Студенти та викладачі мають можливість виїжджати за межі країни: адвокат розкрила умови.
Які ризики існують, якщо не повернутися до України.
Студенти чоловічої статі та викладачі мають можливість виїжджати за межі України під час воєнного стану. Проте це право не поширюється на всіх.
Адвокат Марина Бекало в коментарі для сайту ТСН.ua пояснила, хто має право перетинати кордон і за яких обставин це можливо.
Згідно з нормами, що регулюють перетин державного кордону, молоді чоловіки у віці від 18 до 22 років, які навчаються на денній формі у вищих навчальних закладах та отримують диплом бакалавра або магістра в галузі медицини, фармацевтики або ветеринарії, мають право виїзду за кордон.
"Такий студент має можливість виїзду виключно в межах програми академічної мобільності, яка реалізується на основі угоди між українським навчальним закладом і закордонною установою," - підкреслила Марина Бекало.
Для виїзду за межі країни в рамках цієї освітньої ініціативи студент повинен пред'явити на пункті пропуску чотири основні документи: електронний квиток студента, військовий обліковий документ, копію угоди про академічну мобільність та довідку від вищого навчального закладу, що підтверджує направлення студента на навчання до закордонного навчального закладу.
В останній мають бути вказані відомості про відповідну угоду між українським ВНЗ та іноземним закладом, строк навчального семестру, протягом якого студент може перебувати за кордоном, відсутність негативних оцінок протягом останніх двох семестрів та фактів перескладання заліків та екзаменів та документальне підтвердження рівня володіння мови викладання в іноземному ВНЗ.
"Як зазначає Марина Бекало, студенти стикаються з доволі суворими умовами та обмеженнями при виїзді за кордон для навчання. Це стосується як вікових категорій, так і спеціалізацій, а також вимог до рівня мовних навичок, які необхідні для навчання в закордонних університетах."
З іншого боку, для наукових та педагогічних працівників не встановлено жодних обмежень на виїзд за межі країни.
Адвокатка підкреслила, що виїзд чоловіків, які працюють науково-педагогічними працівниками в українських закладах вищої освіти, не має жодного регулювання ані правилами перетину кордону, ані іншими відповідними нормативно-правовими актами.
Відповідно до слів Марини Бекало, Міністерство освіти і науки дійсно надсилає запити до Державної прикордонної служби з проханням оцінити можливість для цих осіб перетнути кордон.
Однак варто підкреслити, що випуск або затвердження подібних листів Міністерством освіти і науки не регулюється жодним офіційним документом. Тому залишається відкритим питання щодо прозорості та справедливості цієї системи виїзду за кордон, а також хто з викладачів дійсно має право скористатися таким листом від МОН, — зазначає Марина Бекало.
На сьогоднішній день законодавство не передбачає санкцій за несвоєчасне повернення військовозобов'язаних чоловіків у терміни, визначені у відповідних документах для виїзду.
А отже, якщо чоловік не повернеться в Україну, або повернеться із пропущенням строків (що зазначені, наприклад, в листі МОН), він не буде притягнутий до юридичної відповідальності.
Раніше Марина Бекало роз'яснювала, які студенти можуть отримати відстрочку та чи можливо "подовжити" її за допомогою академічної відпустки.