Коли відзначатимемо Старий Новий рік у 2025 році: традиції свята, як старі, так і нові, на новий лад.


Розповідаємо, якого числа Старий Новий рік, що це за дата і як її правильно відзначати.

Свято Старого Нового року, яке за межами нашої країни часто викликає подив, у нас має особливе місце в серцях. Адже це ще одна можливість відсвяткувати Новий рік, навіть якщо він носить назву "старий". Для тих, хто не зміг відзначити свято 31 грудня, ця дата стає символом нового початку. Які ж традиції пов'язані з цим святом та що воно насправді означає – читайте далі.

У зв'язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар фіксовані дати церковних свят зсунулися на 13 днів раніше. Хороша новина: Старий Новий рік - не церковне свято, тому його дата залишається незмінною.

Старий Новий рік 2025 відзначатимуть, як і раніше, в ніч з 13 на 14 січня.

Водночас свято Маланки (святої Меланії) і свято Василя (святого Василя), які відзначали за старим церковним календарем 13 і 14 січня відповідно, тепер зрушили - за новоюліанським календарем вони припадають на 31 грудня і 1 січня.

Старий Новий рік вважається відносно молодим святом, адже його історія налічує лише трохи більше десяти років. Це свято виникло в 1918 році, коли відбувся перехід з юліанського календаря на григоріанський. У результаті зміни календара дата святкування Нового року зсунулася на 14 днів вперед, і тепер його відзначали 1 січня. Проте, традиція святкувати Новий рік за старим стилем збереглася, і так з'явилася назва - Старий Новий рік.

Цікаво, що відповідно до старого стилю, у той час також продовжували святкувати православні церковні свята — їхній графік змінився лише після переходу української церкви на новоюліанський календар у 2023 році.

Новорічні традиції у Старого Нового року залишилися колишніми. 13 січня ввечері, коли святкують Старий Новий рік, заведено збиратися з рідними або близькими за столом, а опівночі, під дзвін келихів із шампанським, бажати одне одному здоров'я, здійснення мрій і щастя.

Зі Старим Новим роком тісно переплетені народні звичаї – щедрівки, які виконують на Меланку 13 січня, та засівання, що відбувається на Василя 14 січня. Внаслідок зміщення дат цих свят у новому церковному календарі, тепер щедрувати прийнято 31 грудня, а засівати – на Василя, 1 січня. Проте, відвідати рідних і близьких у день Старого Нового року, щоб побажати їм добра, миру та добробуту, можна і без щедрівок – такі привітання завжди будуть доречними.

Раніше ми публікували церковний календар на грудень 2024 року зі святами за новим стилем.

Related posts