Путін висловив готовність до припинення бойових дій, повідомляє Reuters. Водночас у Кремлі це спростовують.
Володимир Путін готовий до переговорів щодо угоди про припинення бойових дій в Україні з Дональдом Трампом, повідомляють джерела агентства Reuters. За інформацією, наданою колишніми та діючими російськими посадовцями, Кремль може "в цілому прийняти ідею замороження конфлікту вздовж фронтової лінії".
У Москві категорично відкидають варіант значних територіальних поступок, як зазначається в статті. Крім того, Кремль вимагає, щоб Київ відмовився від своїх планів щодо вступу до НАТО в обмін на "гарантії безпеки" під час укладення угоди.
Окуповані території
Три представники влади висловили припущення, що обговорення можуть стосуватися чотирьох регіонів України — Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. У той же час, як зазначили два джерела агентства, Російська Федерація готова відмовитися від контрольованих територій у Харківській та Миколаївській областях.
Дозвіл же президента США Джо Байдена Україні на запуск вглиб Росії американських ракет ATACMS може ускладнити й затримати переговори та посилити вимоги країни-агресора, сказали посадовці.
У той же час, всі представники російської влади підтвердили, що питання майбутнього анексованого Криму "не підлягає обговоренню" під час обговорення угоди. Окрім того, джерела висловили припущення, що у випадку недосягнення угоди, Росія може продовжити свою агресивну політику.
Вступ до НАТО
Рейтер повідомляє, що в ході переговорів Росія виступатиме проти вступу України до НАТО та розміщення військових сил Альянсу на українських землях. Однак Кремль готовий до обговорення можливих "гарантій безпеки" для Києва.
Офіційні особи висловили припущення, що потенційна угода, яку Путін обговорюватиме з Трампом, може нагадувати проєкт угоди про припинення вогню, створений у Стамбулі навесні 2022 року.
У рамках стамбульського проєкту Київ мав погодитися на постійний нейтралітет в обмін на гарантії безпеки від п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН -- Британії, Китаю, Франції, РФ та США.
Один з представників російської влади висловив думку, що угода про мир не може бути укладена, поки Україна не отримає належні гарантії безпеки. "Суть питання полягає в тому, як уникнути домовленостей, що можуть спровокувати Захід на можливу пряму конфронтацію з Російською Федерацією," -- зазначив він.
Згідно з інформацією від джерел, Кремль, швидше за все, буде наполягати на тому, щоб угода включала обмеження щодо чисельності українських збройних сил та розширені привілеї для російської мови.
Позиція України
У Міністерстві закордонних справ України на запит Reuters поки що не надали коментар щодо припущень російських посадовців. Однак президент Володимир Зеленський не раз підкреслював, що вимагає від Росії повного виведення військових з усіх окупованих територій, у тому числі з Криму.
Зокрема, у вересні президент України підкреслив, що концепція встановлення лінії розмежування між Росією та Україною не може бути прийнятною. Так він висловив свою думку щодо проекту плану, запропонованого Джей Ді Венсом, якого Трамп висунув на посаду віцепрезидента.
"Це була б катастрофічна пропозиція, якщо б хтось справді намагався її втілити, змусивши Україну покрити витрати на завершення конфлікту, відмовившись від своїх територій. Це абсолютно неможливо. Такий розвиток подій не має жодної підтримки в міжнародному праві, статуті ООН чи справедливості. І це не обов'язково означатиме кінець війни. Це просто порожні слова", -- зазначив президент.
Реакція Кремля та заяви Путіна
У відповідь на публікацію Reuters, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков повідомив, що Володимир Путін відкритий до "контактів і переговорів", про що "неодноразово говорив раніше". Однак, речник Кремля підкреслив, що "жоден варіант заморожування цього конфлікту не є прийнятним для нас".
Читайте також: За інформацією Reuters, Путін намагався укласти угоду зі США щодо призупинення бойових дій в Україні.
Сьомого листопада, перебуваючи на Валдаї, Путін висловив готовність Росії до переговорів, враховуючи "реалії на місцях". Він підкреслив, що розмова не повинна обмежуватися "перемир'ям на півгодини чи півроку", оскільки, за його словами, це могло б дати змогу Заходу переозброїти Україну.
Імовірність досягнення угоди.
Американський політолог Дмитро Саймс заявив Reuters, що обмежену угоду про припинення вогню можуть укласти відносно швидко. Та узгодити ширший та довгостроковий мирний договір, який враховував би безпекові інтереси Києва та Москви, буде далеко не просто, додав він.
Дмитро Саймс висловив думку, що укласти значну угоду буде надзвичайно важко, адже позиції обох сторін мають суттєві розбіжності.