Як фізичній особі-підприємцю зарезервувати працівника та що робити у випадку його звільнення: роз'яснення юриста.


На думку експерта, "Бронь" доступна також для індивідуальних підприємців.

Бронювання працівників в Україні можливе лише в ситуаціях, коли підприємства або фізичні особи-підприємці, де вони зайняті, відносяться до категорії критично важливих для держави.

Юрист Дмитро Франчук поділився з УНІАН важливими аспектами бронювання, з якими можуть зіткнутися фізичні особи-підприємці, а також роз'яснив, які дії слід вжити мобілізованим ФОПам. Зокрема, експерт зазначив, яку суму зарплати необхідно мати для отримання бронювання, і акцентував увагу на тому, що саме рівень заробітної плати є одним з ключових критеріїв, відповідно до якого визначається, чи є підприємство критично важливим для держави.

Співбесідник сказав, що згідно з новими правилами бронювання, які Кабмін встановив своєю постановою від 22 листопада, є вимоги щодо рівня зарплати - вона має становити не менше, аніж 20 тисяч гривень.

"Для того щоб здійснити бронювання, фізична особа-підприємець повинна мати статус критично важливого підприємства. ФОПи можуть діяти в таких важливих сферах, як енергетика, транспорт, охорона здоров'я та оборонна промисловість, що включає виробництво специфічних компонентів для військових і ремонт техніки для армії," - підкреслив фахівець.

Відповідно до його слів, визначення, чи є підприємство критичним, покладається на компетентне міністерство. Фізичній особі-підприємцю необхідно буде звернутися до відповідного міністерства в своїй галузі та надати відповідну документацію.

Франчук додав, що у документі має бути розписано, чим підприємство займається, які оборонні контракти має, з ким співпрацює. Крім того, мають бути документи, які підтверджують відомості про діяльність ФОПа, яка сприяє роботі критичних сфер економіки.

Експерт зазначив, що "броню" може отримати навіть індивідуальний підприємець, який, наприклад, надає послуги з ремонту автомобілів для військових підрозділів.

"Військова частина може підтвердити, що він їй допомагає, і підприємцю потрібно буде надати зібрані документи для бронювання у Міноборони. Крім того, має бути дотримана вимога щодо того, скільки потрібно заробляти, щоб мати бронь, - тобто зарплата має перевищувати 20 тис. гривень".

Співрозмовник повідомив, що фізична особа-підприємець, яка має штат працівників, може за умови отримання статусу критично важливого підприємства забронювати 50% своїх співробітників.

Франчук також поділився порадами щодо того, як ФОП правильно оформити працівника.

"Міністерство оборони повинно надіслати узгоджений перелік для затвердження до Генерального штабу Збройних Сил України. Якщо буде ухвалено рішення про бронювання, фізична особа-підприємець отримає відповідну довідку. Така "броня" зможе діяти протягом шести місяців з можливістю подальшого продовження", - підкреслив експерт.

Юрист підкреслив, що оскільки в Україні створено різні електронні бази даних, які підтягуються у застосунках "Дія" та "Резерв+", то бронювання автоматично перестає працювати у день звільнення працівника.

"Компанія зобов'язана сповістити Міністерство оборони або ТЦК та СП про те, що їхній працівник, який був заброньований, звільнився. Це призводить до того, що одне місце бронювання стає вільним, і новий співробітник, який має право на бронювання, може його зайняти", - зазначив експерт.

Франчук сказав, що особа, яка була підприємцем до мобілізації, не може продовжувати діяльність ФОПа від власного імені. "Мобілізованому потрібно передати права на ведення свого бізнесу іншій особі за дорученням. Таким чином бізнес продовжить працювати, хоч людина і служитиме", - розповів експерт.

В нашій країні триває мобілізація, яка розпочалася після того, як РФ рано вранці 24 лютого 2022 року здійснила повномасштабне вторгнення на нашу землю. Деякі чоловіки, які підпадають під мобілізацію, можуть отримати бронювання. З 1 грудня буде відновлено надання "броні" через "Дію".

Related posts