Проблеми Північного моря: Як енергетичні питання стали причиною "нападу" Трампа на Великобританію.
Північне море вважається одним із найдавніших нафтогазових басейнів на планеті, проте з початку 2000-х років спостерігається спад у видобутку. У той же час цей регіон перетворився на один із провідних центрів для розвитку морської вітрової енергетики.
"Велика Британія вчиняє серйозну помилку. Досліджуйте Північне море. Відмовтеся від вітряків!" - зазначив Трамп у п'ятницю на своїй сторінці в соцмережі Truth Social.
Під терміном "вітряні млини" розуміють офшорні вітрові електростанції. Ці установки, які отримали назву "офшорні" від англійського слова "offshore" (прибережний), розташовуються на відстані 10-12 км від узбережжя. Це робиться через те, що в умовах відкритого моря вітри мають більшу силу та стабільність.
До свого повідомлення Трамп додав посилання на звіт, опублікований у листопаді, який стосується намірів американського нафтогазового виробника APA Corp покинути Північне море до кінця 2029 року. За прогнозами компанії, вже в цьому році видобуток у даному регіоні зменшиться на 20% в річному обчисленні.
Відповідаючи на його коментарі, представник уряду Великої Британії від лейбористів підкреслив, що він продовжуватиме надавати перевагу "справедливому, організованому та успішному енергетичному переходу в Північному морі, відповідно до наших кліматичних та юридичних зобов'язань".
"Ми маємо знайти альтернативу нашій залежності від непостійних ринків викопного палива, перейшовши на чисту енергію, що виробляється у Великій Британії. Це оптимальний шлях для захисту платників податків та зміцнення нашої енергетичної автономії," - зазначив він.
У відповідь на заяву Трампа, тіньова міністр енергетики від опозиційної Консервативної партії, Клер Коутіньйо, у пості на соціальній мережі X підкреслила, що "жодна значна економіка не припиняє свій внутрішній видобуток нафти та газу... це абсолютно нерозумно".
У той же час аналітики на Заході активно обговорюють, як ще до свого офіційного вступу на посаду глава нової адміністрації починає конфліктувати з британським прем'єром Кіром Стармером.
Лейбористський уряд Стармера переміг на виборах з обіцянкою створити низьковуглецеву економіку Великої Британії. Серед заявлених цілей - до кінця десятиліття в 4 рази збільшити потужності офшорної вітроенергетики. І в цих планах Північне море посідає важливе місце.
Що робить цей регіон особливим? Видобуток нафти та газу розпочався тут у 1960-х роках, а комерційна експлуатація почалася в 1975 році. На початку 2000-х років обсяги видобутку досягли рекордних 4,4 барелів у нафтовому еквіваленті.
Відтоді, як ресурси родовищ почали виснажуватися, обсяги видобутку почали зменшуватися. За інформацією регулятора North Sea Transition Authority (NSTA), у минулому році в Північному морі було видобуто близько 1 мільйона барелів у нафтовому еквіваленті. Прогнозується, що до 2029 року цей показник знизиться приблизно до 660 тисяч барелів.
У жовтні Лондон збільшив податок на непередбачений прибуток для нафтогазових компаній, що працюють у Північному морі, з 35% до 38%. Як наслідок, загальна податкова ставка в цій галузі досягла 78%, що є одним з найвищих показників у світі. Цей новий податок буде діяти до березня 2030 року, а уряд планує направити зібрані кошти на розвиток проектів у сфері "зеленої" енергетики.
Податок на прибуток був запроваджений консервативною адміністрацією у 2022 році внаслідок значного зростання цін на енергоносії, яке стало наслідком агресії Росії в Україні.
Нафтогазові компанії Shell, Exxon Mobil і Chevron йдуть із Північного моря. З моменту введення податку вони продали активи і спробували зосередитися на басейнах в інших регіонах. Очікується, що інвестиції у видобуток нафти і газу до 2029 року знизяться на 30% - до 10,5 млрд доларів.
Біля берегів Великої Британії зараз майже 15 ГВт морських вітрових електростанцій. До 2030 року потужності планується збільшити до 60 ГВт. У Північному морі розташована найбільша у світі станція Dogger Bank на 3,6 ГВт, яку будує британська SSE і норвезька Equinor. Після завершення будівництва вона вироблятиме достатньо електроенергії для забезпечення близько 6 млн будинків.
Кліматичний скептик Трамп давно незадоволений вітряними турбінами і виступає проти вітроенергетики. Він звинувачує турбіни у вбивстві китів і завданні серйозної шкоди людському здоров'ю. Втім, у властивому йому стилі, тобто, не надавши жодного достовірного доказу.
Вихід APA Corp (Apache) з Північного моря став лише приводом для "атаки" на Британію. Але його погляди розходяться з політикою Лондона, який ставить офшорну вітроенергетику в центр своєї стратегії "зеленої" енергетики та зайнятості. Згідно зі звітом, минулого року ВЕС виробили 29% електроенергії в країні. І те, що Трамп називає "вітряними млинами", зараз доволі важливе для забезпечення Великої Британії світлом.
"Він говорить не від імені людей у Великій Британії, а з точки зору свого плану "бурі, дитинко, бурі" і від імені босів великих нафтових компаній, які вклали мільйони в його обрання", - цитує The Guardian головного наукового співробітника британського Greenpeace Дуга Парра.
За його словами, коментарі обраного президента США видають "повне невігластво" щодо ситуації в британській енергетиці. І в тому, що робочі місця в секторі морського видобутку скоротилися вдвічі за 10 років, незважаючи на видачу 400 нових ліцензій. Це доводить, що басейн у Північному морі перебуває в остаточному занепаді.
Виконавчий директор Uplift (група виступає за швидку відмову від видобутку нафти і газу) Тесса Хан згодна з тим, що Трамп піклується про інтереси американських нафтогазових компаній.
"Команда, з якою він працює, пронизана інтересами нафтогазового сектору, які спонукають інші країни, зокрема Велику Британію, відкладати перехід до відновлювальної енергії і залишатися залежними від нафти та газу ще на тривалий час, аби продовжувати отримувати свої прибутки," - зазначила вона.
Ще до того, як Трамп вступив на свій перший президентський термін, він вступив у конфлікт із тодішнім першим міністром Шотландії Алексом Салмондом. Трамп назвав його "божевільним" через рішення дозволити спорудження вітрової електростанції поблизу його поля для гольфу в Абердинширі, одному з шотландських регіонів. Ця суперечка переросла в тривалу судову боротьбу, в якій Трамп зазнав поразки. Він стверджував, що це призведе до перетворення Шотландії на "забуту пустку третього світу, яку обминатимуть інвестори".
Незважаючи на те, що енергетична стратегія Трампа, ймовірно, не матиме безпосереднього впливу на Великобританію, політичні розбіжності вказують на суттєво різні погляди в порівнянні з Кіром Стармером. Це не виключає можливості знайти спільні інтереси між обома лідерами, проте конфлікт навколо Північного моря може стати першим випадком їхнього протистояння.