Велика реформа МСЕК: скільки представників влади та прокурорів мають інвалідність, чи будуть скасовувати пенсії та які нововведення передбачаються. Інтерв'ю з міністеркою соціальної політики Жолнович.
В Україні, після серії корупційних інцидентів, що сталися в Медико-соціальних експертних комісіях (МСЕК), заплановано проведення суттєвих реформ. Замість традиційного визначення групи інвалідності та надання постійної пенсії, держава зосередиться на компенсації втрат у доходах через інвалідність, а також забезпечить безкоштовне лікування, реабілітаційні послуги та надання необхідного медичного обладнання.
Про те, чи вплине реформа на тих, хто вже отримую пенсію у зв'язку з інвалідністю, як зміниться розмір виплат і хто працюватиме замість МСЕК, читайте в інтерв'ю пані міністра соцполітики Оксани Жолнович для OBOZ.UA.
Реформа МСЕК вже давно вимагала уваги, проте про її втілення почали говорити лише після ряду резонансних скандалів. МСЕК підпорядковані Міністерству охорони здоров’я. Чому реформування здійснює Міністерство соціальної політики і чому це питання стало актуальним лише тепер?
І Міністерство охорони здоров'я, і Міністерство соціальної політики активно займаються цим питанням. Ми вже тривалий час працюємо над цією реформою. Що таке медико-соціальна експертна комісія (МСЕК)? Це орган, який вручну аналізує медичні дані пацієнта, порівнює їх з певними критеріями для визначення групи інвалідності та, відповідно, робить висновки. Незалежно від того, як ми назвемо цю комісію, якщо процес залишиться ручним, завжди існуватиме значний ризик корупційних проявів.
Ми вже рік з Міністерством охорони здоров'я працюємо над тим, щоб змінити алгоритм. Це два законопроекти, які разом реалізують зміни. Займались цим вже давно. Чому останнім часом ці корупційні скандали примножувались? Бо вони (корумповані співробітники МСЕК. - Ред.) давно знали, що їх будуть ліквідовувати і стали активнішими. Ми давно планували в травні 2025-го перейти на цифровий механізм і сказати їм "до побаченням".
Проте ці нерухомості, банківські рахунки за межами країни, квартири – все це не могло з'явитися за короткий проміжок часу, рік чи два...
- Так. Я не знаю, чому раніше над цим не працювали. Але можу сказати, що з моменту, як я стала міністром, ми почали розробляти зміни. З новим алгоритмом дані збиратимуться в електронній системі охорони здоров'я...
Чи можемо спочатку проаналізувати конкретний випадок? Як ця реформа вплине на 1,5 мільйона українців з інвалідністю, які отримують пенсії?
В Україні є приблизно 3 мільйони осіб з інвалідністю. З них 1,5 мільйона отримують пенсію від Пенсійного фонду, оскільки мають страховий стаж. Проте існує також категорія людей без стажу, які отримують фінансову допомогу через свою інвалідність, а не пенсійні виплати.
Спочатку людина потрапляє до лікарні, і саме тут починаються серйозні зміни. Сьогодні термін лікарняного може тривати до чотирьох місяців, але цього часто недостатньо для повного відновлення, навіть після перелому ноги. Тому ми активно стимулюємо людей звертатися до МСЕК для оформлення інвалідності. Адже, якщо лікарняний триватиме чотири місяці, є ризик, що роботодавець може звільнити працівника.
Роботодавець вирішує звільнити, а можливість повернутися на роботу після чотирьох місяців лікарняного практично відсутня. Тож, єдиний варіант для тебе - це дійсно оформити статус особи з інвалідністю, хоча б на рік, щоб мати змогу відновитися. Втім, коли людина потрапляє в цю систему, це може призвести до продовження статусу й у наступні роки.
Ми продовжуємо виплату лікарняних, включаючи період реабілітації та відновлення, до одного року. Це означає, що стандартний лікарняний триває чотири місяці, а потім ми можемо продовжити його ще на рік. Отже, загальна тривалість лікарняного складе один рік і чотири місяці. Така підтримка буде надана тим, хто дійсно потребує додаткового часу для лікування та відновлення.
Але ви зараз говорите про людей, які ще не отримали статус особи з інвалідністю. Це не стосується тих трьох мільйонів, які вже мають цей статус?
Ми не можемо змінити вже наданий статус особи з інвалідністю для тих, хто його отримав раніше. Наша мета — розробити алгоритми для нових випадків, щоб забезпечити людям більше часу на відновлення. Це дозволить уникнути поспішного присвоєння статусу інвалідності та забезпечити адекватну соціальну підтримку відповідно до потреб кожної особи.
Отже, ці зміни ніяк не вплинуть на тих, хто вже отримав статус особи з інвалідністю?
- Так, це їх не зачепить. Вони як отримували свої виплати, так і будуть їх отримувати. Але у нас є когорта людей, яка по рішенню РНБО має пройти перевірку щодо статусу інвалідності. Для них створена комісія. Це держслужбовці, силовики, прокурори, судді. Щодо них буде проведена перевірка, чи без порушень отримали ці люди статус інвалідності. І серед них є і ті, хто дійсно набув статус абсолютно законно.
