Китай зупиняє експорт безпілотників, які є життєво важливими для ведення бойових дій, повідомляє Bloomberg.
Українські виробники активно інтегрують китайські компоненти для розробки доступної та ефективної зброї.
Китай повідомив про істотне зменшення поставок безпілотних літальних апаратів та їхніх складових частин. Це рішення може суттєво позначитися на розвитку конфлікту в Україні.
Цю інформацію оприлюднило видання Bloomberg, посилаючись на свої джерела.
Зазначається, що китайські виробники вже почали обмежувати продажі ключових компонентів до США та Європи. Йдеться про двигуни, батареї та контролери польоту, Це попередні кроки до нових експортних правил, які можуть бути введені найближчим часом. Нові обмеження можуть включати вимогу отримання ліцензій або повідомлення уряду про заплановані постачання, йдеться у матеріалі.
Україна, що значною мірою залежить від постачання недорогих компонентів з Китаю, може зіткнутися з серйозними викликами через нові обмеження. Виробництво дронів, яке здобуло критичне значення в умовах військового конфлікту, піддається ризику.
Bloomberg пише, що ситуація ускладнюється загостренням торговельного конфлікту між Китаєм і США. Як відповідь на обмеження, накладені Вашингтоном на експорт мікросхем до Китаю, Пекін заборонив продаж товарів подвійного призначення американським компаніям. Багато західних країн уже шукають альтернативи китайським постачанням, але залежність від китайських виробників залишається значною.
Як зазначає Лоренц Майєр, керівник компанії Auterion, що постачає програмне забезпечення для дронів в Україні, введення обмежень може суттєво ускладнити реалізацію нинішніх проєктів.
"Він відзначив, що подібні історії з'являються кожні два-три дні."
Українські виробники активно інтегрують китайські компоненти для розробки доступної та ефективної зброї. БпЛА стали основним інструментом для виконання розвідувальних і бойових завдань. У липні 2023 року Китай вже оголосив заборону на експорт безпілотників для військового використання, заявляючи, що не підтримує жодну сторону конфлікту.
Вашингтон активно моніторить ситуацію. Державний департамент разом із Міністерством торгівлі США займаються пошуком нових постачальників, які можуть замінити китайські, зокрема у сфері двигунів, батарей та магнітів. Пентагон також включив до списку санкцій ряд китайських компаній, які, на його думку, мають зв'язки з армією Китаю. Проте ці заходи наразі не здатні повністю усунути залежність США від китайських технологій.
За інформацією Тома Веста, який тимчасово виконує обов'язки керівника Управління з координації санкцій Державного департаменту США, постачання Китаєм компонентів для безпілотників сприяє Росії в проведенні атак на цивільні об'єкти в Україні.
Україна та її партнери зараз шукають нові джерела постачання безпілотних технологій. Зокрема в країнах, таких як Південна Корея, Японія та Тайвань. Китай залишається провідним виробником дешевих компонентів, але глобальні зусилля зі зменшення залежності від КНР продовжуються.
Кіган Макбрайд з Оксфордського Інтернет-інституту вважає, що ці обмеження є результатом ретельного аналізу з боку Пекіна. Як зазначає експерт, рівень дотримання цих норм продемонструє, наскільки серйозно влада ставиться до своїх зобов'язань.
Україна, в свою чергу, буде змушена оперативно адаптуватися до нових викликів, оскільки безпілотники продовжують відігравати ключову роль у її військовій стратегії.
Нагадаємо, The Wall Street Journal пише про те, що РФ випустила по Україні цієї осені вчетверо більше БпЛА і ракет, ніж восени торік. Останні місяці позначилися значним збільшенням кількості російських цілей на екранах українських бійців ППО. Причини - запуск у РФ заводу з виробництва дронів і отримання боєприпасів з Північної Кореї.