Наздоганяючи європейські стандарти: як Сполучені Штати прагнуть регулювати сектор штучного інтелекту.


Незважаючи на те, що Ілон Маск є видатним підприємцем у сфері технологій, його ставлення до штучного інтелекту завжди було обережним і навіть скептичним.

Ухвалення закону ЄС про штучний інтелект (AI Act), який набув чинності 1 серпня цього року, стало не просто рядовою подією в брюссельській законотворчості.

Фактично воно ознаменувало початок "великих перегонів" із впровадження регулювання штучного інтелекту (ШІ).

Хоча Європейський Союз вже давно займає провідну позицію в поширенні глобальних норм і стандартів у різних галузях, наразі найбільшим ринком штучного інтелекту залишаються Сполучені Штати. У США вже стартували роботи над регулюванням індустрії ШІ, і прихід Дональда Трампа до влади, з Ілоном Маском в ролі одного з його основних радників, може істотно змінити цю динаміку.

Сполучені Штати зазвичай прагнуть уникати надмірного регуляторного тиску на бізнес. Однак, у контексті штучного інтелекту, питання його регулювання в США почали активно обговорювати ще минулого року представники провідних технологічних компаній.

Наприклад, Сем Альтман, керівник OpenAI, звернувся до законодавців з проханням прискорити ухвалення національних законів, які б захищали від ризиків, пов'язаних із штучним інтелектом. Він висловив занепокоєння, що індустрія ШІ може завдати "значної шкоди людству". "Якщо ця технологія буде використана неправильно, наслідки можуть бути катастрофічними, тому ми прагнемо обговорити це питання... Ми бажаємо співпрацювати з урядом, щоб запобігти такій ситуації," — додав він.

Перші важливі проєкти щодо регулювання ШІ почали обговорюватися в Каліфорнії, де знаходяться центри розробки найбільших технологічних компаній.

Каліфорнійський законопроєкт SB 1047, що стосується безпеки штучного інтелекту, був представлений у лютому 2024 року і викликав значні суперечки щодо регулювання технологій ШІ. Основною метою цього законопроєкту є управління ризиками, які виникають унаслідок швидкого прогресу в галузі штучного інтелекту. Автор документа, Скотт Вінер, відзначив, що його реалізація може встановити адекватні стандарти безпеки та допомогти уникнути "катастрофічних наслідків" від використання потужних моделей ШІ.

Перша версія законопроєкту передбачала жорсткі правила для компаній, які розробляють технології штучного інтелекту.

Розробники були б зобовʼязані проводити оцінювання та тестування безпеки систем, а за недотримання правил компанії могли отримати позов від каліфорнійської прокуратури, а їхній менеджмент - понести кримінальну відповідальність.

Ця ініціатива викликала дискусії та критику як серед політиків, так і серед бізнесу. Критики стверджували, що законопроєкт не вирішує справжні проблеми ШІ, зокрема дезінформацію, дискримінацію та зменшення робочих місць. Також висловлювалися побоювання, що він знизить конкурентоспроможність США і Каліфорнії та знищить відкриту екосистему, яка дозволяє розвиватися стартапам.

Зокрема, Роб Шерман, віцепрезидент компанії Meta, у своєму виступі перед законодавцями Каліфорнії зазначив: "Цей законопроєкт може суттєво ускладнити безпеку екосистеми штучного інтелекту, створити ризики для моделей з відкритим кодом, на які покладаються стартапи та малі підприємства, запровадити неіснуючі стандарти та спричинити регуляторну фрагментацію".

У наступних етапах розробки законопроєкту його зміст було спрощено, залишивши лише вимогу щодо публікації інформації про вжиті заходи безпеки стосовно технологій штучного інтелекту. При цьому кримінальна відповідальність за потенційні порушення була виключена.

Попри те, що законодавці Каліфорнії висловили підтримку ініціативі, губернатор штату Гевін Ньюсом на завершення вересня наклав вето на відповідний законопроєкт.

Губернатор Ньюсом акцентував увагу на тому, що співпрацюватиме з законодавцями для розробки нових норм, які стосуються штучного інтелекту. "Ми не маємо права зволікати, поки не відбудеться серйозна катастрофа, аби вжити необхідних заходів для забезпечення безпеки суспільства," - зазначив він.

Водночас, за його словами, законодавці "не повинні погоджуватись на рішення, які не обґрунтовані емпіричним аналізом траєкторії та можливостей штучного інтелекту".

Проте результати виборів у США можуть пришвидшити прийняття федерального законодавства про регулювання ШІ.

Уряд Сполучених Штатів вже починає формувати рамки та рекомендації щодо використання цих технологій. Зокрема, План Білого дому щодо Закону про права у сфері штучного інтелекту, розроблений у 2022 році, закладає основи для відповідального та прозорого застосування ШІ. Крім того, у 2023 році президент США Джозеф Байден підписав указ, що окреслює принципи, на яких повинно базуватися майбутнє регулювання технологій штучного інтелекту.

Однак фактором, здатним значно прискорити прийняття відповідних законів у США, є тісний зв'язок мільярдера Ілона Маска з новообраним президентом Дональдом Трампом.

Незважаючи на те, що Ілон Маск є видатним підприємцем у сфері технологій, його ставлення до штучного інтелекту завжди було обережним і навіть скептичним..

У 2017 році, під час своєї промови на щорічній конференції губернаторів США, Ілон Маск висловив стурбованість щодо небезпек, пов'язаних із штучним інтелектом, і закликав до встановлення правових норм для його розробки та застосування. Він зазначив: "Штучний інтелект становить суттєвий ризик для існування людської цивілізації, і я сумніваюся, що багато людей повністю усвідомлюють це. Це винятковий випадок, коли я вважаю, що нам слід діяти проактивно у створенні регуляторних рамок".

У серпні 2024 року власник компанії Х та SpaceX висловили свою підтримку законопроєкту, що був запропонований в Каліфорнії.

Щодо Дональда Трампа, його ставлення до регулювання штучного інтелекту на даний момент залишається неясним.

У рамках одного з інтерв'ю, що проходило в період виборчої кампанії, він висловив занепокоєння з приводу "тривожності", викликаної швидким прогресом штучного інтелекту. Проте його виборча програма, а також загальна позиція Республіканської партії, націлені на зменшення тиску на підприємства і підтримку інноваційних ініціатив.

На даний момент можна стверджувати, що три ключові чинники визначатимуть майбутні рішення щодо регулювання галузі в Сполучених Штатах.

По-перше, це близькість Маска, який в останні тижні набуває все більшого впливу в оточенні Трампа, чия особиста позиція може сприяти більш жорсткому підходу 47-го президента США до регулювання ШІ.

Ще одним важливим чинником стануть стосунки нової адміністрації з провідними технологічними корпораціями, які зазвичай виявляють більшу підтримку до Демократичної партії і активно підтримували Камалу Гарріс на останніх виборах.

Основною темою конфлікту між США та Китаєм стане технологічне змагання, яке Дональд Трамп і його команда вважають найбільшим глобальним викликом. Сьогодні штучний інтелект вважається однією з найважливіших сфер, де розгортається це протистояння. Переможець у цій битві матиме можливість забезпечити собі суттєву економічну та безпекову перевагу на тривалий термін.

У цьому конфлікті Сполучені Штати не можуть допустити поразки, якщо це загрожує правовій регламентації штучного інтелекту.

Related posts