Проте існує й інша група випадків: якщо під час перевірки з'ясується, що інвалідність була отримана через злочинні дії, то, безсумнівно, виплати будуть припинені, і, скоріш за все, особа підлягатиме кримінальному переслідуванню.
Ми ще розглянемо питання перевірки. Але хочу додати ще одну деталь. Серед осіб з інвалідністю, які не підлягають додатковій перевірці, є такі, у кого інвалідність необхідно підтверджувати через певні проміжки часу. Чи будуть вони отримувати висновки за новим алгоритмом?
Отже, якщо йдеться не про постійну інвалідність, Міністерство охорони здоров'я організує спеціальні комісії в лікарнях кластерного типу. Ці комісії не матимуть інформації про особу, яку вони оцінюють. Важливим є те, що оцінюються не окремі люди, а їхні медичні показники.
Ще до отримання статусу інваліда інформація буде надходити до нас із соціальної сфери. Це важливо, оскільки людині можуть терміново знадобитися засоби реабілітації, такі як милиці, інвалідні візки чи спеціальне обладнання для дому.
- Зараз МСЕК - окремі зазвичай комунальні медичні заклади. Що буде зі співробітниками МСЕК? Чи вони не мігрують в ті комісії, про які ви згадали?
Це запитання до Міністерства охорони здоров'я. Я маю сумніви, що вони вирішать йти працювати в медичний заклад.
Чи матиме Пенсійний фонд змогу здійснювати контроль над процесом прийняття рішень?
Пенсійний фонд має право перевіряти обґрунтованість лікарняних виплат, щоб уникнути зловживань, таких як бажання людини взяти "вихідний". Наступним етапом є моніторинг дотримання реабілітаційного плану. У випадку, якщо особа не дотримується призначеного лікування, лікарняний буде закрито, а виплати зупинено.
Аналогічно і тут, якщо людина не буде виконувати реабілітаційний план, то після повідомлення від лікарів Пенсійний фонд буде припиняти виплату таких лікарняних.
- Син голови Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, у якої під час обшуків знайшлиі мільйони доларів, Олександр очолював регіональне управління ПФУ. Він, як виявилось, також має величезні статки. Як ви вважаєте, чи могли чиновники Пенсійного фонду приймати участь в схемі з пенсіями через фейкові інвалідності?
Можливо, раніше представники Пенсійного фонду України мали зв'язки зі схемами, але сьогодні функціонує система автоматизованого розподілу пенсійних справ. Коли особа звертається до ПФУ з проханням про призначення будь-якої пенсії (незалежно від того, чи це пенсія за віком, чи по інвалідності), її документи надсилаються до іншого регіонального управління. Наприклад, якщо ви подаєте документи в сервісному центрі Пенсійного фонду у Львові, їх можуть розглядати, скажімо, в Черкасах.
Також важливо усвідомлювати, що коли Пенсійний фонд отримує висновок МСЕК про статус інвалідності, працівники фонду не мають підстав сумніватися в його достовірності. Якщо документ був виданий саме МСЕК, цього цілком достатньо. Не має жодного сенсу підкуповувати також і чиновників Пенсійного фонду.
Уявіть пенсіонера, який вирушає з Львова в Черкаси в пошуках спеціаліста, що займається його пенсійною справою. І при цьому він навіть не має уявлення, в якому місті розглядається його питання.
Замість традиційної класифікації інвалідності впроваджують нову систему оцінки працездатності. Поясніть, яким чином вона функціонуватиме та які зміни відбудуться у фінансових виплатах.
- Статус інвалідності залишається і він фіксує обмеження функціонування людини. Але не завжди обмеження функціонування людини тягне за собою обмеження її працездатності. Наприклад візьму представника своєї професії. Якщо це юрист, який втрачає ногу. Його стан функціонування погіршується, йому потрібен протез, йому потрібно переоблаштування в квартирі, йому точно потрібна реабілітація..
Наше суспільство готове надати підтримку в таких ситуаціях. Якщо ж особа працює юристом, адвокатом або викладачем, відсутність ноги не має суттєвого впливу на виконання її професійних обов'язків, за умови, що ми забезпечимо її якісним протезом та комфортними умовами для пересування.
Така особа може зберегти свою працездатність. Ми плануємо відновити обмеження у функціонуванні: для одних це може бути протез, для інших – медикаменти тощо. Однак окремо буде проводитись оцінка впливу цих факторів на працездатність особи. Для цього буде створена спеціальна анкета. Цей досвід ми запозичили з Естонії, хоча він також реалізується в інших країнах.
