Аналіз подій "Війна в Україні: тижневий огляд" з 7 по 13 жовтня
Верховна Рада ухвалила новий законопроект, що передбачає підвищення податкових ставок. Збройні сили України завдали удару по аеродрому "Ханська" та нафтобазам Російської Федерації. На території Курщини українські військові частково відновили контроль над своїми позиціями.
6 жовтня Україна отримала першу партію винищувачів F-16 з Нідерландів. Інші 24 літаки очікуються в країні в найближчі місяці.
Президент США Джо Байден через загрозу нового потужного урагану на півдні США відклав візит до Німеччини цього тижня, де передбачалася його участь у засіданні Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Адміністрація США продовжує опрацьовувати деталі перенесеного візиту президента Джо Байдена до Німеччини, а також можливість проведення зустрічі Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн".
КОМЕНТАР. Олександр Юсупов, міжнародний експерт: "На мою думку, тут впливають два важливі фактори - один із найпотужніших ураганів в історії США та наближення президентських виборів. Тому було ухвалене рішення про перенесення зустрічі. Проведення її за участю Блінкена або в форматі відеозв'язку було б неправильним, оскільки існувала угода про особисту зустріч на рівні лідерів. Крім того, на порядку денному стояли питання, що мають надзвичайну важливість, зокрема, обговорення конкретних кроків для вступу України до НАТО".
У Франції заявляють, що передадуть Україні винищувачі Mirage 2000 у першому кварталі 2025 року. Вони будуть оснащені новим обладнанням: для ведення повітряного і наземного бою та радіоелектронної боротьби.
Прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні повідомила, що у Римі 10-11 липня 2025 року пройде конференція, присвячена відновленню України.
Рада директорів Світового банку ухвалила рішення про заснування спеціального фінансового трастового фонду для України, обсяг якого досягне щонайменше 10 мільярдів доларів.
07.10/ Горбач: Добровольці отримають можливість мобілізуватися безпосередньо до військових підрозділів, минаючи ТЦК.
07.10/ Інтерв'ю Командири нашої перемоги Юрій Ахіллес Федоренко: "Ахіллес" про паритет у БПЛА, знищену ворожу техніку, Курськ, мобілізацію
09.10 / Інтерв'ю з Олександром Новосельським на "Станції Краматорськ": "Машини повинні вести боротьбу - людей необхідно охороняти"
10.10/ Шортс_Новосельський: Україна здатна виробляти дрони на рівні з Тайванем та Китаєм.
8.10/ В Чорноморську від нічної атаки "Шахедів" постраждала багатоповерхівка
09.10/ Робота артилерійського розрахунку на позиціях у Харківській області
09.10/ Поховання військових на Південному кладовищі в Києві
11.10/ У Києві активісти віддали данину пам'яті українській журналістці Вікторії Рощиній.
Верховний головнокомандувач
Сили оборони України вночі 7 жовтня завдали успішного удару по морському нафтовому терміналу у тимчасово окупованій Феодосії. Після прильоту пошкоджено п'ять резервуарів з пальним - два зруйновані повністю, ще три горіли більше 5 днів.
У ніч на 10 жовтня було здійснено вогневе ураження аеродрому "Ханська", розташованого в Республіці Адигея, Російська Федерація. Зокрема, під вогонь потрапив склад боєприпасів, що знаходився на території військової бази. За інформацією, отриманою від джерел у СБУ, агентству Укрінформ стало відомо, що на аеродромі в той час знаходилося 57 російських бойових та навчальних літаків і гелікоптерів, серед яких були Су-34, Су-35 та Мі-8.
В ніч на 10 жовтня дрони СБУ, ГУР, ЗСУ та ССО уразили склад "Шахедів" у районі Єйська. Там зафіксовано кілька сильних вибухів, які спричинили пожежу та подальшу детонацію на місці зберігання безпілотників.
