Аналіз подій "Війна в Україні протягом тижня" з 28 жовтня по 3 листопада.
В Україні термін воєнного стану було подовжено на додаткові три місяці. Українські десантники завдали значних втрат російським військам у Курській області, знищивши близько 15 батальйонів противника.
Російська Федерація за останній тиждень жовтня перекинула до районів поблизу з Україною понад сім тисяч солдатів армії КНДР. 28.10 Представниця Пентагону Сабріна Сінгх повідомила, що за оцінкою США, Північна Корея відправила близько 10 тисяч військових до Росії для навчань та участі в бойових діях проти України, що станеться протягом "наступних кількох тижнів". Генеральний секретар НАТО Марк Рютте підтвердив присутність військ КНДР у Росії.
КОМЕНТАР: Мелані Жолі, міністерка закордонних справ Канади, зазначила: "Розміщення військових сил Північної Кореї свідчить про відчай Путіна, його прагнення за будь-яку ціну загострити конфлікт і необхідність компенсувати свої військові втрати".
29 жовтня Верховна Рада прийняла закон, який затверджує указ Президента про продовження воєнного стану в Україні. Нова дата закінчення дії воєнного стану перенесена з 10 листопада на 90 днів, що означає, що він триватиме до 7 лютого 2025 року.
Компанія Google оновила свої карти, додавши нові зображення, на яких можна побачити розташування українських військових систем. Російські користувачі вже активно поширюють ці матеріали. У відповідь на ситуацію, представники Google заявили, що займаються її виправленням.
Президент Зеленський 28.10 в інтерв'ю The Times of India
30 жовтня президент Зеленський в інтерв'ю журналістам провідних медіа Північної Європи заявив:
Президент Зеленський 31.10 в інтервʼю південнокорейському телеканалу KBS:
29 жовтня Верховна Рада України ухвалила рішення про відставку генерального прокурора Андрія Костіна. Два дні потому, 31 жовтня, Президент України Володимир Зеленський офіційно звільнив Костіна з його посади.
Верховна Рада України 31 жовтня 2024 року підтримала у першому читанні проєкт Закону про Державний бюджет України на 2025 рік.
КОМЕНТАР: Леся Забуранна, заступниця голови бюджетного комітету: "Ми врахували або дали доручення уряду переглянути майже 200 пропозицій. По-перше, пропонується усі власні ресурси Дорожнього фонду (близько 43 млрд грн), спрямувати в загальний фонд держбюджету. Це кошти, які ми скеровуємо на сектор безпеки та оборони. По-друге, ми рекомендуємо залишити 12,9 млрд грн органам місцевого самоврядування".
Україна відмовила в участі російським кандидатам на керівні посади в дослідницьких командах Міжнародного союзу електрозв'язку (МСЕ) на наступні роки 2025-2028.
28.10. Інтерв'ю з Володимиром Максимівим: "В Україні необхідно створити військову інституцію та впровадити контрактну армію для забезпечення нашої перемоги."
29.10/ Інтерв'ю "Нація незламних": Катя Турчанова розповідає про мужність і відданість свого нареченого, про воїнський дух та потужність любові в умовах війни.
30.10 / Місник: Найвища зосередженість ворожих сил і техніки на Курщині
31.10/ Шортс_Романенко: Чому реакція НАТО на військову присутність КНДР є такою повільною?
29.10/ Наслідки російського обстрілу середмістя Харкова
29.10/ Волонтери з Запоріжжя виготовляють буржуйки для армії.
30.10/ Вплив падіння частин російського дрона в Солом'янському районі Києва.
31.10/ Вплив удару російської керованої авіабомби по багатоквартирному житловому будинку в Харкові.
29 жовтня безпілотник завдав удару по будівлі Російського університету спеціального призначення імені Путіна, розташованому в чеченському Гудермесі. Внаслідок атаки спалахнула пожежа на даху "порожньої будівлі" цього навчального закладу.
У ніч на 28 жовтня безпілотники атакували спиртовий завод, розташований у селі Красне Новохоперського району Воронезької області Росії. Також було здійснено удар по ще одному спиртзаводу в цьому ж регіоні, зокрема по Аннинському.
