Податкова служба отримала перші фінансові відомості українців, які перебувають за межами країни: кому надіслали попереджувальні листи.
Міністерство фінансів оголосило про успішний запуск першого міжнародного автоматизованого обміну інформацією щодо фінансових рахунків українців за кордоном. Як наслідок, деякі політично значущі особи (ПСО) отримали попередження щодо можливості коригування своїх декларацій, які вони раніше подавали до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
У публікації Мінфіну зазначається, що вже відбувся обмін інформацією щодо нових рахунків, які були відкриті після 1 липня 2023 року, а також рахунків фізичних осіб, що мають високу вартість (з залишком або вартістю понад $1 млн на 30 червня 2023 року). Наступний етап обміну планується на 2025 рік і включатиме більш широкий спектр підзвітних рахунків. Державна податкова служба повідомила про отримання даних від понад 50 іноземних юрисдикцій та передачу інформації до більше ніж 30 юрисдикцій.
"Ще рано говорити про результати автообміну в цифрах, але деякий резонанс вже відчутний. Є інформація, що деякі РЕРи (політично значущі особи) отримали сигнали, чи не хочуть вони відкоригувати свої декларації, які раніше подавали в НАЗК. Неважко здогадатись, що далеко не всі декларанти вносили інформацію про належні їм закордонні рахунки в декларації", - йдеться в публікації.
Нещодавно в Україні були представлені перші звіти щодо контрольованих іноземних компаній (КІК), які легко можна буде порівняти з результатами автоматичного обміну фінансовою інформацією. Ця інформація наочно продемонструє рух фінансових коштів між задекларованими КІКами та незадекларованими рахунками в іноземних банках.
Чимало податкових резидентів України в умовах воєнного конфлікту відкрили рахунки за кордоном. У зв'язку з цим, банки, аби дотриматися вимог CRS, зібрали інформацію про податкове резидентство своїх нових клієнтів. Якщо банк володіє даними про українське податкове резидентство особи, а також іншою інформацією, яка може свідчити про її можливе податкове резидентство в інших країнах, існує ймовірність, що інформація про рахунок такої особи буде передана як в Україні, так і в інші держави.
У подібних ситуаціях фінансові установи приділятимуть увагу таким аспектам, як: тривалість перебування в країні понад 183 дні, адреса постійного місця проживання, контактний номер телефону клієнта, джерела регулярних надходжень на рахунок, а також інструкції щодо переведення коштів до конкретної держави.
Як повідомлялося раніше на OBOZ.UA, найбільше винагородження серед державних банків в Україні отримує голова правління "ПриватБанку" Герхард Бьош. У липні його дохід перевищив 2,4 млн грн, що суттєво випередило зарплати інших керівників. Для порівняння, голова Національного банку України Андрій Пишний, який контролює всю банківську систему, має середню місячну зарплату в розмірі 629 тис. грн.