Прокурор Міжнародного кримінального суду поділився прогнозами щодо розвитку справи проти Путіна.


Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан висловив думку про ймовірність того, що президент Росії Володимир Путін може стати на лаві підсудних, посилаючись на досвід трибуналу, що розслідував злочини в колишній Югославії. Він зазначив: "Існують приклади, які демонструють, що особи, що зловживають своєю владою, не підлягаючи жодній вищій відповідальності, зрештою стикаються зі значними обмеженнями у своїх діях".

Джерело: Інтерв'ю з Ханом для BBC.

Деталі: За інформацією прокурора, українська сторона звернулася до нього з проханням розпочати розслідування щодо дій Росії ще в 2021 році, під час його зустрічі з генеральним прокурором України.

Але на той момент, розповів Хан, у МКС не було на це ресурсів, а в нього самого була маса інших обов'язків, оскільки незадовго до поїздки в Україну він тільки вступив на посаду. Крім того, сказав прокурор, він не вірив, що Путін зважиться вторгнутися в Україну.

Пряма мова: "Коли вони це зробили, я зрозумів, що ситуація стала абсолютно ясною, і нам варто ініціювати розслідування. Я відвідав місце подій, і коли слухаєш розповіді, свідчення, спостерігаєш за знищенням, а також чуєш думки різних людей, включно з висловлюваннями Володимира Путіна та [Марії] Львової-Бєлової, виявляється, що застосувати всю строгость закону було не так вже й складно."

Це дійсно сумна ситуація. Росія, яка є постійним членом Ради Безпеки, має величезну культурну спадщину – її література і музика визнані у всьому світі. Як одна з країн-засновниць ООН, вона внесла значний вклад у перемогу над фашизмом. Тому я не відчуваю радості в цій ситуації; день, коли на президента цієї важливої країни-учасниці Ради Безпеки надійшло прохання про арешт, став для мене справжнім розчаруванням.

Ось ще кілька деталей: На цьому тижні президент Росії відвідав Монголію, де його планували затримати, але замість цього його зустріли з почестями на червоній килимовій доріжці.

Карім Хан підкреслив, що Монголія повинна буде надати обґрунтування свого рішення про ігнорування ордера Міжнародного кримінального суду: "Ведеться переговорний процес на судовому рівні. Судді можуть висловити свої рекомендації, якщо буде помічено відсутність співпраці, але я не бажаю робити жодних прогнозів, оскільки це питання наразі обговорюється між суддями та урядом Монголії".

Відповідаючи на запитання про можливість того, що Путін колись постане перед судом у Гаазі, Хан навів приклад колишньої Югославії: "Коли трибунал щодо колишньої Югославії намагався видати ордери на арешт таких осіб, як Караджич і Младич, а також Мілошевича, багато хто сміявся. Те ж саме стосувалося Спеціального суду щодо Сьєрра-Леоне, коли був виданий ордер на арешт колишнього президента Чарльза Тейлора. Однак історія показує, що ці люди, які раніше мали величезну владу в своїх країнах і регіонах, зрештою опинилися на лаві підсудних, - зазначив Карім Хан. - Існують приклади, які свідчать про те, що, якщо хтось діє безкарно, зловживаючи владою, його можливості для маневру в кінцевому підсумку обмежуються".

Related posts