28 жовтня ГУР МОУ разом із рухом опору здійснили ефективну спецоперацію в тимчасово захопленому Бердянську, внаслідок якої був знищений залізничний міст, що використовувався окупантами для транспортування військових вантажів.
31 жовтня в Башкортостані, Росія, безпілотні літальні апарати здійснили напад на нафтопереробний завод "Башнефть-Уфанефтехим".
29 жовтня українські сили здійснили напад на Луганськ, який знаходиться під контролем окупантів. Атака була спрямована на склад боєприпасів, що призвело до потужної детонації.
Головнокомандувач Сирський зазначив, що Збройні Сили України наразі протистоять одному з найінтенсивніших наступальних ударів російських агресорів з моменту початку широкомасштабного вторгнення.
Втрата живої сили серед російських військ у жовтні перевищила 40 тисяч солдатів та офіцерів. Цей показник став рекордним, перевершивши травень 2024 року, коли загиблі окупанти наблизилися до 40 тисяч. Протягом жовтня українські сили оборони знищили російські загарбницькі ресурси, включаючи озброєння та військову техніку, на загальну суму понад 2,7 мільярда доларів.
З початку операції в Курській області українські десантники завдали російським силам втрат, які становлять близько 8 тисяч військових, що еквівалентно 15 батальйонам.
У жовтні російські окупанти застосували по цивільних та військових об'єктах України 2023 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників невстановленого типу, з них 1185 було знищено.
28 жовтня військовослужбовці Збройних Сил України, використовуючи "Bradley" та "Abrams", успішно відступили противника в районі Курщини, неподалік села Новоіванівка.
На 28 жовтня сили оборони ще не мали жодного бойового зіткнення з військами Північної Кореї і не затримували їх на Курському напрямку. Станом на 31 жовтня в Курській області перебуває 3000 військовослужбовців КНДР, яким вже видані російські документи, і їх планують поступово залучати до бойових дій. Пропагандистські кампанії представлятимуть їх як калмиків, тувинців та бурятів.
28 жовтня DeepState повідомив, що місто Гірник, яке є частиною Курахівської міської громади в Покровському районі Донецької області, стало жертвою окупації з боку російських військ. Це місто також було відомим своїми трансляціями українського телебачення.
30 жовтня на території Курщини військовослужбовці 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади ДШВ ліквідували штурмову групу російських морських піхотинців, які здобули сумну славу за свої звірства над полоненими.
31 жовтня Генеральний штаб Збройних Сил України спростував інформацію про захоплення Селидового та Вишневого в Донецькій області. Українські військові продовжують успішно відбивати атаки російських сил у напрямку Селидового.
31 жовтня українським військовим вдалося зупинити наступ ворога в околицях Куп'янська, проте на лінії фронту тривають запеклі бої.
31 жовтня в Торецьку підрозділи оборони перешкоджають просуванню ворога з східних околиць. Піхота Сил оборони активно діє в умовах міських боїв, ситуація в місті залишається під контролем.
На 31 жовтня російські війська продовжують намагатися перетнути канал у Часовому Яру, але поки що їхні спроби не увінчалися успіхом. Завдяки злагодженим діям українських дронщиків і піхоти, сили оборони ефективно стримують окупантів.
1.11 на Харківщині ворог вдається до тактики випаленої землі та не рахує власні втрати, окупанти намагаються штурмувати Вовчанськ малими групами, які однак вчасно виявляються та знищуються Силами оборони.
2.11 російські загарбники почали витягування з дна феодосійського порту великого десантного судна "Новочеркасск", яке пішло на дно внаслідок українського ракетного удару 26 грудня 2023 року.
В період з 27 жовтня по 3 листопада внаслідок атак російських окупантів на території Донецької, Херсонської, Дніпропетровської, Запорізької, Сумської та Харківської областей загинуло 17 осіб, а 80 отримали травми.
У звільнених територіях Херсонської області населення зменшилося на 65%, тепер становить 154 тисячі людей.
На ранок 1 листопада 2024 року, згідно з офіційними даними ювенальних прокурорів, в Україні зафіксовано 585 загиблих дітей та понад 1664 осіб, які отримали поранення різного ступеня важкості.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну знищено або суттєво пошкоджено близько 60 мільйонів квадратних метрів житла.
