Коли слід переходити на зимову гуму в Україні у 2024 році: що потрібно знати про штрафи
Досліджуємо, чи дозволено використовувати літні шини в зимовий період та які можливі наслідки за це.
З настанням зимового сезону водії автомобілів стикаються з необхідністю "перевзувати" свої машини, тобто замінювати літні шини на зимові. Але не всі це роблять: дехто взагалі не має зимових шин, а інші вважають, що така зміна не є обов'язковою. Ми вирішили звернутися до фахівців, щоб дізнатися, чи справді необхідна ця заміна і чи загрожує штраф за використання літніх шин у зимових умовах.
Змінювати літню гуму на зимову є необхідністю, стверджує автомеханік сервісного центру LС$ervise Влад:
Літні шини при низьких температурах втрачають свою еластичність, стаючи схожими на "дерев'яні". Це впливає на ефективність гальмування на асфальтовому покритті, що може збільшити ризик дорожньо-транспортних пригод.
З ним погоджуються і досвідчені водії: гума на зимових шинах м'якша і вона, на відміну від літньої, краще тримає дорогу. Крім того, протектор зимової гуми краще очищається від снігу - на літній же гумі він, навпаки, забивається і на ділі виходить, що лід їде по льоду.
За якої температури міняти гуму на зимову? "Гуму змінюють, якщо середня температура повітря вдень становить +5°С. Щойно на вулиці встановилася така температура повітря - це означає, що треба "перевзуватися",- каже Влад.
Якщо температура раптово підвищилась, але в цілому залишається вище +5°С, то, в принципі, можна продовжувати їздити на літній гумі. Проте, як зазначає експерт, важливо бути особливо обережним і уважним під час керування.
Окрім іншого, механік зазначає, що існує так звана всесезонна шина. Її можна впізнати за малюнком протектора, на якому зображені листок, сонце та сніжинка. Ці шини можна експлуатувати довше, ніж літні, навіть до зими, але їх використання в зимових умовах не рекомендується.
Експерт підкреслює, що всі шини автомобіля повинні бути ідентичними, а на провідну вісь краще встановлювати найбільш якісні з них.
У січні 2023 року, у зв'язку з небезпечною ситуацією на дорогах, народні депутати України представили законопроєкт №8369, який передбачав штрафи за їзду на несезонній гумі. Але цей документ на рівні закону так і не було ухвалено.
Згідно з думкою адвоката Вадима Левицького, в актуальних правилах дорожнього руху (ПДР) рекомендується використовувати шини, що відповідають умовам дорожнього покриття. Однак ці рекомендації не є обов'язковими. У ПДР також прописані конкретні вимоги до висоти протектора та загального стану шин автомобіля. Наприклад, шини не повинні бути "лисими", у них не повинні бути видні корди (каркас, що розташований всередині гумового шару) та будь-які пошкодження. "Якщо шини знаходяться в неналежному стані, незалежно від їх сезонності, водій може зіткнутися з покаранням за статтею 125 Кодексу України про адміністративні правопорушення ("Інші порушення правил дорожнього руху"). За таке правопорушення можливе накладення попередження", - зазначає юрист.
Бувають ще й інші ситуації: наприклад, на одній осі автомобіля одна морозостійка гума, а інша - ні. Ось це вже, каже Вадим Левицький, порушення ПДР:
Автомобіль, що має різні шини на одній осі, вважається технічно несправним, і його експлуатація заборонена.
Автомобіліста, який керує такою машиною, можуть покарати за статтею 121 ст. КУпАП ("Порушення правил керування або експлуатації транспортного засобу, правил користування ременями безпеки чи мотошоломами"). Мінімальний штраф, передбачений цією статтею, - 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень - УНІАН).
Раніше ми ділилися інформацією про те, коли слід використовувати протитуманні фари, щоб уникнути отримання штрафу.