У Харківській області було затримано 13 чиновників.
У Харківській області було затримано 13 чиновників, які за винагороду допомагали чоловікам уникнути військового обліку. Цю інформацію підтвердив Офіс генерального прокурора.
Повідомляється, що керівник однієї з міжрайонних медико-соціальних експертних комісій у Харкові налагодив схему для ухилення від мобілізації. У реалізації цього плану він задіяв 12 спільників, серед яких були його підлеглі, а також керівники різних медичних установ Харкова та області. Один із учасників справи, окрім своєї ролі директора центру первинної медико-санітарної допомоги, також займає посаду депутата міської ради в Харківській області.
За винагороду підозрювані сприяли ухилянтам у уникненні призову, використовуючи підроблені документи про інвалідність.
"Клієнти" навіть не приходили до медичної установи, а всю необхідну документацію про фейкову "інвалідність" отримували поштою або через посередників. Це дозволяло чоловікам списатися з військового обліку і виїхати за кордон.
Ціна подібних "послуг" коливалася від 2 до 5 тисяч доларів США.
Згідно з інформацією, спочатку зловмисники створювали підроблені документи, які підтверджували наявність неіснуючих захворювань, що слугували підставою для отримання інвалідності. Для цього вони підробляли всю медичну документацію, що стосується "хвороби" клієнта, включаючи дані про його стаціонарне лікування. Далі організатор схеми займався оформленням фальшивого рішення медико-соціальної експертної комісії, що підтверджувало призначення групи інвалідності.
Для пошуку потенційних клієнтів фігуранти використовували власні зв'язки.
Через злочинні дії учасників групи понад 400 осіб призовного віку змогли незаконно уникнути мобілізації.
Внаслідок проведення систематичних дій працівники СБУ затримали лідера злочинної групи та його спільників.
Паралельно було здійснено близько 90 обшуків у місцях роботи та проживання членів злочинного угруповання, а також у їхніх автомобілях.
Під час слідчих дій вилучили велику кількість справ призовників, чорнові записи, мобільні телефони та комп'ютерну техніку із доказами незаконної діяльності.
Крім того, було виявлено фінансові засоби, що перевищують 500 тисяч доларів США, близько 80 тисяч євро, понад 1 мільйон гривень, а також російські рублі, які, ймовірно, здобуті незаконним шляхом.
Затримані наразі утримуються під вартою. Їм може загрожувати до восьми років ув'язнення.
Розслідування триває, щоб притягнути до відповідальності всіх причетних.
Нагадуємо, що правоохоронні органи виявили факт незаконного збагачення очільниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК) та її сина, який займає керівну позицію в обласному управлінні Пенсійного фонду. Під час проведення обшуків у їхньому помешканні було виявлено близько 6 мільйонів доларів готівкою в різних валютах.
Раніше СБУ затримала ділків, які заробили на ухилянтах понад 40 млн гривень. Під час обшуків знайдено понад 1000 меддовідок та військово-облікових документів і 250 печаток.