Експерт вважає, що зниження світових цін на нафту до рівня $40-50 може суттєво зменшити доходи Російської Федерації.

Завдяки новій стратегії ОПЕК, ціни на нафту марки Brent знизилися до $40-50 за барель, що суттєво зменшить доходи від вуглеводнів країни-агресора.
Таку думку висловив у коментарі Укрінформу експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.
На думку експерта, нові заходи, що стосуються експорту російської нафти і включені в нещодавно ухвалений 18-й пакет санкцій ЄС, не вносять значних змін у вже існуючу систему обмежень. Проте вони сприяють зменшенню можливостей, які російські експортери використовували для обходу міжнародних санкцій.
"Так, у новому пакеті Європейський Союз запровадив санкції ще проти 105 танкерів так званого "тіньового флоту", і тепер їх більш як чотири сотні, проте американські розслідувачі оцінюють кількість суден, які перевозять російську нафту, у дев'ять сотень... А ті обмеження, які запроваджено в частині надання логістичних, страхових, фінансових послуг російським контрагентам, яке у нас чомусь називають "обмеженням цін на нафту", стосуватимуться, зрозуміло, передовсім європейських компаній, а не гравців із третіх країн", - наголошує Рябцев.
За оцінками фахівців, обмеження на закупівлю енергетичних ресурсів стануть незворотними лише через певний період. Європейський Союз має намір повністю припинити імпорт нафти та газу з Росії до кінця 2027 року. У короткостроковій перспективі це не дає підстав для очікувань значного впливу без істотного зниження цін на нафту на глобальному ринку. Лише таке зниження, на думку аналітиків, може суттєво вплинути на фінансування російських військових дій.
Рябцев уточнює, що вплив діючих санкцій наразі не є суттєвим, адже вони охоплюють лише 43-45% експорту Росії. Російська Федерація має можливість перенаправити частину своїх ресурсів до інших регіонів, які не підтримали введення міжнародних обмежень.
Крім того, ефективність санкцій буде помітною лише в тому випадку, якщо ціни на нафту на світовому ринку знизяться до рівня, що відображає реальне співвідношення між попитом і пропозицією. Наразі, через дії країн ОПЕК та ОПЕК+, ціни є завищеними щонайменше на одну третину. Однак, якщо нова політика держав-членів ОПЕК, яка змінила попередню, буде реалізована, санкції можуть стати значно більш ефективними в найближчій перспективі. Згідно з новими планами, учасники картелю мають намір збільшити обсяги видобування нафти, щоб витіснити з ринку тих експортерів, у яких собівартість видобутку є вищою, - зазначає Рябцев.
До країн з високими витратами на виробництво відносяться, зокрема, Венесуела, кілька африканських націй (такі як Нігерія) та навіть деякі американські компанії. Проте основним гравцем у цій ситуації є Російська Федерація. Якщо запропонована ідея реалізується, збільшення пропозиції на ринку, де вже спостерігається надлишок нафти, може призвести до зниження цін на сировину марки Brent до $40-50 за барель (орієнтовно $30-40 за російську Urals). Експерт вважає, що саме це стане каталізатором для реального впливу санкцій, які були введені Європейським Союзом, країнами Британської Співдружності та США проти російських експортерів.
Як стало відомо, одним із ключових аспектів затвердженого минулого тижня 18-го пакета санкцій Європейського Союзу, що включає економічні та індивідуальні обмеження, є подальше зниження доходів Росії від експорту нафти та нафтопродуктів.
Європейський Союз знизив "цінову межу" на нафту російського походження з 60 до 47,6 доларів за барель. Крім того, були введені нові обмеження щодо суден, що займаються транспортуванням вуглеводнів. Доступ до європейських портів та супутніх послуг було закрито для ще 105 танкерів, що в загальному складі вже налічує 444 судна.
Додатково введено санкції проти міжнародних компаній, які управляють цими суднами, і трейдерів російської нафти.