Ударна група Військово-Морських Сил ЗСУ у взаємодії з підрозділами СБУ 09.10 атакували базу зберігання БпЛА типу "Шахед", що поблизу населеного пункту Октябрьский в Краснодарському краї РФ. Там зберігалося близько 400 ударних дронів. За результатами об'єктивного контролю зафіксовано точне влучання в ціль. На території об'єкту спостерігалася вторинна детонація.
У ніч на 9 жовтня підрозділи Сил Безпілотних Систем Збройних Сил України успішно реалізували операцію, націлену на знищення ворожого арсеналу, розташованого в районі населеного пункту Карачево, що в Брянській області. 67-й арсенал ГРАУ слугує місцем для зберігання та модернізації артилерійських і ракетних систем, включаючи озброєння іранського виробництва. На території цього складу були зосереджені боєприпаси для ракетно-артилерійських систем, в тому числі ті, що надходили з Північної Кореї, а також керовані авіабомби.
Сили оборони України вночі 12 жовтня уразили склад паливно-мастильних матеріалів у районі міста Ровеньки на тимчасово захопленій росіянами території Луганської області. На території об'єкта фіксувалася пожежа.
Кіберексперти Головного управління розвідки Міністерства оборони України разом із активістами організації "Во Теаm" 7 жовтня зупинили функціонування судової системи країни-агресора.
Спецоперація ГУР вивела з ладу російський тральщик Балтійського флоту ЗС РФ "Александр Обухов". Тральщик став на дороговартісний капітальний ремонт. Це вже другий корабель Балтійського флоту ЗС РФ, знешкоджений за останні пів року.
11 жовтня фахівці Головного управління розвідки Міністерства оборони України здійснили кібернетичний напад на мережеву інфраструктуру Північно-кавказького федерального університету, де готують операторів безпілотників, експертів з цифрового зв'язку, інженерів та фізиків для російських окупаційних військ. Хакерська команда ГУР атакувала 11 веб-сайтів, зламала понад 7 тисяч службових комп'ютерів, а також 135 серверів і файлових сховищ.
Головнокомандувач Сирський повідомив, що Російська Федерація перемістила приблизно 50 тисяч військовослужбовців до Курської області. Ці маневри призвели до зниження бойової готовності російських сил в інших регіонах, зокрема в Запоріжжі, Херсоні та Донецьку.
За вересень зафіксовано 250 випадків застосування росіянами проти Сил оборони України спеціальних боєприпасів, споряджених небезпечними хімічними речовинами. Уряд Великої Британії 8 жовтня, запровадив санкції проти військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Збройних сил Росії (РХБЗ РФ) та їхнього очільника.
На Курщині тривають запеклі бойові дії (станом на 12 жовтня). Після того як Сили оборони змогли відновити частину втрачених позицій, російські окупанти знову активізували свої атаки, відправляючи колони на штурм.
12 жовтня бійці 95-ї окремої десантно-штурмової бригади Полісся знищили штурмову групу військ Російської Федерації в одному з населених пунктів Курської області.
12 жовтня на Кінбурнській косі російські окупанти намагаються наростити чисельність своїх військових та посилити озброєння. Це, ймовірно, робиться з метою підготовки до штурму і переправи через Дніпро, в тому місці, де річка впадає в Чорне море.
На 13 жовтня Сили оборони України змогли відновити свої позиції поблизу Новогродівки в Донецькій області. Водночас, у Суджанському районі Росії тривають запеклі бої поблизу Новоіванівки.
На східному фронті найгарячіший напрямок - Торецький, 09.10 ворог продовжував просування в міській забудові Торецька, в місті тривають важкі динамічні бої, ситуація змінюється щогодини. 11.10 російські окупанти закріпилися на двох вулицях Торецька - до вулиці Центральної. За даними ОВА, українська армія контролює приблизно 40-50% Торецька.
