Ще одне шахрайство: які кроки вжити, якщо банкомат зняв кошти, але не видав готівку?


Як вчинити, якщо ви опинилися жертвою кеш-трепінгу — про це поділилися в Національному банку, повідомляє РБК-Україна.

Якщо ви намагалися зняти готівку з банківського рахунку через банкомат, виконали всі необхідні кроки та отримали підтвердження операції, але гроші так і не були видані, не варто відразу підозрювати банк у проблемах чи думати, що в банкоматі закінчилася готівка. Існує ймовірність, що ви стали жертвою шахрайства, відомого як кеш-трепінг або "захоплення готівки".

Цей вид шахрайства полягає у встановленні на отвір банкомата для видачі грошей пристрою, що перешкоджає власнику коштів отримати їх. У цьому випадку зловмисникам потрібні всього лише металева планка і скотч, щоб вкрасти ваші гроші під час спроби зняти їх у банкоматі.

Шахрай встановлює у слот банкомата для видачі готівки спеціальний апарат – металеву планку, закріплену на двосторонньому скотчі. Цей пристрій за кольором та виглядом нагадує оригінальний елемент банкомата. Потім злочинець чекає на свою жертву неподалік. Коли людина підходить для зняття грошей, вставляє картку, вводить PIN-код і чує, як банкомат "перевіряє" купюри. Після завершення транзакції банкомат повертає картку, але готівка залишається всередині.

Потерпілий очікує певний момент, вважаючи, що проблема може бути викликана технічними збоїми або нестачею коштів у банкоматі. Врешті-решт, він продовжує свої справи. В той час шахрай покидає своє "сховище" і забирає готівку, яка залишилася на пристрої.

Якщо ви не отримали гроші, але на екрані з'явилася інформація, що операція пройшла успішно, або ж ви отримали повідомлення про зняття готівки, варто перевірити банкомат на наявність кеш-трепінгового пристрою.

Цей вид шахрайства сьогодні набагато менш розповсюджений, ніж скімінг, вішинг або фішинг, але не менш небезпечний.

Перш ніж знімати кошти в банкоматі, зверніть увагу на його зовнішній вигляд. Планка не є деталлю банкомата, тому зазвичай установлена не дуже міцно і щільно не прилягає до нього.

У випадку, коли банкомат не видав готівку, але ви отримали підтвердження про успішну транзакцію:

Якщо є така можливість, обирайте банкомати, обладнані спеціальними анти-кештрепінговими накладками, розташованими біля отвору для видачі готівки. Для запобігання кеш-трепінгу ці банкомати оснащені особливою заслінкою з додатковими конструктивними елементами, що унеможливлюють монтаж сторонніх пристроїв.

Серед сценаріїв шахрайства, пов'язаних із банкоматом, також вирізняється скімінг. Аферисти копіюють інформацію з платіжної картки за допомогою спеціального обладнання, що встановлене на банкоматі. РБК-Україна вже писало про цей вид шахрайства і про те, як не стати його жертвою.

Ми також обговорювали, що таке спуфінг і які заходи можна вжити для його запобігання; як уникнути телефонних шахраїв та як захистити себе від фішингових атак.

Ми також поділилися рекомендаціями Держспецзв'язку щодо захисту від фінансових шахраїв.

Related posts