Трамп підтвердив Зеленському, чи він дійсно завадив постачанню озброєння Україні, повідомляє WSJ.


Президент США Дональд Трамп під час розмови минулого тижня з українським президентом Володимиром Зеленським запевнив, що не ухвалював рішення щодо призупинення постачань озброєння Києву. За словами Трампа, він лише доручив провести перевірку запасів зброї Пентагону після ударів США по іранських ядерних об'єктах, але не наказував призупиняти допомогу.

Цю інформацію передає The Wall Street Journal, посилаючись на свої джерела.

Телефонна розмова між Трампом та Зеленським відбулася незабаром після ще одного спілкування президента США з Володимиром Путіним, під час якого Трамп висловив своє розчарування щодо відсутності прогресу в мирному процесі в Україні.

"Дуже розчарований" і "не досяг жодного прогресу" -- такими словами президент США охарактеризував спроби домовитися, повідомляють джерела. Під час тієї розмови Трамп закликав Путіна припинити війну, але Кремль підтвердив, що той відмовився.

Згідно з даними, опублікованими в медіа, під час бесіди з президентом Зеленським Трамп зазначив, що США готові надати таку кількість військової допомоги, яку дозволяють поточні обставини. Однак Пентагон повідомив, що на даний момент постачання залишаються призупиненими.

Як зазначила прес-секретар Білого дому Каролайн Левітт, ініціатором перегляду оборонного експорту став міністр оборони Піт Гегсет: "це потрібно для того, щоб впевнитися, що все, що відправляється за межі країни, відповідає національним інтересам США".

Інформація про призупинення постачань озброєння, яка надійшла минулого вівторка, стала несподіванкою не лише для Державного департаменту та Конгресу США, але й для уряду України.

Йдеться про важливе озброєння: зенітні ракети Patriot, ракети AIM-120, снаряди для гаубиць, ракети Hellfire, GMLRS для систем HIMARS, протитанкові ракети Stinger та гранатомети. Система Patriot має особливе значення для України, оскільки здатна ефективно знищувати російські балістичні ракети.

"Вони дійсно хочуть отримати ці протиракетні ракети -- ті, що вони називають Patriot, -- і ми подивимось, чи зможемо надати певну кількість. Їх дуже важко дістати, ми самі їх потребуємо", -- прокоментував Трамп у червні.

Після телефонної розмови із американським лідером Зеленський висловив обережний оптимізм.

"Напевно, це була найвдаліша бесіда за весь цей період, вона виявилася надзвичайно ефективною. Я щиро вдячний за бажання підтримати," -- зазначив президент України у своєму виступі 5 липня.

Під час брифінгу 2 липня речник Пентагону Шон Парнелл пояснив, що перевірка запасів є "оцінкою можливостей".

"В Міністерстві оборони ми розробили механізм для оцінки, яку зброю та куди ми постачаємо, щоб підтримати президента і міністра оборони в процесі прийняття рішень," – підкреслив він.

Згідно з інформацією, наданою представником Міністерства оборони, Об'єднаний штаб завершив аналіз призупиненої підтримки Україні. Глава Об'єднаного комітету начальників штабів, генерал Ден Кейн, працює над рекомендаціями для Гегсета щодо потенційного відновлення постачань.

В даний момент Сполучені Штати відчувають зростаючу потребу в ракетах-перехоплювачах, особливо після інциденту з атакою Ірану на авіабазу Аль-Удейд, де американські військові використовували системи Patriot для захисту. Генерал Кейн зазначив, що це був рекордний обсяг запусків перехоплювачів Patriot в історії.

Нагадаємо, минулого тижня стало відомо, що Міноборони США призупинило відправлення зброї до України. У Пентагоні аргументували це начебто нестачею власних запасів.

Ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що жоден з представників Пентагону, зокрема Гегсет або його заступник Елбрідж Колбі, не мав можливості самостійно зупинити надання допомоги. Таке рішення приймалося виключно за узгодженням з Білим домом.

Вже 7 червня Трамп оголосив, що США відновлять постачання військової допомоги Україні та анонсував ще більше зброї.

Related posts