Ситуація на Харківському напрямку (09.10) залишається складною, відзначається більш активне використання окупантами снарядів північнокорейського виробництва, ворог передавав в підрозділи додаткові артилерійські розрахунки та поповнює боєкомплект. Неподалік населеного пункту Липці ворог за допомогою БпЛА здійснив дистанційне мінування території протипіхотними мінами.
Російські окупанти 07.10 намагалися атакувати газовидобувні вежі поблизу острова Зміїний, але українським Силам оборони вдається утримувати контроль над вежами й островом.
Міністерство оборони Росії стверджує, що в Дніпропетровській області було нібито знищено дивізіон системи Patriot. Однак тимчасовий виконувач обов'язків начальника управління комунікацій Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат 10 жовтня спростував ці заяви, зазначивши, що ворог лише завдав пошкоджень кільком одиницям техніки, а не знищив їх. В той день система Patriot вела активний протиповітряний бій проти групи російських балістичних ракет, і частину з них вдалося успішно перехопити.
На Харківському фронті 10 жовтня солдати бригади "Спартан" захопили п'ятьох ворогів у полон, які виявилися колишніми засудженими.
"Декілька тисяч" північнокорейських солдатів наразі проходять тренування в Росії і можуть бути відправлені на фронт в Україні до завершення 2024 року, повідомляє The Washington Post.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 07.10 по 13.10 Донецької, Херсонської, Запорізької, Сумської, Дніпропетровської та Харківської областей 17 людей загинули, 121 отримали поранення.
У вересні в Україні було зафіксовано щонайменше 208 загиблих серед цивільних, а 1 220 людей отримали поранення. Цей місяць виявився найтрагічнішим у 2024 році за кількістю жертв серед мирних жителів.
У Єдиному реєстрі осіб, які зникли безвісти за особливих умов, в даний час у розшуку знаходяться приблизно 49 тисяч людей.
10 жовтня в російському полоні загинула українська журналістка Вікторія Рощина. Вона пропала безвісти 3 серпня 2023 року, коли відвідала території, що знаходяться під контролем Росії.
Уповноважений Верховної Ради Дмитро Лубінець
У місті Каховка, що в Херсонській області, російські окупанти жорстоко вбили 45-річного мешканця Володимира Закаблука. Цей трагічний інцидент стався на початку жовтня 2024 року.
На територіях України, які перебувають під контролем Росії, зберігається близько 1,7 мільйона культурних цінностей. Ці артефакти опинилися під загрозою, адже є ймовірність, що Російська Федерація вивезе їх не лише в межі своєї країни, але й за її кордони.
У ніч з 5 на 6 жовтня Росія завдала ушкоджень цивільному судну "Paresa", яке ходить під прапором Сент-Кітс і Невіс і перевозило зерно кукурудзи для експорту. Інцидент стався поблизу одного з причалів у морському порту "Південний".
Протягом 2024 року російські сили вивезли більше 180 тисяч тонн викраденого українського зерна через порт Маріуполя.
З початку повномасштабної війни, на об'єкти ПрАТ "Укргідроенерго", крім підриву Каховської ГЕС окупантами, було здійснено більше 140 ракетних атак.
Протягом останніх трьох місяців агресор реалізував близько 60 нападів на порти, цивільні судна та склади зерна. Це призвело до пошкодження та знищення майже 300 об'єктів портової інфраструктури, 177 транспортних одиниць і 22 цивільних суден.
У Чернівцях почали зводити два багатоповерхові будинки для внутрішньо переміщених осіб. Житло на 144 квартири зведуть за 10,5 мільйона євро від ЄС.
В Україні на ринку оборонно-промислового комплексу почали функціонувати приватні компанії, що виробляють ракети. За обсягами виробництва артилерійських систем щомісяця Україна зайняла перше місце у світі. Крім того, з'явилися приватні виробники бронетехніки, зокрема деяким з них вдалося збільшити випуск до трьох одиниць на місяць.