В Єдиному реєстрі осіб, які зникли безвісти в особливих обставинах, на даний момент зафіксовано інформацію про більше ніж 52 тисячі людей, серед яких є відомості про понад 1700 дітей.
Більше ніж 780 тисяч громадян України вказали на ушкодження або знищення своїх домівок в результаті агресії з боку Росії. Було подано приблизно 150 тисяч заявок на отримання державних компенсацій.
У Києві з 2022 року в результаті російських атак було знищено та пошкоджено 156 навчальних закладів, включаючи школи та дитячі садки. Цієї ночі, через падіння уламків безпілотника, постраждала будівля дитячого садка в Соломʼянському районі.
У процесі обговорення з лідерами територіальних громад і районів Закарпатської області було зазначено, що:
Міністерство охорони здоров'я делегувало повноваження Центральної медико-соціальної експертної комісії Українському державному науково-дослідному інституту, який займається медико-соціальними питаннями інвалідності.
Компанія "Українська бронетехніка" успішно провела випробування бойового модуля "Січ" на сучасному бронеавтомобілі "Варта-2".
На період 2024-2025 років Міністерство оборони України разом з Міністерством цифрової трансформації країни уклали контракт на постачання 1,8 мільйона безпілотників, загальна вартість якого складає приблизно 147 мільярдів гривень.
Міністерство розвитку громад разом із Державною авіаційною службою, "Украерорухом", Командуванням Повітряних Сил та керівниками міжнародних аеропортів представили план дій щодо відновлення використання повітряного простору України під час воєнного стану.
В Україні щорічно 4 грудня відзначатиметься День ракетних військ та артилерії. Цю дату затверджено указом №748/2024 "Про День ракетних військ і артилерії", який був підписаний Президентом Зеленським 2 листопада.
Команда CERT-UA, що працює при Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, зафіксувала нову серію фішингових атак, націлених на бухгалтерських працівників українських компаній.
У листопаді 2024 року, під час чергового оновлення мобільного додатку "Резерв+", буде запущено нову функцію, що дозволить чоловікам призовного віку оформляти відстрочку.
Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький заявив, що Україна планує припинити підтримку телемарафону після завершення воєнного стану.
Уряд заснував державне підприємство "Медичні гарантії", яке буде співпрацювати з Національною службою здоров'я України.
У трьох українських містах протестують роботу системи стільникового радіозвʼязку пʼятого покоління. Пілотний проєкт триватиме два роки. Повноцінний запуск 5G в Україні планується завершити до 2030 року.
В Україні до опалення вже підключили майже половину житлових будинків: тепло отримують вже 78% об'єктів соціальної інфраструктури і 46% житлових будинків.
КОМЕНТАР: Адріан Прокіп, фахівець програми "Енергетика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього": "У випадку, якщо російські сили зможуть завдати істотної шкоди інфраструктурі підземних газосховищ, Україні доведеться звернутися до імпорту. Проте, якщо таких пошкоджень не буде, то газу вистачить".
В Україні 223 транспортні компанії були відключені від системи "Шлях" через систематичні порушення військовозобов'язаними правил перетворення державного кордону.
Держава розпочала перші виплати в рамках програми "Національний кешбек" – 646 378 громадян України отримали 37,2 мільйона гривень за покупки українських товарів у вересні.
У вересні 2024 року загальний обсяг державного та гарантованого державою боргу України виріс на 32,31 мільярда гривень, що в доларовому еквіваленті становить 0,87 мільярда доларів США.
Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E збільшила максимально допустиму спроможність України та Молдови для імпорту електроенергії на 400 МВт - до 2,1 ГВт із 1 грудня.
Станом на 30 жовтня 2024/2025 маркетингового року, Україна здійснила експорт 14,140 мільйонів тонн зернових та зернобобових культур.
Правління Національного банку України вирішило залишити облікову ставку на позначці 13%.
У жовтні 2024 року державний бюджет отримав 128,4 мільярда гривень у вигляді податків, зборів та інших обов'язкових платежів до загального фонду.
