Коли відзначають Михайлів день у 2024 році: дати за новим і старим календарем, традиції та обмеження.
Михайлів день - це свято, присвячене Собору Архістратига Михаїла та інших небесних сил. Це свято відзначається у листопаді, але через перехід Православної церкви України на новий календар, дата святкування змістилася. Пропонуємо розглянути, коли саме відзначається день Архангела Михаїла, а також познайомитися з історією та традиціями цього свята.
Архангел Михаїл є одним із найбільш шанованих святих в православній традиції. З давніх часів його вважають захисником від зла та охоронцем спокою. Православні віруючі святкують день Архангела Михаїла двічі на рік: у вересні - під час Михайлового чудо, та в листопаді - на Собор Архістратига Михаїла разом з іншими Небесними Силами.
Архістратиг - означає "глава святого воїнства Ангелів і Архангелів", той, хто стоїть над усіма ангелами.
У 2023 році ПЦУ (Православна церква України) перейшла на новоюліанський календар, тому свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше.
Собор Архістратига Михаїла за новим календарем буде святкуватися 8 листопада 2024 року.
Водночас дата, коли Михайлів день в Україні відзначають за старим стилем, залишилася колишньою - це 21 листопада. Нагадаємо, що збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Свято Собору Архістратига Михаїла було засноване на Лаодикійському соборі приблизно в 363 році. У цей день разом з Архангелом вшановуються всі святі ангели.
Зазвичай вранці відвідують храм.
У молитвах до Архангела Михаїла просять зцілення від хвороб, захисту від темних сил, злих людей і ворогів, заступництва в подорожах.
Архістратиг Михаїл є patronом столиці України, Києва. Його образ представлений на гербі міста, а також встановлена скульптура його постаті на центральній площі країни - Майдані Незалежності. Архангел Михаїл втілює світлі сили, що незмінно готові захищати Київ від негараздів.
Згідно з народними звичаями на Михайлів день, прийнято відвідувати баню, аби очистити себе від усіх провин. Також влаштовують щедрий стіл, за яким збирається вся родина, або ж відправляються в гості з подарунками. У народі вважається, що весільна церемонія, проведена в цей день, приносить молодятам благословення всіх ангелів.
Існують також певні заборони в цей святковий день, яких люди намагаються дотримуватися, щоб не розгнівати Архангела Михаїла і уникнути неприємностей:
За ознаками цього дня визначають, якою стане зима:
Якщо ж цього дня випадає сніг, то в народі кажуть, що це "Михайло на білому коні приїхав" - тобто, починалася зима.