Біля Ужгорода 07.10 відбулася зустріч прем'єр-міністрів України та Словаччини Дениса Шмигаля та Роберта Фіцо, на якій очільники урядів обговорили співпрацю у сфері енергетичної безпеки та інфраструктурні проекти. Денис Шмигаль повідомив, що Україна не буде продовжувати транзитну угоду з Росією після завершення строку її дії.
Дата проведення другого Саміту миру буде визначена після закінчення тематичних конференцій, присвячених аспектам Формули миру, що заплановані на жовтень.
Служба безпеки України здійснила спеціальну операцію 19 серпня, в результаті якої був затриманий кремлівський ідеолог військової агресії Російської Федерації Дмитро Чистілін. Ця особа є асистентом Сергія Глазьєва, колишнього радника Володимира Путіна, який відігравав ключову роль у захопленні Криму, а також в конфліктах на Донбасі. Чистілін також відомий як один із розробників "Стратегії інформаційної війни".
Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК) ініціює нову серію матеріалів, присвячених українським художникам, яких забрала війна з Росією. Проект під назвою "Розстріляне покоління" висвітлить історії митців, які стали жертвами повномасштабної агресії Росії проти України.
Львівський апеляційний суд підтвердив рішення про запобіжний захід для В'ячеслава Зінченка, підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон. Він залишиться під вартою без можливості внесення застави до 17 листопада.
В Одеській області на кордоні з невизнаним Придністров'ям встановлюють телекомунікаційні вишки, які блокуватимуть російський теле- та радіосигнал. Зараз обладнання перебуває на стадії тестування.
До 15 листопада в Україні планується провести перевірку "критичних" підприємств, які отримали цей статус від місцевих органів влади. У випадку, якщо підприємство не буде визнано "критичним для держави", питання бронювання працівників буде переглянуто.
З початку року в Силах оборони України було кодифіковано та введено в експлуатацію більше 140 безпілотних авіаційних систем і 33 наземні роботизовані комплекси, виготовлені вітчизняними виробниками.
11 жовтня Служба безпеки України затримала в Києві члена міжнародної терористичної організації "Ісламська держава Іраку й Леванту", який був у розшуку Інтерполу протягом семи років.
10 жовтня Верховна Рада України затвердила в другому читанні законопроєкт №11416д, що передбачає підвищення податкових ставок.
КОМЕНТАР. Данило Гетманцев, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ: "Ухвалений Верховною Радою закон про підвищення податків до кінця року збільшить надходження до державного бюджету на 30 млрд грн. У 2025 році надходження у державний бюджет від впровадження ініціативи становитимуть 135 млрд грн".
Міжнародні резерви України станом на 1 жовтня становили 38,9 млрд дол. США, таким чином за вересень вони скоротилися на 8,1%.
Україна має потенціал пережити цю зиму без відключень електрики, за умови, що Росії не вдасться знищити залишки критичної енергетичної інфраструктури, які вціліли після попередніх нападів, - зазначив Герман Галущенко, міністр енергетики.
Чорноморський банк торгівлі та розвитку (ЧБТР) отримав кредитну лінію від Японського банку міжнародного співробітництва (JBIC) на суму до 150 мільйонів доларів США. Ці кошти будуть спрямовані на підтримку ключових проектів в Україні та реалізацію екологічних ініціатив.
Протягом останніх трьох кварталів АТ "Українська оборонна промисловість" (УОП) збільшила свій чистий дохід на 50% у порівнянні з тим же періодом минулого року.
У рамках програми заміщення імпортованого устаткування та запасних частин, що раніше постачалися з Російської Федерації, філія АТ "НАЕК "Енергоатом" - ВП "Атоменергомаш" розпочала виготовлення елементів локалізованих систем безпеки для українських атомних електростанцій.
У період з січня по вересень 2024 року компанії Групи Нафтогаз досягли видобутку понад 11 мільярдів кубометрів газу, що на 0,7 мільярда кубометрів перевищує показники за аналогічний період 2023 року.
