Коли відзначають Введення в храм Пресвятої Богородиці 2024 року за новим календарем: ключові дати, звичаї та обмеження.
Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці є одним із найзначніших свят у православному календарі.
Наприкінці листопада за новим церковним стилем святкують Введення в храм Пресвятої Богородиці, яке в народі називають Третя Пречиста. Історія цієї дати, у чому її сенс і коли її відзначатимуть в 2024 році - УНІАН розповів священник Православної церкви України панотець Георгій.
Як розповів УНІАН священик Православної церкви України, активіст, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко, Введення в храм Пресвятої Богородиці - одне з 12 найбільших релігійних свят. Воно пов'язане з подіями, описаними в апокрифічних Євангеліях, тобто в тих, які церква не визнала. У них розказано, як батьки - Іоаким і Анна - привели маленьку Богородицю в Єрусалимський храм на виховання. Дівчинка пізно народилася в батьків - вони вже були літніми людьми і пообіцяли її присвятити Богу.
Скільки років було Марії, коли вона вперше увійшла до храму? Згідно з легендами, їй було всього три роки. В апокрифічних текстах зазначається, що маленька дівчинка змогла самостійно піднятися по великих сходах, де її зустрів священик. Він, отримавши одкровення від Бога, всупереч звичаям, привів її до святая святих — найсакральнішої частини храму, куди він сам заходив лише декілька разів на рік. Це була знакова подія, як зазначає панотець Георгій.
У храмі Марія провела свої юні роки, виховуючись до 15 років, після чого їй порадили знайти нареченого. Однак вона відмовилася, адже дала обіцянку присвятити своє життя Богу. Тоді вирішили, що її опікуном стане Йосип, її родич, який уже був похилого віку. Вони одружилися згідно з вимогами закону і вирушили з Єрусалима до Назарету.
Цю дату почали святкувати в церкві ще в давні часи, в перші століття існування християнства, але широкої популярності вона набула лише в IX столітті.
Народна назва цього свята - Третя Пречиста. Перша з Пречистих - Успіння Богородиці, а друга - Різдво Богородиці.
У 2024 році Введення в храм Пресвятої Богородиці відзначатимуть 21 листопада за новим церковним календарем і 4 грудня - за старим.
Чимало вірян відвідують церкву під час свята, а також приводять своїх дітей на першу сповідь, коли їм виповнюється 7 років.
Введення в храм Пресвятої Богородиці - це свято воцерковлення дітей. Це день, коли ми згадуємо про Богородицю, яка була ще маленькою дівчинкою, і, напевно, турбуємося і замислюємося над духовним шляхом власних дітей,
- ділиється своїми роздумами панотець Георгій.
У народі Третя Пречиста означає початок зими - вважається, що з цього дня настають справжні холоди. З цього приводу за старих часів влаштовували гуляння, ярмарки та посиденьки.
Цього дня, подібно до Різдва та Великодня, існує особливий звичай: звертають увагу на те, хто першим переступить поріг. Вважається, що саме ця людина визначить, яким буде наступний рік. Якщо першим зайде жінка, це обіцяє фінансові труднощі; чоловік принесе стабільність; дівчина - любов у домі; хлопець - здоров'я; дитина - клопоти; а стара жінка - не варто очікувати нічого доброго.
Ось що варто уникати на свято Введення згідно з народними традиціями:
У церкві немає прямої заборони на роботу, але за можливості все ж таки варто відкласти мирські справи і присвятити час молитвам і думкам про духовне.
Віряни звертаються до Пресвятої Богородиці з молитвами про захист від небезпек, зцілення, укріплення віри та прощення гріхів. Жінки та дівчата просять у Божої Матері благословення на щасливе заміжжя та дарування дітей.
Звертатися до Богородиці можна своїми словами, а можна в молитві:
О, Святе Діво, Царице Неба і землі, обрана Невісто Божа, що завітала до святині на заручини з Небесним Нареченим!
Ти покинула своїх близьких та рідний дім, аби принести себе в жертву, чисту і невинну, перед Богом, і першою в історії дала обітницю дівоцтва.
Допоможи нам, Господи, зберігати цнотливість і чистоту, живучи у благоговінні перед Тобою протягом усіх наших днів. Нехай наше життя стане храмом для Святого Духа. Особливо підтримай кожного з нас у прагненні наслідувати Тебе в наших домівках. Допоможи нам присвятити себе служінню Богові, вести життя в чистоті дівоцтва та з юності з легкістю нести ярмо Христове, свято дотримуючи наші обітниці.
Ти провела, Всечиста, всі дні юності Твоєї в храмі Господньому далеко від спокус світу цього, в пильнуванні молитовному і у всякому утриманні душевному і тілесному, допоможи і нам відбивати всі спокуси ворожі від плоті, світу і диявола і перемагати все молитвою і постом.
Ти, що перебуваєш у святині Господа серед Ангелів, оточена всіма чеснотами, особливо смиренням, чистотою і любов'ю, і вихована в гідності, допоможи нам, хто підкорений гордістю, невгамовністю та лінощами, досягати духовної досконалості, що приготовлена для кожного з нас з Твоєю допомогою. Нехай наші душі будуть вбрані у шлюбні одея, щоб ми не залишилися без готовності при зустрічі з Безсмертним Нареченим, нашим Спасителем і Богом Христом. Прийми нас разом із мудрими дівами в райські обителі і дай нам можливість славити та прославляти всесвяте ім'я Отця, Сина і Святого Духа, а також Твоє милосердне заступництво завжди, нині і повсякчас, на віки віків. Амінь.
Раніше ми представляли церковний календар православних свят на листопад 2024 року, який враховує як старий, так і новий стилі.