Протягом години функціонування Українського морського коридору було експортовано 79,1 мільйона тонн вантажів, серед яких 52,3 мільйона тонн складає сільськогосподарська продукція.
Національний банк України підвищив свої прогнози щодо зростання реального валового внутрішнього продукту на 2024 і 2025 роки у порівнянні з оцінками, зробленими в липні. Очікуване зростання було підвищено з 3,7% до 4%, а прогноз на 2025 рік змінився з 4,1% на 4,3%.
У жовтні Україна отримала від своїх партнерів 1,4 мільярда доларів пільгових кредитів.
Світовий банк оголосив про старт нової ініціативи в Україні, що передбачає інвестиції в розмірі $593 мільйонів. Ця програма сприятиме розвитку 20 тисяч малих та середніх підприємств (МСП) і дозволить створити чи зберегти не менше 40 тисяч робочих місць.
Візит Президента Зеленського до Ісландії
Президент України взяв участь у четвертому саміті Україна - Північна Європа, провів двосторонні переговори з його учасниками: прем'єрами Ісландії, Данії, Норвегії, Фінляндії та Швеції. Зустрівся з пані Президентом і представниками парламенту Ісландії, взяв участь у засіданні Північної ради. Потреби в оборонній сфері, фінансування українського виробництва, посилення ППО були ключовими темами на зустрічах Президента Зеленського з прем'єрами країн Північної Європи. Прем'єр-міністри Ісландії, Данії, Норвегії, Швеції та Президент України у спільній заяві вказали, що підтримують План перемоги.
30 жовтня президент США Джо Байден заявив, що українські війська повинні відповісти ударом по північнокорейським силам, якщо ті наважаться вторгнутися на територію України.
КОМЕНТАР: Микола Точицький, міністр культури та стратегічних комунікацій, зазначив: "Ми врахували рекомендації Єврокомісії щодо марафону 'Єдині новини'. Після закінчення воєнного стану держава планує припинити фінансову підтримку цього марафону та зосередитися на розвитку медіаінфраструктури. Наша основна мета - створити середовище для правди та свободи слова, і ми продовжимо цю роботу щоденно."
1.11. Учасники конференції в Монреалі, присвяченій Формулі миру, ухвалили Спільне комюніке. Найзначнішим практичним досягненням конференції стало офіційне визнання Катару, Південно-Африканської Республіки та Святого Престолу як переговорників із Росією щодо повернення українців. Крім того, Катар і Литва були визначені "транзитними країнами", через території яких звільнені українці зможуть повернутися додому.
Японія зобов'язалася виділити 3 мільярди доларів (471,9 мільярда ієн) для підтримки України, використовуючи заморожені активи Росії, у рамках ініціативи країн G7.
Швеція надасть Україні додаткові €63 мільйони на військову допомогу. Серед цих коштів €20 мільйонів буде інвестовано в розвиток оборонної промисловості України.
Норвегія вирішила виділити 1,4 мільярда норвезьких крон (еквівалент 118 мільйонів євро) для спільного фінансування закупівлі системи протиповітряної оборони Patriot в Румунії на користь України, разом із союзниками.
Окружний суд у Гельсінках ухвалив рішення, яке задовольняє прохання НАК "Нафтогаз України" разом із ще п’ятьма компаніями з Групи Нафтогаз, наклавши арешт на певні активи Російської Федерації, що знаходяться на території Фінляндії.
Президентка Швейцарської Конфедерації Віола Амгерд підтримує ідею скасування обмежень на реекспорт озброєння в Україну.
Уряд Сполучених Штатів наклав обмеження на 400 осіб та структур з різних країн, які підтримували агресивні дії Росії щодо України. Серед них виявилась і племінниця президента Путіна.
28 жовтня уряд Сполученого Королівства ввів нові обмеження щодо Росії у відповідь на її дії, спрямовані на підрив та дестабілізацію України і її демократичних інститутів.
Уряд Південної Кореї посилив санкції проти Північної Кореї, заборонивши їй отримувати компоненти, які необхідні для виготовлення твердопаливних балістичних ракет.
Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак здійснює візит до Сполучених Штатів Америки.
Польща висловила готовність передати Україні залишок своїх літаків МіГ-29, за умови, що союзники забезпечать охорону повітряного простору держави, поки Варшава не отримає нові бойові літаки.
