Уперше в історії людство порушило природний баланс водного циклу.


Вчені бьють на сполох, адже порушення балансу може мати наслідки для економіки, виробництва продовольства та життя мільярдів людей.

Людство вперше в історії змінило глобальний водний цикл, що стало причиною серйозної водної кризи. Цю інформацію містить свіжий звіт Глобальної комісії з економіки води, повідомляє CNN.

У звіті, опублікованому в середу, йдеться про те, що тривале неправильне використання земель і неефективне управління водними ресурсами, в поєднанні з людським впливом на клімат, призвели до "безпрецедентного тиску" на водний цикл нашої планети.

Водний цикл є складним процесом, у рамках якого вода випаровується з земної поверхні, піднімається в атмосферу, де перетворюється на водяні пари. Ці пари охолоджуються і врешті-решт випадають у вигляді дощу або снігу. Однак, будь-які порушення цього циклу вже призводять до серйозних наслідків: близько трьох мільярдів людей стикаються з дефіцитом води, сільськогосподарські культури потерпають від посух, а міста поступово осідають через вичерпання підземних вод.

За прогнозами, без термінових дій ця криза стане ще більш руйнівною. Вона загрожує понад 50% світового виробництва продовольства та може скоротити світовий ВВП в середньому на 8% до 2050 року, а в країнах з низьким доходом втрати можуть сягати до 15%.

"Унікальне явище в історії людства: ми порушуємо природний баланс глобального водного циклу. Тепер ми не можемо розглядати опади як головне джерело прісної води", - підкреслив спіголова Глобальної комісії з економіки води Йохан Рокстрьом.

Звіт акцентує увагу на тісному зв'язку між порушеннями водного циклу та кліматичними змінами. Інтенсивна обробка земель та вирубка лісів призводять до руйнування природних вуглецевих резервуарів, що, в свою чергу, сприяє прискоренню глобального потепління. У відповідь на ці процеси зміни клімату підвищують температури, викликають посухи, зменшують рівень вологості та підвищують ймовірність виникнення пожеж.

Криза посилюється через величезні потреби у воді: звіт підраховує, що для гідного життя люди потребують близько 4000 літрів води на день, що значно перевищує базові 50-100 літрів, рекомендовані ООН. Більшість регіонів не зможуть задовольнити такі потреби з місцевих ресурсів.

Фахівці підкреслюють важливість спільних зусиль урядів з усього світу.

Звіт пропонує ініціювати "трансформацію водної економіки", акцентуючи на необхідності вдосконалення системи ціноутворення. Це має на меті запобігти безгосподарному використанню ресурсів та знизити вирощування водоємних культур і споруд у зонах, що страждають від нестачі води.

Нагадуємо, що у вересні рівень води в річці Десна поруч із Києвом досяг нового критично низького показника.

Related posts