Кому варто утриматися від кави: медики пояснили, при яких захворюваннях краще уникати цього напою.
Ми звернулися до фахівців, щоб дізнатися, чи дозволено вживати каву при високому артеріальному тиску, у яких ситуаціях цей напій може бути корисним, і кому слід відмовитися від нього.
Цей напій має безліч шанувальників, а деякі люди навіть не уявляють свого дня без нього. Наукові дослідження не раз підтверджували користь кави, проте експерти застерігають, що вона може бути не корисною для всіх. Ми звернулися до медиків, щоб дізнатися, кому слід уникати вживання кави і чому це важливо.
Це перше питання, яке зазвичай хвилює, і не тільки кавоманів. "Якщо людина любить каву, організм її добре переносить, цей напій допомагає прокинутися вранці, то його можна пити, але треба дотримуватися певних умов",- каже лікар-кардіолог Олег Миронюк.
І роз’яснює, як слід вживати каву:
Лікар підкреслює, що не варто замінювати відпочинок на вживання цього напою — якщо відчуваєш потребу в релаксації, потрібно просто дати собі час для відновлення.
Незважаючи на позитивні результати великих досліджень, навколо кави все ще побутують міфи про її шкідливий вплив на серцево-судинну систему.
Дослідженнями було встановлено, що напій не спричиняє зменшення тривалості життя, не збільшує частоту госпіталізацій чи загострення серцево-судинних хвороб у пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи. Тобто у висновку маємо, що кава не протипоказана пацієнтам, які мають серцево-судинні хвороби,
- зазначає Олег Миронюк.
За словами лікаря-терапевта та дієтолога Дмитра Барикова, насправді кофеїн підвищує тиск лише в тому разі, якщо він спочатку знизився.
Немає наукових доказів, які підтверджують, що регулярне вживання кави може викликати підвищення артеріального тиску.
- роз’яснює медик.
Згідно з думками фахівців, люди з гіпертонією можуть вживати каву, проте їм варто постійно слідкувати за своїм артеріальним тиском. Звичайно, в ситуаціях гіпертонічного кризу, коли тиск досягає 200, вживання кави не є рекомендованим.
Людям із низьким артеріальним тиском корисно вживати каву для підвищення енергії. Проте важливо уникати її споживання в другій половині дня або ввечері, оскільки це може негативно вплинути на якість сну.
Пацієнти часто запитують, чи дозволено вживати каву з молоком при цукровому діабеті. Експерти зазначають, що діабетикам можна пити каву, проте важливо уникати додавання цукру та солодощів.
Одночасно експерти визначили кілька медичних діагнозів, при яких споживання цього напою може бути шкідливим, оскільки воно здатне викликати загострення певних хвороб.
Тож каву не варто вживати:
Крім того, людям з непереносимістю кофеїну слід уникати вживання кави, оскільки це може призвести до симптомів, схожих на передозування. У таких випадках у них можуть виникнути холодні, потіючі, тремтячі руки, а також можливі панічні атаки.
Щодо вживання кави під час вагітності, лікар-терапевт застерігає про необхідність обережності: найкраще або зовсім відмовитися від цього напою, або суттєво зменшити його споживання. "Наприклад, Національна служба охорони здоров’я Великої Британії рекомендує вагітним обмежити вживання кофеїну до 200 мг на добу, - зазначає спеціаліст. - Кофеїн може викликати ризик викидня, оскільки має збуджувальний ефект на нервову систему, а підвищений тиск може сприяти розвитку гестозу – токсикозу, який може виникнути на пізніх стадіях вагітності".
В попередніх матеріалах ми ділилися порадами щодо зниження артеріального тиску, акцентуючи увагу на продуктах, які варто додати до вашого харчування.