Конфлікт між Камбоджею та Таїландом: існує ризик ескалації до військових дій.

В ніч на п'ятницю, 25 липня, тайські військові оголосили про бойові зіткнення в провінціях Убонратчатхані та Сурін. У Бангкоку повідомили, що Камбоджа використовувала артилерійські системи та ракети, виготовлені в Росії, на що їхні сили відповіли адекватними діями.
Журналісти в провінції Сурін повідомили, що в п'ятницю час від часу чули вибухи. Тайська військова колона з десятка вантажівок, бронетехніки і танків, прямуючи до кордону, проїхала провінційними дорогами, що тягнуться рисовими полями.
Також у п'ятницю виконувач обов'язків прем'єр-міністра Таїланду Пхумтам Вечаячай попередив про ризик того, що конфлікт, який триває на кордоні з Камбоджею, може перетворитися на війну: "Ми намагалися знайти компроміс, бо ми сусіди. Якщо ситуація погіршиться, це може перетворитися на війну, навіть якщо поки що вона обмежується лише зіткненнями".
Таїланд висловив готовність вирішити свій конфлікт з Камбоджею шляхом дипломатичних переговорів або за посередництва Малайзії, яка наразі головує в Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН). Цю інформацію у п'ятницю озвучив представник Міністерства закордонних справ Таїланду.
"Ми готові до співпраці. Якщо Камбоджа бажає вирішити це питання через дипломатичні канали, на двосторонній основі або навіть за посередництвом Малайзії, ми відкриті до цього. Однак наразі ми не отримали жодної відповіді," - зазначив речник Нікорндей Баланкура в коментарі агентству AFP.
Згідно з інформацією, наданою Міністерством охорони здоров'я Таїланду, внаслідок артилерійських обстрілів з боку Камбоджі загинули 15 осіб, серед яких один військовослужбовець. Більше 138 тисяч цивільних осіб були змушені залишити свої домівки через ескалацію конфлікту. У першому звіті Камбоджа зафіксувала одну загибель та п'ять поранених в результаті тайських атак. Журналісти агентства AFP також зафіксували, як чотири солдати кхмерської армії отримували медичну допомогу в місцевій лікарні, а також трьох цивільних, які лікувалися від осколкових травм.
Читайте такожПрикордонні зіткнення між Камбоджею і Таїландом: загинули цивільні, є поранені
Розгнівані тайці в столиці Таїланду
Руїни будівель, підприємства, що палять вогонь, родини, які шукають притулку в укриттях... На своєму телефоні, закріпленому на панелі приладів, таксист Алонкорн переглядає зображення, що безперервно транслюють тайські телевізійні канали:
"Я в гніві через ситуацію в Камбоджі. Це абсолютно неприйнятно: вибухи вражали невинних людей. Вони повинні були залишати зони конфлікту і націлюватися лише на військові об'єкти. Це просто жахливо!"
Цей тридцятирічний чоловік виглядає сумним, проте висловлює свої думки впевнено: "Я не відчуваю страху. Я переконаний, що тайські збройні сили сильніші за камбоджійські. Проте, підсумок цього конфлікту буде визначений тим, як швидко Таїланд зможе його вирішити, мінімізуючи втрати".
Сіріват, ще один житель столиці Таїланду, намагається зберегти спокій у складній ситуації. "Я не вважаю, що насильство є правильним вирішенням проблем, але, схоже, обставини лише погіршуються. Ми не можемо залишатися байдужими до нападів на нас. Я все більше стурбований масштабами конфлікту. Дуже сподіваюся, що більше не буде жертв чи поранених", – поділився він з нашим кореспондентом у Бангкоку Валентином Себроном.
У соціальних мережах чимало тайців також розмістили заклик до миру: "Ні війні між Таїландом і Камбоджею!"
У Таїланді Сурінський технічний університет став центром для тих, хто рятується від збройних конфліктів. Як повідомляє наш спеціальний кореспондент Жульєтт Шиньйон, вся площа в радіусі 20 кілометрів навколо кордону була евакуйована.
Тікають здебільшого сім'ї та літні люди, які відпочивають на килимках на підлозі або на пластикових стільцях. Наразі вони не знають, коли зможуть повернутися додому, оскільки ситуація все поки напружена, а деескалація ще не стоїть на порядку денному.
Що відбувається в Камбоджі
У TikTok та Facebook ми бачимо відео, де камбоджійські солдати ховають сімейні фотографії у свої кепки. В інших зафільмовані стурбовані обличчя людей, які змушені покинути свої домівки вздовж кордону. Занепокоєні і родичі солдатів, які перебувають на передовій. Багато камбоджійців висловлюються за мирне врегулювання. Але багато хто також підтримує армію та камбоджійські претензії на спірні райони, причому іноді дуже войовничо.
Обидва уряди схильні розпалювати патріотичні та націоналістичні настрої серед свого населення, водночас закликаючи його зберігати спокій і не нападати на громадян Камбоджі в Таїланді чи на громадян Таїланду в Камбоджі.
У червні Таїланд відхилив запрошення Камбоджі звернутися до Міжнародного суду ООН, юрисдикцію якого Бангкок не визнає. У 2013 році суд ухвалив рішення на користь Камбоджі після останнього спірного інциденту між двома державами стосовно храму Преах Віхеа. Ця територія знову стала об'єктом обстрілів, починаючи з четверга, 24 липня.
Заклик до негайного припинення бойових дій
Новий етап конфлікту між державами розпочався 24 липня. Військові формування з обох сторін обмінювалися вогнем, заперечуючи свою причетність до початку зіткнень.
Але цьому передувала НС із двома тайськими солдатами, які підірвалися на протипіхотній міні поблизу кордону. Через це влада Таїланду відкликала свого посла із Камбоджі та вислала камбоджійського дипломата. Уже через кілька годин після цього акту і пролунали постріли на кордоні.
Таїланд повідомив, що в цьому регіоні нещодавно були закладені міни. У відповідь Камбоджа охарактеризувала ці звинувачення як "абсолютно безпідставні".
Сполучені Штати Америки, традиційний партнер Таїланду, виступили з вимогою "терміново припинити бойові дії, забезпечити захист цивільних осіб та знайти мирне вирішення конфлікту". Прем'єр-міністр Малайзії Анвар Ібрагім, який очолює Асоціацію держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), до складу якої входять Таїланд і Камбоджа, повідомив, що провів переговори з керівниками обох країн і закликав їх до пошуку мирного виходу з ситуації.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї в п'ятницю назвав смертельні зіткнення на тайсько-камбоджійському кордоні такими, що "розбивають серце". "Це питання коріниться у спадщині західних колонізаторів і тепер має бути вирішене спокійно та належним чином", -- сказав він генеральному секретарю АСЕАН Као Кім Хурну в Пекіні, згідно із заявою МЗС Китаю.