Субсидії, пенсії та тарифи на житлово-комунальні послуги у вересні: до чого мають бути готові українці
У вересні підвищення тарифів на комунальні послуги не передбачається. Правила отримання субсидій залишаються без змін, хоча в деяких випадках домогосподарствам доведеться оновити свої дані. Пенсіонери можуть отримати надбавки за віком або після індивідуального перерахунку.
Детально про те, які тарифи на житлово-комунальні послуги, субсидії та пенсії очікують нас наступного місяця, повідомляє UAINFO.org з посиланням на РБК-Україна.
Світло, газ та вода. Скільки треба платити
Зараз в Україні діє урядовий мораторій на підвищення деяких комунальних тарифів у зв'язку з війною. Це стосується теплопостачання, газу та гарячої води. Інші послуги ЖКГ не підлягають фіксації і можуть змінюватися, однак на вересень 2024 року підвищення не передбачено.
Востаннє тарифи на світло переглядали 1 червня 2024. Тоді суми платіжок значно зросли: з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год. Серед причин - необхідність відновлення енергосистеми, що зазнала руйнувань від російських атак.
У вересні 2024 року вартість електроенергії для домогосподарств залишиться на рівні 4,32 грн за кіловат-годину. Використання двозонного лічильника дозволяє заощадити, оскільки з 23:00 до 07:00 тариф зменшується вдвічі і становить 2,16 грн за кіловат-годину.
Більшість українських домогосподарств обирає послуги компанії "Нафтогаз" і користується її тарифом "Фіксований", термін дії якого знову продовжили до 30 квітня 2025 року.
Ціна на газ за вказаним тарифом складає 7,96 грн за кубічний метр. Інші постачальники встановлюють ціну до 9,9 грн за куб. м.
Читайте також: Тарифи на комуналку можуть зрости у 2025 році: прогноз Нацбанку
Крім того, Кабінет Міністрів недавно запевнив, що тарифи на газ для домашніх споживачів та компаній, які виробляють тепло для населення, залишаться незмінними до весни наступного року.
Як заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, рішення діятиме до кінця наступного опалювального сезону.
Вартість послуг з холодного водопостачання та водовідведення у більшості українських міст лишається на довоєнному рівні. Національна комісія, що регулює сфери енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), намагалася затвердити нові тарифи ще наприкінці 2022 року, але через критику з боку владних структур ці спроби не мали успіху.
У зв'язку з цим водоканали отримують можливість збільшувати абонентську плату за свої послуги, а в невеликих містах і селищах тарифи регулюються місцевою владою, що може призводити до підвищення цін на воду.
Завершення неопалювального періоду: Як зміняться субсидії
Переважна частина отримувачів субсидій у вересні автоматично отримуватимуть державну компенсацію на оплату комунальних послуг. Хоча це останній місяць неопалювального сезону, перепризначення субсидій на зимовий період не потребує додаткових звернень.
Як зазначили в Пенсійному фонді, отримувачам субсидій з травня 2024 року автоматично перепризначили їх до 30 квітня 2025 року.
Отже, навіть якщо влітку розмір субсидії становив 0,00 грн, з початком опалювального сезону її переглянуть з урахуванням збільшення сум у платіжках через додавання послуги теплопостачання.
Проте деяким категоріям громадян все ж потрібно подати заяву на повторне призначення субсидії. Це стосується випадків, коли змінилися дані про майновий стан або склад домогосподарства; якщо житло орендується чи в домогосподарстві є внутрішньо переміщені особи; або якщо домогосподарство претендує на субсидію для придбання скрапленого газу, твердого чи рідкого пічного палива.
Читайте також: Прогноз НБУ щодо інфляції в Україні погіршився: як це вплине на ціни
Документи можна подати особисто, відвідавши органи Пенсійного фонду України, Центр надання адміністративних послуг або органи місцевого самоврядування. Також доступна онлайн-подача через портал електронних послуг, мобільний застосунок ПФУ чи портал "Дія".
Важливо мати на увазі, що субсидію не буде надано в таких ситуаціях:
Додамо, що у серпні ПФУ провів автоматичний перерахунок субсидій для домогосподарств, у яких середньомісячний сукупний дохід зменшився або збільшився на понад 50%. При розрахунку дані про доходи за I та II квартали поточного року порівняли з даними за III та IV квартали 2023 року.
Кому підвищать пенсії у вересні
Усі заплановані на цей рік підвищення та індексації пенсій в Україні вже завершилися. Водночас певні категорії пенсіонерів можуть мати право на додаткові виплати за віком або після індивідуального перерахунку.
У вересні 2024 року на підвищену пенсію за рахунок вікової надбавки можуть розраховувати особи, які досягли 70 років (300 грн на місяць), 75 років (456 грн на місяць) та 80 років (570 грн на місяць).
Якщо після досягнення пенсійного віку та наявності необхідного стажу людина деякий час продовжувала працювати, але зараз звільнилася, їй слід звернутися до Пенсійного фонду України для перегляду розміру пенсії з урахуванням оновленого трудового стажу.