йдеться лише про економію за рахунок плати за доставку. Значно більше українці платять за сам газ - тариф "Нафтогазу" становить 7,96 грн за кубометр. Отже, за рік така родина, скоротивши споживання вдвічі, заощадить від 332,4 до 1560 грн залежно від регіону тільки на доставці газу. А за сам газ можна буде заплатити за рік на 6173,7 грн менше.

У кого обов'язково зростуть суми в платіжках і що з тими, хто взагалі не користується газом

Єдина категорія українців, які можуть не платити за доставку газу, - ті, хто від'єднаний від газової труби. Навіть якщо ви взагалі не користуєтесь газом, за доставку все одно доведеться платити. Є мінімальний об'єм, за який треба сплачувати. Йдеться про таке:

Для визначення мінімальної вартості послуг доставки газу враховується обсяг пального, що його встановлює Оператор ГРМ, спираючись на реальний обсяг споживання клієнтами в попередньому газовому році. Важливо зазначити, що затверджена мінімальна плата за доставку природного газу стосується таких категорій споживачів: нових клієнтів та/або домогосподарств, які споживають газ менше дев'яти місяців, а також домогосподарств, що тривалий час не користувалися газом, зокрема тих, у яких розподіл газу було призупинено шляхом опломбування, - роз'яснили в "Газорозподільних мережах".

Слід підкреслити, що для більшості українців, які проживають у квартирах і використовують газ переважно для приготування їжі, вартість доставки є незначною.

Related posts