У вересні 2024 року металургійні підприємства України зменшили обсяги виробництва ключових видів продукції в порівнянні з серпнем. Зокрема, за цей місяць в країні було виготовлено 624,1 тисячі тонн чавуну, 610 тисяч тонн сталі та 503,9 тисячі тонн прокату. Це означає зниження на 3%, 11,7% та 14,5% відповідно у порівнянні з попереднім місяцем.
Цього тижня президент України здійснив візити до Хорватії, Великої Британії, Франції, Італії та Німеччини. Він провів переговори з прем'єр-міністрами цих країн, а також зустрівся з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте і Папою Римським Франциском. Під його керівництвом та за участю прем'єр-міністра Хорватії відбувся Третій саміт "Україна - Південно-Східна Європа". В рамках цих візитів було досягнуто домовленостей щодо надання оборонних пакетів для посилення захисту, систем протиповітряної оборони, а також інвестицій у виробництво дронів та іншої військової техніки в Україні.
АНАЛІЗ. Олег Саакян, експерт у сфері політики: "...Ці переговори безумовно посилять дипломатичні позиції України. Одночасно ми бачимо активність новообраного генерального секретаря НАТО Марка Рютте та інших керівників, які складають так звану "коаліцію рішучих".
Нідерланди планують виділити €400 мільйонів на безпілотні технології для України. Орієнтовно половина цих фінансів буде використана в самих Нідерландах, тоді як інша частина буде спрямована на підтримку України та інших країн, залучених до цього проєкту.
Велика Британія виділила Україні 3,5 млрд фунтів стерлінгів (майже $4,5 млрд) на закупівлю сучасного військового обладнання від британських виробників.
Європейський Союз та Європарламент повинні терміново завершити всі необхідні законодавчі процеси, щоб Україна змогла отримати новий кредит у розмірі 35 мільярдів євро до завершення цього року, як зазначає Єврокомісія.
Глава Міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський повідомив, що найближчим часом у країні планується відкриття бази системи протиповітряної оборони. Він також висловив надію, що ця система зможе знищувати й ракети, що запускаються з боку Росії в напрямку Польщі.
Уряд Литви схвалив пропозицію виділити 13 млн євро Литовському фонду співробітництва з метою розвитку та гуманітарної допомоги - ці додаткові кошти буде використано для фінансування проєктів відновлення в Україні.
Головнокомандувач збройних сил США в Європі генерал Кріс Каволі передав до Конгресу список озброєнь, які можуть допомогти Україні в боротьбі проти Росії, але з різних причин ще не були надані.
Генсекретар НАТО Марк Рютте висловив думку, що надання дозволу Україні використовувати далекобійну зброю по цілях на території Росії є юридично можливим, проте залежить від кожної країни-члена Альянсу.
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) розширює свою програму підтримки стійкості українського сільського господарства (AGRI-Україна), залучаючи близько 1,75 мільярда доларів через партнерство з донорськими організаціями та приватними компаніями, щоб допомогти українським агровиробникам.
З 10 жовтня у Великій Британії розпочала свою діяльність нова структура, що відповідатиме за контроль виконання торговельних санкцій (OTSI). Цей підрозділ отримав розширені повноваження для накладення штрафів на компанії, які порушують заборони на надання послуг Російській Федерації.
11 жовтня Міністр фінансів України Сергій Марченко уклав Четверту додаткову угоду з урядом Канади, яка передбачає надання додаткового кредиту в розмірі 400 мільйонів канадських доларів, що еквівалентно приблизно 300 мільйонам доларів США.
Статус тимчасового захисту в країнах ЄС станом на 31 серпня мали майже 4,2 млн осіб, які залишили Україну внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.
Міністри оборони держав Північноатлантичного Альянсу на зустрічі 17-18 жовтня в Брюсселі почнуть обговорення, присвячені перегляду відносин НАТО з Росією.
