Як "антисемітська" партія змогла здобути владу в Литві і які наслідки це матиме для України.
Соціал-демократи, які здобули перемогу на парламентських виборах у Литві, наприкінці минулого тижня оголосили про структуру майбутньої коаліції. Ця новина вразила багатьох громадян Литви та викликала різку реакцію в Конгресі США.
Несподіванкою для багатьох стало те, що партія "Зоря Німану" отримала запрошення до коаліції. Лідер цієї партії, Ремігіюс Жемайтайтіс, втратив свій мандат, і проти нього розпочато розслідування через антисемітські висловлювання. Крім того, він відомий своїми антиукраїнськими коментарями, про які раніше докладно повідомляла "ЄвроПравда".
У понеділок, 11 листопада, три політичні сили офіційно уклали угоду про коаліцію. Це призвело до того, що чимало виборців, зокрема й ті, хто підтримував соціал-демократів, відчувають себе відверто обманутими.
У статті редактора "Європейської правди" Юрія Панченка розглядається, які мотиви можуть стояти за рішенням Литви та чи призведе це до ускладнень для Литви і України. Назва статті: "Литва обирає 'антисемітську' коаліцію: чому Вільнюс став об'єктом жорсткої критики з боку партнерів". Пропонуємо короткий огляд основних тез.
Згідно з підсумками виборів, соціал-демократи і демократи (партія "Союз демократів "В ім'я Литви") разом отримали всього 66 місць у парламенті, тоді як для формування більшості необхідно мінімум 71 мандат.
Однак спектр партій для формування коаліції був надзвичайно великим.
Запрошення "Зорі Німану" було ухвалене "як відповідальне рішення наших колег із соціал-демократичної партії", зазначив лідер демократів Саулюс Скверняліс.
Проте це рішення виглядає відверто дивно, оскільки напередодні виборів лідерка соціал-демократів Вілія Блінкявічюте пообіцяла, що її партія не працюватиме в коаліції з "Зорею Німану" через антисемітські заяви її лідера.
"Зобов'язання не створювати коаліцію із "Зорею Німану" давала Вілія Блінкявічюте. Як ви пам'ятаєте, я таких обіцянок не робив", - стверджує Гінтаутас Палуцкас, кандидат на посаду прем'єра від соціал-демократів.
Після другого туру виборів, де соціал-демократи здобули несподівану перемогу, лідерка партії Вілія Блінкявічюте вирішила відмовитися від можливості стати главою нового уряду, посилаючись на питання здоров'я. Вона також відмовилася від депутатського мандату в Сеймі. Проте, проблеми зі здоров'ям не завадять їй продовжувати виконувати обов'язки депутата Європарламенту та очолювати партію.
Ця зміна сама по собі виглядала як маніпуляція з боку виборців, адже вони віддали свої голоси, зокрема, за призначення Блінкявічюте на пост прем'єра.
А до того варто додати і досить специфічну репутацію майбутнього прем'єра.
По-перше, у 2012 році Верховний суд Литви ухвалив рішення про визнання Палуцкаса винним у зловживанні своїм службовим становищем.
Можливо, до коаліції долучили партію "Зоря Німану", яка вважається токсичною, з метою забезпечення стабільної більшості в 86 мандатів. Це дозволить безперешкодно призначити Палуцкаса, навіть якщо значна частина соціал-демократів висловить незгоду під час голосування.
Таку точку зору висловлює також президент Литви Гітанас Науседа. "На мою думку, цей крок (включення "Зорі Німану" до коаліції. - Ред.) переважно обумовлений бажанням створити таку більшість, яка не залишала б сумнівів у тому, що пан Палуцкас отримає схвалення на посаду прем'єр-міністра в Сеймі. Ми прагнемо уникнути будь-яких неприємних несподіванок", - зазначає він.
Разом із тим Науседа уточнює, що не бачить можливостей для роботи в новому уряді лідера "Зорі Німану" Ремігіюса Жемайтайтіса, оскільки це може створити проблеми у справі здійснення "активної та ефективної" зовнішньої політики.
Для формування нового уряду коаліції доведеться зіткнутися з інтенсивним тиском як з внутрішніх, так і з зовнішніх джерел.
Настільки жорстка критика на початку функціонування нової коаліції підвищує ймовірність того, що цей уряд не зможе залишитися на своїх позиціях надовго.
Литовський експерт у сфері політики Мажвідас Ястрамскіс висловлює думку, що існуюча коаліція навряд чи зможе вистояти більше двох років. "Початкові сигнали з боку міжнародної спільноти вказують на те, що ми робимо серйозну помилку", - зазначає він у своєму пості на Facebook.
Якщо соціал-демократи отримають перевагу, Литва ризикує втратити свою провідну роль у підтримці Києва, що безперечно негативно позначиться на Україні.