Удари Росії по територіальному центру комплектування: які цілі переслідує Путін та які об'єкти можуть опинитися під загрозою наступними.


Росія провела низку авіаударів по спорудах Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) у різних населених пунктах України. Агресор відкрито демонструє свої наміри, зухвало стверджуючи, що "намагається допомогти мирним українцям", цілеспрямовано атакуючи ці важливі об'єкти.

ТСН.ua з'ясовував, які цілі переслідує РФ такими діями і що може стати черговою мішенню для повітряних ударів противника.

Військовий аналітик Ігор Романенко вважає, що російська розвідка уважно моніторить внутрішні справи України, зокрема аспекти, що стосуються забезпечення військових операцій на лінії фронту. При цьому, питання мобілізації в Україні має безпосереднє значення для ворога.

"Росіяни добре знають, що у нас на фронтах є неукомплектовані підрозділи та частини, в тому числі на лінії зіткнення. Там добре розуміють, що від темпів мобілізації залежить потенціал наших підрозділів і їх ефективність. Росіяни вирішили, що це наше слабке місце. Вони прагнуть поглибити мобілізаційну кризу, шляхом нанесення повітряних ударів по приміщеннях ТЦК, бо добре знають місця їх розташування. Тому і завдають ударів, причому роблять це вдень, щоб досягти якомога більше жертв серед відвідувачів та персоналу", -- зазначає Ігор Романенко, генерал-лейтенант у відставці та заступник начальника Генштабу (2006-2010 рр.).

Фахівець зазначає, що для запобігання потенційним катастрофам необхідно адаптувати локації ТЦК. Варто знайти нові приміщення для їх розміщення, оскільки російські сили й надалі здійснюватимуть подібні атаки з метою досягнення максимальної шкоди.

"У такій ситуації держава має допомогти ТЦК, бо питання мобілізації -- це виключно державна функція, яка у нас була, на жаль, порушена ще від початку війни. У нас все зведено до дій Сухопутних військ, які не мають відповідних повноважень. Росіяни це добре знають. Окрім того, ворог сподівається, що у результаті атак будуть знищені документи щодо призову і це поглибить хаос у питаннях мобілізації", -- зазначає Ігор Романенко.

Експерт зазначає, що з кожним роком українські збройні сили стають "старшими". Від початку конфлікту середній вік військових ЗСУ зріс з 42 до 44 років і більше. Це вимагає суттєвих змін у процедурах мобілізації.

"Враховуючи всі ці фактори, росіяни хочуть ще більше впливати на мобілізацію в Україні, а якщо конкретно, то спробувати її зупинити. Путіну це потрібно, щоб продовжувати втілювати у життя його плани з захоплення нових територій України. Для цього вони вже третій рік продовжують свою наступальну операцію. А ми, на жаль, поки не можемо їх зупинити", -- пояснює генерал-лейтенант.

Російські військові відкрито демонструють свої наміри, визнаючи, що завдають авіаударів по спорудах, в яких розміщені ТЦК та СП. Що більше, вони змінили свою риторику, стверджуючи, що таким чином "підтримують мирних громадян України".

"На мою думку, це є окремим аспектом. На жаль, серед нас є люди, які дійсно радіють авіаударам по центрах комплектування та пожежам у будівлях. Росіянам вдається знаходити тих, хто за гроші готовий підривати або підпалювати транспорт українських військових і використовувати вибухівку для проведення диверсій. Це відбувається завдяки активній пропаганді, яку росіяни поширюють на нашій території, а також через відсутність адекватних покарань в Україні за такі злочини," – підкреслює експерт.

Ігор Романенко акцентує увагу на тому, що масштабний конфлікт триває вже чотири роки, проте ми не оновлюємо законодавство стосовно відповідальності за злочини, скоєні під час війни. Він вважає, що необхідно посилити правові норми до рівня, що відповідає воєнному стану.

"Громадяни, які чинять такі дії мають сідати за ґрати, а їх дії повинен розглядати військовий трибунал чи швидкий суд. Такі люди мають обов'язково потрапляти на лінію зіткнення -- захищати країну зі зброєю в руках або ж будувати фортифікаційні споруди. Але спокутувати свою провину саме на лінії фронту. Такий підхід забезпечить суттєві зміни. Бо справді, деякі громадяни відчувають безкарність за свої вчинки і радіють пожежам у приміщеннях ТЦК", -- зауважує Ігор Романенко.

Раніше РФ прицільно завдавала ракетних та дронових ударів по енергетичних об'єктах України, залізниці, портах, зараз переключилася на ТЦК.

На думку Ігоря Романенка, росіяни на цьому не зупиняться. У Путіна намагаються вплинути та погіршити процес мобілізації в Україні, щоб її рівень постійно був низьким і не покращувався. Також їх лякає те, що наша оборонна промисловість поступово набирає обертів. Тому після атак на ТЦК, цілком можливо, що вони посилюватимуть удари по нашій оборонній промисловості.

"Вони вже реалізують ці дії. Я не буду вдаватися у подробиці, але можу запевнити, що Росія залучає всі свої ресурси та різні види розвідки, щоб виявити розташування підприємств, які займаються розробкою критично важливих сучасних озброєнь і техніки. Атаки спрямовані саме на ці об'єкти, і вони є надзвичайно інтенсивними. На мою думку, про це потрібно говорити. Для противника вкрай важливо, щоб ми не змогли досягти прогресу в створенні балістичного оперативно-тактичного ракетного комплексу та не розширили можливості дальнобійного "Нептуна", тому вони намагаються знищити ці технологічно передові та найбільш ефективні види озброєння. Нам необхідно посилити захист цих об'єктів," -- стверджує Ігор Романенко.

Відомо, як росіяни б'ють по наших аеродромах -- шукають там F-16, Mirage і не тільки. Для цього вони використовують увесь потужний арсенал -- балістику та крилаті ракети.

За словами експерта, здійснюючи атаки на ТЦК, противник прагне зменшити чисельність українських військових, а удари по підприємствам військово-промислового комплексу мають на меті стримати розвиток сучасних типів озброєння в Україні.

Деякі фахівці відзначають, що обстановка з мобілізацією в Росії залишає бажати кращого, тому пропонують здійснити дзеркальні удари у відповідь по військовим комісаріатам Росії.

Ігор Романенко висловлює думку, що подібні відповіді можуть бути цілком реальними, проте підкреслює, що вони не є найважливішими для нас у даний момент.

Безумовно, можливі напади на російські військкомати. До речі, у 2022-2023 роках спостерігалася ситуація, коли вікна та двері цих установ піддавалися атакам "коктейлів Молотова", які кидали самі росіяни. Проте я вважаю, що тут важливо визначити пріоритети дій. На сьогоднішній день, на мою думку, головним завданням має бути підтримка наших Сухопутних військ. Вони перебувають у важкому становищі — їм бракує необхідного озброєння та техніки, але найгострішою проблемою є нестача особового складу, що ускладнює ефективну протидію ворогу та зупинення його наступу, — підкреслює Ігор Романенко.

Related posts