ЗМІ: В адміністрації Байдена шукають способи зберегти мільярди доларів для Збройних сил України, які можуть бути втрачені до 30 вересня.
Адміністрація президента США Джо Байдена проводить інтенсивні переговори з Конгресом, щоб отримати дозвіл на витрачення понад 6 мільярдів доларів військової допомоги для України до 30 вересня, як повідомляють кілька джерел, обізнаних з ситуацією.
Згідно з інформацією, наданою Reuters, це повідомляє "Європейська правда".
Президентські повноваження щодо вилучення озброєнь (PDA), ключовий компонент пакету допомоги Україні на суму 61 мільярд доларів, ухвалений у квітні, дозволяє президенту передавати оборонні товари та послуги з американських запасів у відповідь на надзвичайні ситуації.
ПDA став ключовим інструментом, за допомогою якого адміністрація Байдена організовувала постачання озброєння в Україну. Нещодавно, 23 серпня, було оголошено про новий пакет військової допомоги на 125 мільйонів доларів, який включає в себе ракети для протиповітряної оборони, пристрої для боротьби з безпілотниками, протитанкові ракети та боєприпаси.
Проте, значна частина з 7,8 мільярда доларів, закладених у законопроєкті, підписаному Байденом у квітні, залишилася невикористаною. Це спонукає чиновників шукати шляхи для збереження залишку у 6 мільярдів доларів, оскільки дедлайн - 30 вересня, що позначає завершення фінансового року 2024 - наближається.
Джерела, що мають відношення до ведення переговорів, розповіли агентству Reuters, що Державний департамент намагається включити продовження своїх повноважень у Постійну резолюцію — короткостроковий законопроєкт щодо надзвичайних витрат. Сенат і Палата представників повинні ухвалити цей документ впродовж цього місяця, щоб уникнути можливого шотдауну 30 вересня.
Анонімні помічники конгресменів, які висловили бажання не розкривати свої імена в контексті поточних переговорів, стверджують, що компроміс буде досягнуто, враховуючи значну підтримку обох партій у питанні допомоги Україні.
Інформовані джерела в Конгресі повідомили, що причина зменшення обсягу постачання зброї в Україну в цьому році залишається не зовсім зрозумілою. Проте вони зазначили, що це явище частково пов'язане з занепокоєнням Міністерства оборони США щодо виснаження власних запасів, оскільки збройова промисловість стикається з труднощами в ланцюгу постачання.
Законодавці з обох політичних партій, які виступають на підтримку України, підкреслили необхідність тривалої допомоги.
Поки тривають переговори з Конгресом, адміністрація розглядає запасний план, за яким Державний департамент зробить суттєву заяву щодо допомоги до 30 вересня, фактично витративши решту 6 мільярдів доларів до завершення терміну дії програми.
За словами джерел, згідно з цим резервним планом, терміни постачання зброї та обладнання будуть продовжені, що дозволить більш поступово передавати ресурси Україні.
Помічники конгресменів і представники адміністрації також зазначають, що є ще один доступний ресурс: близько 3 мільярдів доларів, виділених в рамках повноважень PDA в результаті бухгалтерської помилки Пентагону, залишаються доступними для допомоги Україні. Термін дії цих повноважень не закінчується.
Нагадаємо, що кілька американських громадських організацій звернулися до Державного департаменту з проханням скористатися можливістю використати залишок у 6,2 мільярда доларів для підтримки України. Ці кошти залишаються доступними в межах президентських повноважень, але лише до завершення бюджетного року, який закінчується 30 вересня.