Кінолог поділилася порадами, що робити в ситуації, коли до вас або вашої дитини наблизився безпритульний собака.

Якщо собака проявляє агресію, важливо розуміти, як правильно діяти.
У сучасних великих містах України практично не залишилося безпритульних собак, хоча час від часу їх можна зустріти поблизу гаражів або дачних співтовариств, а також у дворах. Кінолог-інструктор і експерт з собачої поведінки, співзасновниця школи Pink Puppy Рія Смульська в інтерв'ю для УНІАН поділилася думками про найефективніші способи захисту від бродячих собак.
Смульська зазначає, що якщо за вами йде бездомний пес, який не виявляє ні особливої дружби, ні цікавості, ні агресії, то немає сенсу щось робити. Це просто інша жива істота, яка рухається тим же шляхом, що і ви.
"Уявіть собі, що до вас просто прилаштувався ще один пішохід і просто мовчки йде у тому ж напрямку".
Якщо собака не проявляє жодних активних дій щодо вас, то й вам не слід нічого робити. Найімовірніше, пес пройде з вами частину шляху, а потім займеться своїми справами. За словами Смульської, ймовірно, собака буде супроводжувати вас лише в межах своєї території.
Якщо поряд з вами є собака, яка проявляє надмірну дружелюбність, скакаючи та прив'язуючись, ваші подальші дії залежать від того, чи хочете ви взаємодіяти з нею. Якщо спілкування вам не до вподоби, найкраще просто повернутися до собаки спиною та відійти. Собаки добре сприймають мову тіла: коли ви демонструєте, що не бажаєте контакту, дружелюбний пес зрозуміє, що ви його ігноруєте, і, швидше за все, не буде вас переслідувати. Він лише гляне на вас і продовжить свій шлях. Якщо ж вам подобається спілкуватися з цією твариною, ви можете просто погладити її.
Якщо у вас виникли сумніви щодо того, чи є поруч з вами дружній бродячий собака, найкраще не привертати до нього уваги. Уникайте витріщатися на тварину або зупинятися навпроти неї з рішучим поглядом. Замість цього, спокійно пройдіть повз або, якщо це можливо, обійдіть собаку, дотримуючись безпечної дистанції. Рухайтеся далі у своєму напрямку, при цьому тримайтеся боком до собаки, щоб уникнути прямого зорового контакту. Пам'ятайте, що ви не знаєте, чого очікувати від собаки, і він також не може передбачити ваші наміри. Якщо ви продемонструєте, що просто проходите повз, у більшості випадків він не проявить агресії. Ці прості методи захисту від бродячих собак є ефективними і гуманними.
Кінолог зазначає, що якщо людина стоїть боком до собаки, це може означати, що вона просто проходить повз і не має наміру взаємодіяти з твариною. А рух дугою є знаком примирення, який свідчить про бажання уникнути конфлікту. Якщо ж людина не дивиться прямо на собаку, це вказує на те, що вона не має наміру вступати в контакт. Прямий та уважний погляд у поєднанні з тим, що людина зупиняється і стає обличчям до собаки, може бути сприйнятий собакою як виклик або провокація.
Спокійний собака може просто повернутися і піти геть, тоді як збуджений або наляканий пес, ймовірно, почне активно захищатися – гавкаючи та проявляючи агресію в бік людини. У крайніх випадках він може вкусити зі страху. Коли собаки відчувають страх, вони намагаються відштовхнути те, що їх налякало.
Особи, які відчувають страх перед собаками, часто поводяться певним чином: наближаються до власників тварин, уважно дивляться на собак і можуть навіть викрикувати звуки, що провокує тварин до активної оборони. Це могло сприяти поширенню популярного міфу про те, що собаки здатні відчувати страх людей і намагатися нападати на тих, хто їх боїться. Насправді ж собаки дуже чутливо реагують на мову тіла людей, тоді як самі люди рідко звертають на це увагу.
