Як зберегти ясність розуму, ознайомлюючись з ядерними загрозами з боку Росії.


Ні дня без тривоги, коли сусідня країна - Росія. А ситуація ще більше погіршується, коли в українських ЗМІ та анонімних Telegram-каналах свідомо нагнітають обстановку і розповсюджують панічні настрої. Нещодавно знову виникла активна дискусія про можливе використання Росією ядерної зброї проти України. Сотні Telegram-каналів продемонстрували, як з нічого створити сенсацію, яка заважає українцям спати спокійно.

Це історія про те, як маніпулюють вашими емоціями. А ще про те, чому важливо заздалегідь вивчати алгоритми порятунку в надзвичайних ситуаціях. Спойлер: тому, що від цього вам точно буде спокійніше.

Нещодавно в Telegram виникла нова хвиля тривоги: кілька каналів почали поширювати фотографії та відео з магазинів LC Waikiki у Києві та Одесі, вказуючи на те, що в торгових центрах з'явилися плакати з інструкціями на випадок ядерного удару. Усі публікації супроводжуються схожими підписами: "До чого нас готують?", "Чи це анонс на 2025 рік?".

Вказівки на випадок ядерного нападу дійсно присутні в мережі магазинів LC Waikiki в кількох українських містах. Проте ці матеріали з'явилися нещодавно, а були доступні вже давно. Наша колега звернула увагу на них ще в липні. Чому ж тільки тепер виник інтерес до цих плакатів у Telegram-каналах? Загрози з боку Росії щодо можливого ядерного удару по Україні не є новиною.

Коментарі під фотографіями мають маніпулятивний характер і спрямовані на підвищення охоплення. Вони грають на емоціях страху та викликають паніку у людей. Більше того, у багатьох джерелах ці фрази є практично ідентичними.

Публікації, які створюють сенсацію, лише грають на руку ворогові, оскільки провокують і підсилюють панічні настрої серед людей.

Навіть не сумнівайтеся: дуже багато російських медіа вже теж почали поширювати цю новину зі згадками про те, як вони випробували минулого тижня свій "Орєшнік". Адже ми є свідками гібридного, комбінованого підходу, де росіяни атакують нас не лише у фізичному просторі дронами й ракетами, а й в інформаційному - постійним нагнітанням, залякуванням, погрозами застосувати ще більше ракет або й узагалі вчинити ядерну атаку. Усе це потрібно їм для того, щоб українці якомога довше відчували себе в небезпеці, боялися за рідних, щоб в українців посилювалося відчуття невпевненості у власних силах.

Але правда така, що на цьому етапі війни ми всі за замовчуванням мусимо бути готові до будь-яких надзвичайних ситуацій. А такі інструкції в громадських місцях, у телемовленні чи деінде мають стати звичною справою.

Відчуття страху і тривоги щодо потенційної загрози життю є звичайною і природною реакцією. Проте, якщо ви навчитеся, як реагувати в разі небезпеки, це можна вважати певним етапом, що дозволяє "пережити" ситуацію на теоретичному рівні.

Привчіть себе вивчати інструкції заздалегідь, а не в момент, коли вже виникла надзвичайна ситуація. У стані стресу та паніки важко сприймати інформацію. Заздалегідь ознайомившись із цими рекомендаціями, ви будете почуватися більш впевнено, адже знатимете, як реагувати. Рекомендуємо також зберігати ці інструкції у закладках, нотатках або у вигляді скриншотів на вашому телефоні.

Літнє відзначення 2022 року ознаменувалося однією з найперших та найзначніших хвиль тривог, викликаних ядерними загрозами з боку Росії. У відповідь команда проекту Dovidka.info Центру стратегічних комунікацій розпочала розробку інструкції, співпрацюючи з експертами Державного центру з ядерної та радіаційної безпеки. Цей посібник, що базується на уроках Чорнобильської катастрофи, був адаптований до сучасних реалій. Алгоритм дій доступний на вебсайті Dovidka.info, а також перетворений на різноманітні формати – публікації в соціальних мережах та короткий анімаційний відеоролик.

Але соцмережами поширювалися й інші інструкції, як урятуватися. Вони суперечили одна одній і відступали від порад фахівців. Наприклад, в одному з дуже популярних постів була така порада: одразу після вибуху "біжіть від епіцентру вибуху багато кілометрів у сторону евакуації". Це неправильно.

Ось що варто робити: після вибуху слід негайно зайняти укриття, герметично закрити приміщення, провести дезактиваційні заходи та очікувати на вказівки від відповідних органів. Це є основною рекомендацією нашої інструкції, яка була ретельно перевірена експертами.

Чи можете ви собі уявити, скільком людям у разі ядерного удару може нашкодити рекомендація з Facebook?

