G20 не змогла досягти згоди щодо фінальної декларації після атаки Росії на Україну, повідомляє Reuters.
Згідно з інформацією від джерел, дипломати, які займаються підготовкою спільної заяви для лідерів саміту, зіткнулися з труднощами у формулюванні адекватних пропозицій щодо врегулювання загострюючого конфлікту між Росією та Україною. Їм не вдалося навіть висловити розмитий заклик до миру без вказівок на дії будь-якої зі сторін.
Масований авіаудар Росії по Україні 17 листопада зруйнував той крихкий консенсус, що був досягнутий раніше, і європейські дипломати вимагають перегляду попередньо узгоджених позицій стосовно міжнародних конфліктів.
Сполучені Штати відповіли на агресію Росії, скасувавши раніше встановлені обмеження щодо використання українською стороною американської зброї для атак на російську територію.
У той час, як Китай перебуває в таборі Росії з питання України, Німеччина вважає, що Пекіну буде складніше зберігати цю позицію, оскільки конфлікт став "глобальним" через розгортання Росією північнокорейських військ, наблизивши його "до кордонів Китаю", заявив інший чиновник.
Дискусії щодо торгівлі, кліматичних змін та міжнародної безпеки можуть зазнати суттєвих змін у політиці США, які Дональд Трамп обіцяє реалізувати після свого вступу на посаду в січні. Це стосується як митних тарифів, так і зобов’язання знайти компроміс у конфлікті в Україні.
Поки президент США Джо Байдену залишилось лише два місяці на посаді, лідер Китаю Сі Цзіньпін вийде на передній план на саміті G20, який проходить в умовах геополітичних суперечностей, викликаних конфліктами в секторі Газа та Україні.
"Нас турбує не тільки геополітична ситуація, але й те, що вплив Китаю, його економічні та фінансові функції, стають дедалі більш виразними в багатьох аспектах", - зазначив німецький представник, який вирішив залишитися анонімним.
Бразильські урядовці визнали, що їхня програма на G20, яка акцентує увагу на стійкому розвитку, оподаткуванні надмірно багатих та боротьбі з бідністю і голодом, може незабаром стати менш актуальною, якщо Трамп почне встановлювати нові глобальні пріоритети з Білого дому.
На думку бразильських представників, наміри Бразилії змінити систему глобального управління, включаючи багатосторонні фінансові організації, можуть натрапити на труднощі через Трампа.
"Трамп не цінує багатосторонність. Я не бачу особливих можливостей для адміністрації Трампа зайнятися цими питаннями або виявити до них якийсь інтерес", - повідомило агентство Reuters джерело в міністерстві фінансів Бразилії на умовах анонімності.
Передбачається, що Сі активно просуватиме китайську ініціативу "Один пояс, один шлях", оскільки вона підкреслює економічну гегемонію Китаю. Бразилія наразі утримується від приєднання до цієї глобальної інфраструктурної програми, однак значні сподівання покладаються на можливості інших промислових альянсів, коли Сі завершить свій державний візит до Бразилії в середу.
Рішення Бразилії не вступати стало "великим ударом у відносини", сказав Лі Сін, професор Гуандунського інституту міжнародних стратегій, пов'язаного з Міністерством закордонних справ Китаю. "Китай був дуже розчарований", - сказав він.
Торгові переговори у форматі G20 підігріватимуться побоюваннями ескалації торгової війни між США та Китаєм, оскільки Трамп планує запровадити мита на імпорт із Китаю та інших країн.
Діяльність Трампа щодо зниження податків може стати ще однією перепоною для Бразилії в обговоренні оподаткування надмірно багатих громадян — теми, яка має велике значення для президента Бразилії Луїса Інасіу Лули да Сілви, котрий виніс це питання на розгляд G20.
Новий партнер Трампа в Латинській Америці, лібертаріанець Хав'єр Мілей, який став президентом Аргентини, вже окреслив чітку позицію з цього питання. Аргентинські переговорники відмовилися підтримати включення цього питання в спільне комюніке саміту, як повідомили дипломати.