У пам'ять про спецпризначенця, старшого лейтенанта Філіпа Васильєва, відомого під позивним "Фенікс".
Двадцятирічний професійний військовий загинув напередодні зміни на службі.
Філіп Васильєв з'явився на світ 19 вересня 1997 року в Житомирі. Свою освітню подорож він розпочав у школі №17, а згодом продовжив навчання в гімназії №3.
Хлопець мав веселу вдачу, яку успадкував від свого дідуся, писав вірші, був улюбленцем дівчат. Захоплювався п'ятиборством, любив велоспорт, свого часу пробіг 21-кілометрову дистанцію під час напівмарафону і дуже влучно стріляв, тому за першої ж нагоди ходив у тир. Мав здібності до мов і вивчив англійську та німецьку. Одним із його хобі була фотографія. Прабабуся, яка дуже любила Філіпа, якось подарувала йому професійний фотоапарат, і він постійно вдосконалювався в цій справі.
- Я завжди була впевнена, що на свого сина можу покластися на всі 100%, - згадує мама воїна Олена Васильєва. - Він став моїм справжнім помічником: прибираючи, миючи посуд і готуючи страви в мультиварці, коли я була на роботі. І ще, Філіп завжди відзначався акуратністю, навіть педантичністю - ніколи не виходив з дому в неохайному одязі, завжди старанно складав свої речі та дотримувався порядку.
За її словами, Філіп із дитинства мріяв стати військовослужбовцем. Після школи він подав документи в Житомирський військовий інститут ім. С.П. Корольова та на юридичний факультет Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Пройшов в обидва виші, але пішов за покликом серця, обравши військовий інститут.
- Звісно, ми з чоловіком спочатку нервувалися за сина, але зараз можу сказати, що ті п'ять років його навчання були найкращим періодом мого життя, - додає пані Олена. - Ми дуже раділи успіхам Філіпа. У нас є подяка від інституту за виховання сина.
У навчальному закладі Філіп успішно пройшов професійний відбір і зосередився на спеціалізації в галузі Сил спеціальних операцій. Він активно долучався до різноманітних заходів інституту та не припиняв займатися фотографією: його знімки стали ілюстраціями однієї з публікацій про інститут.
Після здобуття вищої освіти Філіп у 2020 році пішов працювати в Головне управління розвідки, був командиром загону Сил спеціальних операцій. Згодом він таки пішов навчатися на заочне відділення юридичного факультету в університет ім. Т. Шевченка, оскільки робота вимагала додаткових знань.
Філіп любив свою сім'ю, сам обрав імена для молодших брата і сестрички. Пані Олена ділиться, що маленька Варвара окрилювала сина. Він приходив із пар і одразу йшов із нею на прогулянку. Старшого брата деколи навіть сприймали за її тата. Одяг, який Філіп колись купував для сестрички на виріст, вона зараз як раз вдягає.
- Філіп завжди прагнув встигнути все, - розповідає мама. - За всього лише вісім місяців він здобув звання старшого лейтенанта. Якось я запитала його: "Куди це ти так поспішно йдеш? Хіба в 35 років мрієш стати генералом?" А він, усміхаючись, відповів: "І тобі це буде погано?"
У листопаді 2021 року Філіп поїхав виконувати завдання в Часів Яр, що розташований у Донеччині. Незабаром після його прибуття почалася повномасштабна війна, і те, що спочатку мало тривати три місяці, затягнулося на шість. Оскільки він мав пристрасть до стрільби, Філіп пройшов відповідне навчання та став професійним снайпером.
Старший лейтенант Філіп Васильєв, якому було 24 роки, трагічно загинув 5 червня 2022 року. Два дні перед цим він поділився з батьками радісною новиною про те, що незабаром повернеться на ротацію разом з товаришами по службі, і попросив приготувати свої улюблені страви.
Філіп створив на своєму комп'ютері папку з назвою "Сюрприз для 11-А через десятиліття", в якій зберігаються фотографії та відео з його шкільного життя. Його батьки мають намір систематизувати всі матеріали і представити цей сюрприз, підготовлений Філіпом для однокласників та викладачів, наступного року.
Військовослужбовець також прагнув займатися викладанням у своєму навчальному закладі.
Після того, як її син пішов з життя, мама дізналася, що Філіп написав для неї два вірші, які він заховав під обкладинкою її паспорта. На пам'ятнику Героя були викарбувані рядки з одного з його творів.
Філіпа поховали на Корбутівському кладовищі в Житомирі. Після його загибелі батькам вручили нагороду сина -- орден Данила Галицького.
Молодший брат Філіпа, Гліб, наразі є студентом факультету іноземних мов і має намір продовжити справу старшого брата в майбутньому. Тим часом, їхня 6-річна сестра Варвара глибоко переживає втрату. Вона часто залишає біля знімків Філіпа його улюблені солодощі.