В Apple роз'яснили причини видалення додатків кількох медіа в Росії.
Американська технологічна корпорація Apple пояснила видалення застосунків низки незалежних ЗМІ та VPN-сервісів з App Store в Росії необхідністю дотримання місцевих законів і прагненням продовжувати надавати свої послуги на території країни. Про це йдеться в офіційній відповіді компанії Apple на запит організації "Репортери без кордонів" (RSF) у середу, 25 грудня. Як зазначено в документі, представники Apple заявили, що їхні дії зумовлені як юридичними обмеженнями, передбаченими в російському законодавстві, так і завданням "підтримувати демократичні принципи".
"Недотримання юридичних норм може призвести до того, що Apple більше не матиме можливості підтримувати App Store або розповсюджувати контент у даній країні. Влада США закликає компанії забезпечити доступ до комунікаційних послуг для населення Росії, оскільки вважає, що ці послуги є важливими для збереження демократичних цінностей", - зазначено у відповіді Apple.
Корпорація Apple заблокувала доступ до новинного шоу "Що це було?" російської служби BBC, а також подкастів радіо "Ехо Москви" і видання The Insider у застосунку "Подкасти" для користувачів з Росії. Цю інформацію опублікувало видання "Медіазона" 14 листопада. Час, коли цей контент став недоступним, залишається невідомим. Користувачі з Росії можуть прослуховувати лише ті подкасти, які вони вже завантажили або слухали раніше, в той час як нові користувачі не можуть знайти ці шоу через пошук. Відзначається, що останній доступний епізод вийшов 8 листопада, а за межами Росії всі приховані подкасти залишаються доступними.
Компанія систематично підкоряється вимогам російських властей, що стосуються видалення незалежних медіа з платформи додатків, повідомляє 25 грудня видання The Moscow Times (МТ). Серед видалених додатків опинився "Радіо Свобода", який містив матеріали з проєктів "Сибір.Реалії" та "Північ.Реалії".
Компанія Apple залишила російський ринок після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Однак нещодавно виникли чутки про можливу співпрацю з Роскомнаглядом. Apple також активно видаляла програми іноземних медіа, які були заборонені в Росії. У минулому компанія не раз підкорялася вимогам російських властей.
У 2024 році Apple почала активно видаляти і VPN-сервіси. Зокрема, у липні вересні з російського App Store зникло 25 VPN-додатків, у вересні - ще 98. Серед видалених додатків - NordVPN, Proton VPN і Red Shield VPN, уточнюють журналісти МТ. VPN-сервіси дають змогу користувачам обходити блокування незалежних медіа і є основним для жителів Росії способом доступу до заблокованих ресурсів.
У вересні 28 організацій, серед яких були правозахисні об'єднання, медіа та розробники VPN-додатків, звернулися до компанії Apple з вимогою припинити виконання запитів, що стосуються цензури, які надходять від російських властей.