Ще одне питання, яке викликає суперечки серед численних неперевірених джерел, стосується необхідності вживання таблеток калію йодиду для всіх без винятку в умовах радіаційного впливу. Хоча багато інструкцій містять цю рекомендацію, в умовах реальної загрози їхня ефективність може бути сумнівною, а іноді навіть зашкодити певній категорії людей.

Йодопрофілактику слід здійснювати лише після отримання офіційного сповіщення про її потребу. Однак, це може бути не завжди доцільним.

Вживання калію йодиду є доцільним лише в ситуаціях, коли радіаційне випромінювання викликане радіоактивним йодом. У всіх інших випадках, зокрема при використанні "брудних бомб", вживання йодовмісних препаратів є небезпечним і може призвести до серйозних наслідків для здоров'я.

Для осіб старше 40 років або тих, хто має проблеми з функцією щитоподібної залози, профілактика йодом, як правило, не є необхідною.

Тож у пошуку інструкцій, що мають вас заспокоїти та підготувати, довіряйте лише перевіреним джерелам. Бачите інструкцію - завжди ставте собі питання: хто джерело? Якщо це пост у Facebook від невідомого вам автора, завжди звіряйте цей план дій з інформацією від профільних відомств: ДСНС, МОЗ, поліції. Та із сайтом Dovidka.info, де зібрані поради на всі випадки, структуровані за темами.

У вас і ваших близьких повинен бути спільний план.

У порятунку важлива злагодженість. Кожен член родини має знати, що він буде робити, якщо почнуться обстріли, трапиться пожежа, обвал будинку чи зникне зв'язок. І як ви будете діяти, якщо небезпека застане вас у різних місцях.

Одного разу команда нашого проєкту Dovidka.info задумалась, а що буде, коли росіяни застосують ядерну зброю, а діти будуть у школах і садочках, батьки - в іншому місці? Легко припустити, що багато хто захоче забрати дитину, щоб разом перечекати лихо. Однак це лише спричинило б хаос і ще більшу небезпеку. Адже головне правило - сховатися від радіації в укритті, ретельно загерметизувати його та провести дезактивацію шкіри, одягу, поверхонь. А батьки, які приїдуть за дитиною в школу або садок забирати її з укриття, наразять на небезпеку не лише себе та свою дитину, а всіх, хто є в цьому укритті.

Проте спеціалізовані органи не надали чітких рекомендацій для цього випадку. Тож, спільно з Міністерством освіти і науки та Державним центром ядерної та радіаційної безпеки, ми розробили детальний план дій для батьків та вчителів у такій ситуації. Цю інструкцію вже отримали навчальні заклади, і ви також можете знайти її на веб-сайті Dovidka.info.

Обов'язково обговоріть з близькими наперед, яким чином кожен з вас буде діяти.

Ніхто не в змозі з упевненістю передбачити, чи відбудеться ядерний напад. Однак кожен із нас має можливість вжити заходів для власного захисту. На емоційному рівні це може бути відмова від підписки на анонімні канали в Telegram та уникнення безперервного моніторингу новин. На фізичному рівні важливо заздалегідь подумати про свою безпеку і безпеку рідних.

Рекомендую заздалегідь підготуватися до можливих загроз: дізнайтеся, де знаходяться найближчі укриття поблизу вашого житла чи місця роботи, а також оцініть, скільки часу знадобиться для того, щоб до них дістатися. Щодо інформаційного простору, важливо навчитися чітко розрізняти повідомлення, які сіють паніку, від офіційних та достовірних джерел.

1. Не сприймайте за правду все, що читаєте. Які запитання можуть допомогти з'ясувати, чи новина правдива?

2. Перевіряйте всі джерела інформації: чи зазначають про це офіційні органи та медіа, яким довіряють? Перш за все, звертайте увагу на повідомлення державних структур. Слідкуйте за їхньою інформацією на офіційних веб-сайтах або в соціальних мережах. Серед українських медіа з високою репутацією можна виділити: "Суспільне", "Укрінформ", Hromadske, "Українська правда" та "Радіо Свобода".

3. Уважно вивчіть предмет. Яскравою ілюстрацією маніпуляцій є ситуація з розповсюдженням фотографій постерів, що містять план дій у випадку ядерної атаки. Наша перевірка показала, що ці постери вже давно знаходяться в магазинах, і їх наявність зовсім не свідчить про підвищення ймовірності такої атаки в теперішній час.

4. Візьміть хвилинку, перш ніж реагувати на інформацію. Чи намагаються маніпулювати вашими почуттями?

Це роблять за допомогою фраз, що тиснуть на емоції: "жахливо", "зараз буде страшно", "шок-контент". Або, як у випадку з новиною про плакати у магазинах, "До чого нас готують?", "На що нам натякають?".

5. Проведіть перевірку своїх підписок. Відмовтеся від анонімних каналів — залиште лише ті, що мають офіційний статус.

Related posts