Норвегія готує для України новий пакет допомоги на 500 млн євро, який включатиме бойові літаки F-16 і системи ППО NASAMS.
У Сполучених Штатах члени Конгресу звертаються до президента Байдена з проханням надати Польщі дозвіл на перехоплення російських ракет над територією України.
Опозиційні політичні сили в Грузії, які не приймають результати парламентських виборів, що відбулися 26 жовтня, вимагають організації повторного голосування під контролем "міжнародної адміністрації". У відповідь правляча партія "Грузинська мрія" звинуватила опозиційні сили у передбачуваних фальсифікаціях під час голосування та планує подати скаргу до прокуратури.
Бельгійська фірма Thales і українське оборонне підприємство уклали угоду про спільне виготовлення ракет, які призначені для боротьби з ворожими безпілотниками.
Президент Чехії Петр Павел надав дозвіл 60 громадянам країни брати участь у бойових діях на стороні України. Всього він отримав 181 подібне запитання.
Австралія надала Україні декілька плануючих бомб моделі Joint Direct Attack Munition Extended-Range (JDAM-ER).
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський повідомив, що уряд висунув ініціативу щодо надання оборонного кредиту Україні.
Фінансова розвідка Латвії оголосила про заморожування активів 147 осіб, які підпали під санкції, накладені на Росію та Білорусь.
У Великій Британії Консервативна партія обрала новим лідером Кемі Баденок, вона стала першою темношкірою жінкою, яка очолила велику британську політсилу - АР.
Вибори президента в США: явка сягнула рекордних 44% під час дострокового голосування. На виборах президента США достроково проголосували вже 72 022 642 громадян. Близько 38,3 мільйона виборців проголосували на виборчих дільницях, ще 33,7 мільйона - поштою.
Міністерство оборони США повідомило про відправлення додаткових есмінців, бойових літаків та кількох стратегічних бомбардувальників B-52 до регіону Близького Сходу. Ці сили будуть задіяні у військових навчаннях.
ЦИТАТА: "Грузини ніколи не відмовляються від своїх виборів і свобод без вагомих причин. Проте, що станеться далі, залишається під питанням. "Мрія" вкоренилася занадто глибоко, а кошти, які витрачаються на підтримку поточної ситуації, просто величезні. Ви ж бачили, як проходили вибори – залякування, сутички, фальсифікації... Скажіть, якщо вони готові були на такі дії, ігноруючи євроінтеграцію та партнерів, фактично все навколо, то чи можуть вони зупинитися? Відповідь тут однозначна".
29.10/ Зимовий час: який графік життя насправді підходить українцям
ЦИТАТА: "Беручи до уваги значні розміри України за довжиною, доцільно було б або запровадити постійний літній час, або, відповідно до міжнародних стандартів часових поясів, скасувати літній час і встановити регіональні робочі графіки".
ЦИТАТА: "Наш план повинен містити чіткі терміни виконання завдань, які ми зобов'язані завершити в обмежений час. Часу у нас обмаль. Наприклад, нам потрібно швидко вирішити питання мобілізації. Однак, ставити собі терміни для досягнення перемоги не варто. Наша мета — вести успішні бойові дії стільки, скільки буде потрібно, навіть якщо це займе 10 років. Чим краще ми будемо підготовлені до тривалої і наполегливої війни, тим швидше досягнемо перемоги."
ЦИТАТА: "Раніше російські літаки намагалися вразити порт та заставу. Кілька разів вони пролетіли, погуділи, а наші відповіли вогнем - вже не так і страшно, звикли. (...) Це не військова територія, ми й не очікували, що щось впаде поруч. Але після останнього прильоту, коли вони літали прямо над нами, стало дійсно лячно. На будь-який звук ми реагуємо миттєво".
01.11/ Розпочинається опалювальний сезон: чи буде Україні достатньо газу?
Згідно з даними ExPro, станом на кінець жовтня в українських підземних газосховищах накопичено більше 12,9 мільярдів кубічних метрів природного газу. Цього обсягу цілком достатньо для забезпечення потреб в опаленні в цьому сезоні.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