За підсумками цього опитування буде виконано аналіз, і відповідно буде компенсовано зниження працездатності. Наприклад, якщо людина зазнала контузії і відчуває швидку стомлюваність, вона може не в змозі виконувати 8-годинний робочий день, потребуючи перерви вже через 4 години праці. У такій ситуації ми зобов'язані компенсувати часткову втрату працездатності — в даному випадку це ті чотири години. Це означає, що ми будемо виплачувати різницю між колишнім доходом і тим, який буде отримано після завершення всіх реабілітаційних процедур. Оцінка анкет буде проводитися дистанційно та в закритому режимі, схоже на те, як оцінюються результати ЗНО.
Це буде профайл, частину якого людина сама записувати, бо воно стосується її компетенцій, буде інформація про її попередній трудовий стаж, про освіту, знеособлено, звісно, про можливості, які вона має для роботи після травми, ще певні описи необхідні для того, щоб зрозуміти, які функції людина може виконувати. Фахівці, які отримають цей профайл, не будуть бачити ім'я людини.
- Ви описали приклад з викладачем. Чи будуть в анкеті враховуватись і інфраструктурні особливості? Якщо викладач опинився в кріслі колісному, його інтелектуальні здібності жодним чином не постраждали і він не втратив свою працездатність, але він фізично не може потрапити на роботу, бо навіть якщо він потрапить на зупинку громадського транспорту, там його зустріне маршрутка, в яку немає шансів потрапити на кріслі колісному.
Звичайно, ми повинні це врахувати і обов'язково будемо діяти у цьому напрямку. У процес залучимо фахівців з служб зайнятості. Якщо ж виявиться, що ми не можемо допомогти людині знайти роботу і немає можливостей для працевлаштування, то очевидно, що ми зобов'язані компенсувати повну втрату працездатності. Це передбачає значну фінансову підтримку, яка не буде нижчою за середню заробітну плату. Згідно з даними на жовтень 2024 року, середня пенсія по інвалідності становить 4892,57 грн, тоді як середня зарплата у другому кварталі цього року досягала 20 964 грн.
Згідно з новими нормами, прокурори з інвалідністю, які продовжують виконувати свої обов'язки, не отримуватимуть жодних виплат. Це пояснюється тим, що їхня працездатність не зазнала змін. Таким чином, особи з інвалідністю, чия працездатність залишилася на колишньому рівні, не отримуватимуть фінансової допомоги. Натомість, ті, хто повністю втратив можливість працювати, матимуть право на значно більші суми компенсації.
У нашій країні налічується приблизно 800 тисяч осіб з першою групою інвалідності, що означає повну втрату працездатності. Загальна кількість таких людей наближається до мільйона.
- Ви почали казати про перевірку прокурорів, суддів, чиновників з інвалідністю. Скільки таких в Україні?
Відповідаючи на запити правоохоронців, була надана інформація про 219 юридичних осіб, що належать до органів влади, з загальною кількістю працівників – 150 100 осіб. Серед них є дані про 1146 осіб, які отримують пенсії по інвалідності, а також про тих, кому ці пенсії були призначені в період з 2022 по 2024 роки.
- Якщо в результаті перевірки виявиться, що статус інвалідності було отримано з порушеннями, чи є можливість повернути в бюджет надмірно виплачені кошти? У випадку прокурорів мова йде про значні суми...
- Ми будемо розробляти в тому числі і механізми повернення коштів, коли буде підтверджено не правомірність отримання інвалідності. Хоча і зараз безпідставно виплачені кошти (будь-кому) можуть бути повернуті в бюджеті.
- Які саме терміни маються на увазі?
- Ми мусимо ухвалити закон, визначити правові підстави позбавлення виплат, провести перевірки, а вони вже дуже активно проводяться. Серед них є і ті, хто дійсно законно отримав статус.
- Повертаючись до часткової втрати працездатності серед осіб з інвалідністю. Якщо в Києві і в великих містах, напевно, є можливість працевлаштуватись і українцям з інвалідністю. То в маленьких містах все ще зовсім інша ситуація на ринку праці. І далеко не всі роботодавці готові змінювати свої підходи. Що з цим робити?
Законопроєкт 5344-д був зареєстрований у Верховній Раді і вже перебуває там півтора року. Я щиро сподіваюся, що в наступному році цей документ нарешті буде прийнято.
Зараз є штрафи за відсутність працевлаштованих осіб з інвалідністю. Але діюча система дозволяє їх обійти. Нові правила: якщо є працевлаштована людина з інвалідністю в рамках квоти, то ти виконав квоту і отримуєш допомогу на цю людину, а якщо немає, то ти безумовно платиш внесок без всякої можливості це оскаржити.
Роботодавець задумається, чому йому слід сплачувати штраф, якщо він може взяти на роботу людину з інвалідністю та отримувати від неї продуктивність, а також державну допомогу. Залежно від типу інвалідності, ця підтримка може бути ще більшою.
В будь-якому випадку роботодавці вже все одно будуть змушені через складну ситуацію на ринку праці також розглядати у якості співробітників людей з інвалідністю.
Коли ж вдасться втілити реформу в життя?
Вона буде впроваджуватися поетапно. Після прийняття закону відразу зросте компенсація за лікарняні, а з 2026 року повністю запрацює оцінка працездатності як окрема складова процесу.