Нові правила вступили в силу. Як можна оформити бронь від мобілізації починаючи з 1 грудня.


Нові вимоги для підприємств, що мають критичне значення.

Процес здобуття статусу зазнав деяких змін. Як і раніше, потрібно відповідати щонайменше трьом з восьми визначених критеріїв: сплата податків та зборів (понад 1,5 млн євро на рік); обсяг надходжень у іноземній валюті (більше 32 млн євро на рік); стратегічна важливість; значущість для економіки або місцевих громад; відсутність заборгованостей перед ЄС; наявність статусу резидента "Дія Сіті"; середня зарплата за останній квартал не нижча за регіональний показник IV кварталу 2021 року; наявність постачальників послуг зв'язку та інтернету.

Однак вводяться два нові обов'язкові вимоги:

Термін дії виданих рішень не завершується автоматично. Однак, вони будуть переглянуті протягом трьох місяців. Статуси, що закінчилися до 30 листопада, автоматично продовжуються до 31 грудня 2024 року.

З огляду на те, що процес бронювання відновлюється з 1 грудня, усі ключові підприємства повинні верифікувати свій статус до 28 лютого 2025 року.

Заброньовані працівники отримують відстрочки від мобілізації, які зберігають свою силу протягом терміну, на який були надані. Проте, ці відстрочки не можуть перевищувати дату 28 лютого 2025 року.

Це має на увазі відстрочення, які були отримані для бронювань, здійснених через портал "Дія" та за допомогою традиційних паперових списків.

Таким чином, протягом наступних трьох місяців підприємства, установи та організації мають наново подати заяви на статус критично важливих. А також списки працівників, які підлягають бронюванню з урахуванням усіх вимог.

Нові правила бронювання включають список обов'язкових вимог для працівників, які підлягають військовій службі:

Слід підкреслити, що 100%-й захист передбачено для державних службовців категорії "А", керівників обласних і районних організацій, голів обласних, районних, сільських і селищних рад, а також мерів; кінцевих бенефіціарів критично важливих підприємств і членів наглядових рад; співробітників критично важливих підприємств у сфері паливно-енергетичного комплексу, технічного персоналу мобільних операторів і провайдерів Інтернету; а також працівників спеціалізованих установ ООН та представників міжнародних організацій.

Підлягають бронюванню 50% від загальної кількості осіб, що мають військовий обов'язок:

Згідно з окремим рішенням Міністерства оборони, кількість військовозобов'язаних, що підлягають бронюванню, може становити понад 50%.

По-перше, весь процес здійснюється виключно через портал "Дія". Для цього підприємства та інші суб'єкти повинні бути зареєстровані в відповідному реєстрі, що можливе лише після подання звернення до Міністерства економіки або інших державних органів та адміністрацій для отримання статусу критично важливого.

Після того, як організація буде внесена до реєстру, керівник або уповноважена особа можуть через портал "Дія" скласти перелік співробітників для бронювання. Якщо всі умови будуть дотримані, автоматичне звільнення від мобілізації буде надано протягом 72 годин, з переходом на спеціальний військовий облік.

Дані про відстрочку від військового призову будуть зазначені в електронному військовому обліковому документі, доступному у застосунку "Резерв+".

Якщо підприємство до 28 лютого 2025 року не підтвердить статусу критично важливого, його працівники втратять бронь. Заборонено бронювати працівників без військово-облікових документів та тих, що не стоять на військовому обліку.

Рішення щодо надання статусу моніторитимуться з можливістю анулювання броней. Така опція з'явиться на порталі "Дія". Перевірки за критеріями середньої зарплати, сплати податків та кількості військовозобов'язаних відбуватимуться щомісяця.

У разі невідповідності підприємства встановленим вимогам, буде ініційовано запит на надання роз'яснень. У випадку негативного підсумку, підприємство втратить статус критичного, а його співробітники позбудуться захисту від мобілізації.

Зазначимо, раніше цього тижня нардеп, член парламентського комітету з питань економічного розвитку Богдан Кіцак заявив, що окрім зарплати 20 тисяч гривень на місяць, щоб претендувати на бронь, працівник має бути офіційно працевлаштований нібито до 18 травня 2024 року.

Проте в Міністерстві економіки РБК-Україна зазначили, що працівники підприємств, що мають критичне значення, можуть бути заброньовані на загальних підставах. Це означає, що особа повинна бути на військовому обліку, актуалізувати свої дані, не бути в розшуку, а також мати офіційне працевлаштування з доходом не менше 20 тисяч гривень на місяць.

"У нових правилах бронювання не встановлено жодних вимог щодо дати працевлаштування працівників," - зазначили у міністерстві.

На 18 травня 2024 року зафіксовано чисельність працівників підприємства для цілей бронювання. Ця практика існувала й раніше, і вона дозволяє зберігати незмінною кількість заброньованих працівників.

Наприклад, на підприємстві станом на 18 травня працювало 100 військовозобов'язаних, і ще 50 осіб отримали бронювання. Після цього з числа незаброньованих мобілізували 20 осіб. У такій ситуації, незважаючи на зменшення загальної кількості військовозобов'язаних, бронювання все ще поширюється на тих самих 50 осіб. Це означає, що 50 осіб становлять половину від початкової кількості 100, а не від скороченої до 80.

Related posts