Чому підлітки-дівчата відчувають потяг до хлопців, які завдають їм страждання: відверті роздуми старшокласників.
Популярність "поганих" хлопців створюється завдяки спільноті.
Психологи зазначають, що повідомлення, які асоціюють бажання з насильством і зневагою, можуть проявлятися в різних контекстах і різними шляхами. Цей феномен отримав назву "дискурс примусової домінації".
Довгостроковий вплив цього дискурсу змушує дівчат вважати жорстоких хлопців привабливими, що зрештою штовхає їх на токсичні емоційні та сексуальні стосунки.
У нещодавно проведеному дослідженні експерти вивчили, як цей дискурс впливає на групи однолітків, заохочуючи деяких дівчат до формування "зневажливих зв'язків" з хлопцями, які проявляють погане ставлення та насильницьку поведінку, що призводить до негативних наслідків для них.
В опитувані підлітків 15-16 років з'ясовували про взаємодію в групах своїх однолітків - групах людей однакового віку, з якими вони мають спільні інтереси та діяльність, у школі чи за її межами, з ким вони спілкуються та будують свою ідентичність.
Група ровесників є ключовим фактором у процесі соціалізації та навчання підлітків. Тиск з боку однолітків може змусити деяких дівчат вступати в контакт з агресивними хлопцями, навіть якщо це суперечить їхнім бажанням.
Насправді, серед підлітків оточення часто визначає, хто вважається дійсно популярним і привабливим, а хто - ні. Зазвичай, популярність здобувають хлопці, які демонструють агресивні погляди і поведінку. Внаслідок цього в групі формується певний тиск, який дає зрозуміти дівчатам, що ось цей хлопець - справжня знахідка, а інші - просто посередності.
Такий тиск викликає нормалізацію та прийняття насильницької поведінки, що навіть змушує дівчат сприймати це як прояв кохання, що веде їх до токсичних стосунків.
Також, вплив однолітків частково формується через медіа-контент, з яким регулярно взаємодіють молоді люди.
"Я переглядала серіал, де головна героїня спершу була у стосунках з хлопцем, який негативно до неї ставився, а згодом залишив її. Він постійно принижував її, називаючи потворною... Дівчина навіть не помічала, що в її класі є інший хлопець, який щиро дбає про неї і має до неї почуття", - поділилася одна з респонденток.
Зі свого боку, хлопців змушують наслідувати зразки жорсткої та зневажливої маскулінності, якщо вони хочуть бути привабливими та успішними серед дівчат.
Дівчат, які вже перебувають у стабільних стосунках з "нормальним" хлопцем без насильницьких проявів, у групі вважають "нудними". І тиск зі сторони може спонукати їх зраджувати своїм хлопцями з тими, хто демонструє більш агресивне ставлення та поведінку. Як пояснюють дівчата, які брали участь у дослідженні, це "більш цікавий досвід".
Агресивна поведінка може проявлятися в різних формах: від хизування стосунками з кимось до приниження дівчини, а також виявлення неповаги до неї під час спілкування в компанії. Це може включати як публічні приниження, так і погане ставлення в приватних розмовах.
Досить часто молоді дівчата відчувають тиск з боку оточення і вступають у стосунки з людьми, які їм не до вподоби. Вони можуть обманювати тих, хто їм справді подобається, адже бояться виглядати "нудними" і втратити друзів.
Але на цьому роль впливу однолітків не закінчується.
Переслідування може тривати, наприклад, коли друзі фотографують дівчину з хлопцем - інтимні фото або такі, що не лишають сумнівів про їхню близькість. Потім вони можуть надсилати фото "хорошому" хлопцеві цієї дівчини, розіслати більшій кількості людей або розмістити в інтернеті, вказуючи на обман та зраду, і псуючи стосунки дівчини зі всіма навколо.
Дослідження в галузі науки продемонстрували, що гендерне насильство негативно впливає на здоров'я, спричиняючи хронічний біль, підвищуючи ймовірність захворювань, що передаються статевим шляхом, а також викликаючи депресію та схильність до суїцидальних думок.
Близько 27% жінок та дівчат у віковій категорії 15-49 років стали жертвами різних форм фізичного чи сексуального насильства. Це підкреслює нагальність виявлення факторів, які можуть посилити ризик гендерного насильства, особливо серед молоді, яка лише починає будувати свої стосунки.
Дослідження виявило, що зневажливі відносини є одним із чинників, які сприяють зростанню ризику гендерного насильства серед підлітків. Вони формують у дівчат уявлення про те, що насильство є нормою і може бути привабливим.
Крім того, коли ці стосунки розповсюджуються багатьом людям або публікуються в інтернеті, вони назавжди пов'язуються з цією дівчиною, а це може мати серйозні наслідки для її здоров'я.
“Зображення залишаться з вами навіть на момент прощання. Є ті, хто обирає піти з життя через надмірний біль, і це, за словами підлітків, викликає справжнє усвідомлення трагедії.”
Тиск з боку компанії або колективу на молодих дівчат вступити в неприязні чи образливі стосунки підвищує ризик того, що вони можуть стати жертвами гендерного насильства. Проте, однолітки також можуть стати важливою підтримкою, допомагаючи уникнути небезпечних ситуацій.
У процесі дослідження підлітки висловлювали своє занепокоєння щодо тиску з боку своїх ровесників, зокрема через "страх втратити друзів". Водночас вони згадували про "нещирих друзів", які намагалися вплинути на їхні стосунки з людьми, з якими їм не хотілося б спілкуватися.
Беручи до уваги результати проведених досліджень, формування якісних дружніх стосунків з дитинства може відігравати ключову роль у попередженні гендерного насильства і забезпеченні захисту від нього. Іншими словами, справжні друзі, які щиро піклуються про дівчину, не будуть чинити на неї тиск, спонукаючи до небажаних стосунків з ненадійними партнерами.