НБУ пропонує змінити "копійки" на "шаги"


Національний банк України ініціює зміну назви розмінних монет з "копійка" на "шаг". Мета - відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу України. Про це заявив голова Національного банку України Андрій Пишний.

Вивчивши історію грошового обігу України, ми дійшли незаперечного висновку, що назва "копійка" для розмінної монети фактично символізує московську окупацію. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо вкрадене та спотворене кремлівськими наративами. Настав час відновити справедливість і у грошовій системі, очистивши монетарний суверенітет від будь-яких зв'язків із Москвою. У нас є своє, питомо українське слово для дрібних монет - "шаг".

Повернення назви "шаг" до українських монет сприятиме відновленню їхньої національної самобутності. Ця назва має давнє українське коріння і вже використовувалася як на українських землях, так і в грошовій системі України з XVI-XVII століть.

Під час Української революції 1917-1921 років в обіг були введені грошові знаки під назвою "шаг", що було закріплено законодавчо. Тому відновлення цієї практики має історичне та мовне підґрунтя в Україні.

Назва "копійка" походить з московської імперії. В умовах масштабної російської агресії заміна копійок на шаги є важливим і необхідним заходом, адже нині копійки залишилися в обігу тільки у вороже налаштованих до України країнах.

Перейменування монет допоможе в процесах дерусифікації та деколонізації.

Нацбанк ініціює впровадження рівності між "копійкою" та "шагом" у співвідношенні 1:1. НБУ розроблятиме дизайн "шагів", визначатиме процедуру їх введення в обіг, а також встановлюватиме порядок та строки вилучення "копійок".

У разі ухвалення Верховною Радою України відповідних законів, Національний банк зможе перейти до карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах.

Національний банк не планує спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Монети "копійка" та "шаг" перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде міняти копійки на шаги.

На теренах України від епохи Гетьманщини до періоду Української Революції 1917-1921 років була в обігу дрібна монета під назвою "шаг".

1 березня 1918 року Центральна Рада затвердила закон, що запроваджував гривню як грошову одиницю Української Народної Республіки. Цей закон передбачав випуск державних кредитних білетів номіналом 2, 5, 10, 20, 100, 500 та 1000 гривень, а також монет номіналом 1, 2, 5, 20 і 50 шагів. Проте через економічні та технічні труднощі карбування монет так і не було реалізовано.

Було введено в обіг дрібні гроші - розмінні марки Державної скарбниці номіналом 10, 20, 30, 40 і 50 шагів. На зворотному боці цих марок був напис: "Ходить на рівні з дзвінкою монетою". Вони перебували в обігу до березня 1919 року, коли були скасовані радянською владою.

З набуттям Україною незалежності в 1991 році постало нагальне питання впровадження національної грошової одиниці. Гарячі дебати розгорілися навколо можливих назв для монет. Розглядалися різні варіанти, серед яких була і назва "шаг" (зразки таких монет навіть були виготовлені Луганським верстатобудівним заводом у 1992 році). Однак, 2 березня 1992 року Президія Верховної Ради України ухвалила Постанову, якою затвердила назву "копійка".

Related posts