Одним із ключових напрямків Польщі під час її головування в ЄС у першій половині 2025 року стане підтримка євроінтеграційних прагнень України та реалізація політики "відкритих дверей" для нових держав.
Міністерство оборони Норвегії заснувало в офісі військового аташе своє посольство в Києві нову позицію, яка відповідатиме за військову співпрацю між Норвегією та Україною.
Словаччина готова розширити операції з ремонту військової техніки на кордоні з Україною.
Президент США Джо Байден, посилаючись на думку фахівців, заявив, що втрати від урагану Мілтон у Флориді оцінюються приблизно в 50 мільярдів доларів.
08.10 / Володимир Горбулін, перший віцепрезидент Національної академії наук України: Завдяки передовим технологіям ядерна зброя стане архаїзмом у військовій сфері.
ЦИТАТА: "Російсько-українська війна ще не є війною майбутнього. Скоріше, це війна перехідного періоду. Однак саме вона формує нові правила і випробовує нові інструменти".
08.10/ Захисники ППО: Наші мобільні групи успішно збивали ракети з кулеметів.
ЦИТАТА: "Бойову славу окремо не підраховують, але кожен знає, що він збив, і до того ще й постійно навчається. Наша ціль - не пафосно розповідати, хто скільки збив ракет, а щоб не було уражень. Безпека цивільного населення - гордість цих хлопців. Вони знають, що свою позицію на виїзді можуть перекрити настільки якісно, що жодна ціль не зайде".
09.10/ Руслан Мирошниченко, з позивним Санта, командир 2-го Інтернаціонального Легіону: Коли ми приїхали на Схід, я звернувся до хлопців зі словами: "Ви готувалися до цього протягом усього свого життя".
ЦИТАТА: "Основу батальйону становлять добровольці, і їх неможливо змусити підкоритися. Все має відбуватися свідомо, через авторитет і довіру, адже іноземці прийшли ризикувати своїм життям заради України добровільно. Такий підхід вимагає постійного спілкування з людьми. Кожен має свій військовий досвід, і важливо вміло його інтегрувати та використовувати".
ЦИТАТА: "Для армії першочергово важлива піхота, яка вимагає значних фізичних зусиль. Необхідно надіти бронежилет, взяти зброю, пакунок з їжею, подолати кілька кілометрів і лише потім брати участь у бою. Звичайна людина у віці близько 45 років навряд чи зможе впоратися з цими завданнями."
09.10/ Ураган і вибори: це не бажання уникнути рішення щодо України, Байден не міг вчинити інакше.
ЦИТАТА: "В даний момент вся американська еліта серед демократів перебуватиме у Сполучених Штатах, намагаючись з усіх сил подолати наявні виклики. Очевидно, що негативні наслідки все одно проявляться, будуть постраждалі, тому важливо скоротити можливі електоральні ризики. І те, що Байден наразі летить над Атлантикою, поки американці переживають наслідки буревію, є найгіршим варіантом з точки зору електоральної ситуації."
10.10/ Інна Семеген, військова кухарка і мати трьох дітей, понад рік провела у ворожому полоні, пройшовши через Оленівку, Донецьке СІЗО та колонію в Маріуполі.
ЦИТАТА: "Вони мали списки, і наші сусіди все їм розповіли. Коли мене запитали, чи є у нас вдома військові, я відповіла, що я військова кухарка і зараз в декретній відпустці. Я показала їм свій військовий квиток. Вони запропонували взяти документи, телефон і поїхати з ними до "поліцейського відділення". Запевняли, що все буде добре: "Ми просто знімемо відбитки пальців, а ввечері ти вже будеш вдома". Але я не повернулася ні того вечора, ні протягом наступного року."
11.10/ Бліц-турне глави держави по європейським столицям - це зустріч, що відбудеться 12.10, розділена на кілька частин.
ЦИТАТА: "Перенесений захід 'Рамштайн' відбудеться згодом, а ці візити становлять можливість укріпити доводи для більш рішучих дій з боку наших союзників".