Санкції за недотримання комендантської години: хто понесе відповідальність, а кого звільнять від покарання


Як зазначив юрист, існує ймовірність, що новий закон може виявитися вигідним для тих, хто займається корупційними діями.

В Україні існує можливість введення санкцій для тих, хто нехтує комендантською годиною. У Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт, ініційований Кабінетом Міністрів, і наразі цей документ перебуває в процесі розгляду у парламенті.

Відповідно до запропонованих норм, за порушення встановлених правил передбачено штраф у розмірі від 850 до 1700 грн. У випадку повторного порушення комендантської години сума штрафу зростає до 1700-3400 грн.

Крім того, в законопроєкті зазначається, що Положення про покарання не застосовуються, коли громадянин під час комендантської години після сигналу повітряної тривоги прямує до укриття або повертається з нього, надає медичну або домедичну допомогу, супроводжує поранених або тяжкохворих людей, здійснює заходи з евакуації населення або рятування майна, та в інших випадках, пов'язаних із загрозою життю або здоров'ю громадян.

Одночасно у запропонованому законопроєкті не зазначено, протягом якого періоду громадянин має право залишатися на вулиці після повернення з укриття після завершення сигналу про повітряну тривогу.

Адвокати вважають, що цей аспект може містити корупційні елементи: одному громадянину потрібно всього кілька хвилин, щоб повернутися з укриття, тоді як іншому може знадобитися значно більше часу.

"Цей законопроект може стати справжнім розсадником корупції. Невозможно заздалегідь визначити, коли людина повернеться з укриття. Для одних це може зайняти лише 10 хвилин, а інші, враховуючи їхнє здоров'я, можуть витратити на це годину, або ж ті, хто супроводжує дітей. Але найгірше в цій ситуації — це не те. Якщо закон буде ухвалено, поліція буде змушена реалізовувати план і переслідувати тих, хто, з якихось причин, опинився на вулиці під час комендантської години. На мою думку, це популістський законопроект, який не має шансів на ухвалення", - зазначає адвокат Андрій Межирицький в коментарі для ТСН.ua.

Автори законодавчої ініціативи мають відмінну точку зору. Вони стверджують, що основною метою прийняття цього законопроєкту є підтримка громадського порядку в умовах воєнного стану.

"На сьогоднішній день вимоги законодавства, зокрема Кодексу цивільного захисту України, Кодексу про адміністративні правопорушення, Закону України 'Про правовий режим воєнного стану', а також інших супутніх нормативних актів потребують вдосконалення з урахуванням досвіду, здобутого під час реалізації заходів цивільного захисту в умовах збройної агресії Російської Федерації", - йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Своєю чергою, член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський каже, що законопроєкт спрямований на дисциплінування тих, хто дозволяє собі гучно розважатись вночі.

"Якщо йдеться про те, що під час комендантської години людина йде до укриття або повертається звідти, навіть якщо час не прописаний, то в праві є таке поняття як розумні терміни. Тобто це той час, який людині необхідно фізично пройти до укриття або звідти. Дві години точно гуляти не буде, якщо до укриття від будинку йти 15 хвилин. Я думаю, що проблем не буде, якщо людина буде йти 20, 25 хвилин. Законопроєкт більше спрямований на дисциплінування тих, хто зараз дозволяє собі під час дії комендантської години розважатись та гуляти", - сказав в коментарі для ТСН.ua Федір Веніславський.

Related posts