Що ще можна висадити восени, окрім часнику: 10 найкращих ідей для вашого городнього господарства.
Досліджуємо, які овочі та зелень можна висаджувати восени, а також в який час це краще робити, щоб отримати врожай на 2-3 тижні раніше.
Зимова посадка овочів і зелені на городі - досить вигідна справа. Насамперед, так можна отримати ранній урожай: насіння, посаджене напередодні зими, загартовується і активніше йде в ріст. Розповідаємо, що посіяти під зиму до настання перших заморозків, а що - після.
Зимовий посів здійснюється у вересні-жовтні. Цей метод висадки овочів і зелені дозволяє зібрати урожай приблизно на 2-3 тижні раніше, ніж у звичайних умовах, а також сприяє розвитку більш міцних і здорових рослин.
Безумовно, існують і певні недоліки. Якщо аномально тепла погода протримається довгий час, є ймовірність, що насіння почне проростати і може загинути при настанні морозів. У такому випадку доведеться добре подумати над тим, як захистити пророслі рослини. Ще одним фактором ризику є весняний паводок, який може затопити ділянку, що також загрожує загибеллю більшості рослин. Тому перед тим, як садити, важливо врахувати можливі ризики та, де можливо, зменшити їх:
Отже, які культури можна висіяти восени?
Ці рослини витривалі до холоду і не потребують особливого догляду.
Багато садівників висаджують озимий часник за 2-3 тижні до приходу холодів. Часник закопують на глибину 3-5 см, розташовуючи зубчики на відстані 5-10 см один від одного. Перед посадкою рекомендується дезінфікувати зубчики, зануривши їх на 2-3 години в розчин мідного купоросу (1 столова ложка на 10 літрів води).
У попередніх матеріалах ми ділилися інформацією про оптимальні терміни для висаджування часнику восени, а також про місця, яких варто уникати для його посадки.
Цибуля-сіянка є ще однією затребуваною культурою для зимової посадки. Її рекомендується закладати на глибину не понад 3 см, оскільки більша глибина може призвести до гниття. Перед висаджуванням грядки можна обробити розчином мідного купоросу, як згадувалося раніше.
Садіння слід здійснити до настання морозів, у суху та прохолодну погоду.
Кріп сіють якомога пізніше, щоб насіння не проросло (проростає воно при +3°С) - краще це робити після перших невеликих заморозків.
Насіння закладають у ґрунт і покривають його мерзлою землею. Рекомендується глибина посадки близько 2 см, причому варто висіяти насіння на 25% більше, ніж під час весняної сівби, оскільки не всі зерна можуть прорости.
Перед висадкою насіння петрушки варто підготувати: проростити його. Для цього оберніть насіння у вологу тканину (марлю також підійде) і розмістіть на нижній полиці холодильника. Через тиждень можна садити насіння в ґрунт, заглиблюючи не більше ніж на 1 см, а між рослинками залишайте відстань у 3 см.
Як і у випадку з кропом, насіння петрушки восени потрібно посіяти більше, ніж навесні, приблизно на третину, бо проросте не вся.
Сіяння петрушки здійснюють, коли температура навколишнього середовища стабільно перебуває на рівні приблизно 0°С.
Моркву сіють у злегка підмерзлу землю - треба виключити ймовірність зворотної відлиги, оскільки в цьому разі сходи можуть загинути. Садять овоч у заздалегідь підготовлені борозенки - їх слід зробити десь за місяць до посіву і вкрити плівкою. Раніше ми детально розповідали, коли сіяти моркву під зиму та як це робити.
Для осіннього посіву моркви використовують на 20% більше насіння, ніж у весняний період. Посів здійснюється на глибину 5 см, а зверху насіння покривають сухою сумішшю з піску та ґрунту або торфу.
Так само, як і з морквою, при висадці буряка важливо вибрати правильний момент: насіння починає проростати вже при температурі +4°С.
Сіють буряк під зиму при температурі повітря не нижче -5°C у сухий ґрунт. Борозенки роблять глибиною 3-4 см, зверху насіння засипають пухким ґрунтом з додаванням піску і компосту. Після цього утрамбовують.
Реиску висаджують, коли температура повітря стабілізується близько 0°С і не очікується потепління, а також коли встановлюється досить морозна погода.
Перед висадкою насіння редиски рекомендується провести дезінфекцію, а самі насіння закопують на глибину приблизно 5 см.
Салат висівають у трохи промерзлу землю, коли температура досягає 0°С. Насіння закладають на глибину приблизно 1,5 см і розташовують на відстані близько 10 см одне від одного.
Насіння щавлю висаджують наприкінці осені, коли відчуваються перші морозні дні.
Насіння висаджують на глибину 1,5 см, а проміжок між ними становить 5 см. Ґрунт ущільнюють за допомогою граблів.
Пастернак є однією з найбільш стійких рослин, що дозволяє його саджати навіть восени.
Пастернак висаджують у ґрунт, який трохи промерз, роблячи лунки глибиною 2-3 см. Між рослинами слід дотримуватися відстані не менше 10 см.