На думку Смульської, існує серйозна небезпека, коли агресивний собака раптово нападає на людей, які проїжджають повз на велосипедах чи мотоциклах. Для цих тварин мотоциклісти та велосипедисти стають тригером, що активізує їхній інстинкт мисливця. Такі агресивні собаки, зазвичай, обирають певну територію і не переслідують своїх "жертв" на великі відстані — їхня атака відбувається лише тоді, коли хтось проїжджає поблизу. Вони намагаються вкусити або людину, якщо є така можливість, або ж цілеспрямовано атакують спиці чи шини. Ці собаки діють на інстинктивному рівні, "полюючи", і для того, щоб зупинити таку агресію, потрібен потужний стимул.
Експерт рекомендує ефективний спосіб боротьби з бродячими собаками, який полягає у використанні балону зі стиснутим повітрям. Цей пристрій видає гучне і неприємне шипіння, що допомагає відлякувати тварин. Він легкий і не містить жодних хімічних речовин, лише стиснуте повітря. Ще одним корисним засобом є звичайна парасолька-автомат: достатньо відкрити її в напрямку собаки під час руху, щоб налякати тварину. Також можна спробувати обприскати собаку водою з пляшки, щоб відвернути її увагу.
Якщо ж ви вже у дорозі, і на вас біжить агресивний собака, потрібно максимально грубим голосом кричати, наприклад, "ей", "пішов геть", "відійди", а також відмахуватися від тварини вільною рукою. Таким чином ви ніби говорите собаці: "Ні, я проти такої взаємодії і буду тебе відганяти". На деяких собак це має хороший вплив - вони продовжують обгавкувати транспортний засіб, але тримаються на відстані кілька метрів.
Якщо ви знаєте, що будете проходити повз територію, де перебуває агресивний собака, можна зупинитися перед цим місцем, взяти з собою кілька камінців з кишені і кинути їх у бік тварини, щоб тримати її на відстані.
Якщо ви помітите, що поблизу собаки є металевий паркан, спробуйте кинути камінь у саму огорожу. Це дозволить собакі не лише побачити, як ви щось кидаєте, а й почути різкий звук, що може його налякати. У результаті, ви отримаєте достатньо часу, щоб безпечно проїхати повз. Фахівці з кінології вважають, що така собака навряд чи буде переслідувати вас на великі відстані, гавкаючи та кусаючи. Зазвичай їхня агресія обмежується невеликою територією — це може бути в'їзд, виїзд або ділянка дороги біля прохідної.
Згідно з досвідом Смульської, випадки агресії бродячих собак щодо людей з наміром завдати їм шкоди трапляються вкрай рідко. Хоча такі інциденти мали місце, вони є поодинокими.
"Найчастіше вуличні собаки просто гавкають, щоб прогнати людей з їхньої території".
Частіше людям завдають шкоду саме чиїсь собаки, які втекли із закритої території.
Якщо дорослого чи дитину намагається атакувати собака, є метод, як захистити дитину від бродячих собак - потрібно повернутися до пса передом, максимально випрямитися, зняти, до прикладу, сумку, куртку чи сорочку, виставити наперед, робити випаду у бік пса, прямо тупати на нього ногою, кричати "пішов геть" та відмахуватися від тварини, і, задкуючи, поступово відходити у тому напрямку, який вам потрібен. Раптом що - собака кусатиме найближчий до себе предмет. Таким чином можна вийти за межі території собаки, і він перестане вами цікавитися.
Якщо ви розумієте, що пес хоче вас серйозно покусати, тоді подумайте, чим захиститися від бродячих собак - намагайтеся запхати свою річ йому в зуби, віддати йому і, поки він кілька секунд буде зайнятий цією річчю, лізьте на будь-яке підвищення, яке є поруч - можна залізти на дах авто, на паркан, на дерево, та кличте на допомогу людей.