Українців чекають зміни у вартості продуктів: які товари зазнають істотного подорожчання.
В Україні очікується суттєве підвищення цін на овочі. До кінця року вартість традиційного борщового набору для українців може зрости на 30-35% у порівнянні з минулим роком.
У своєму виступі Олег Пендзин, член "Економічного дискусійного клубу", розповів UWN про причини збільшення цін на картоплю. Він зазначив, що цьогорічний врожай виявився на 30% меншим у порівнянні з минулим роком, а якість картоплі постраждала через посуху та екстремальні температури. Проте основним фактором, що вплинув на зростання цін на овочі, є зниження доходів українців. Ми спостерігаємо зміни в споживчих вподобаннях – люди дедалі частіше відмовляються від м'яса та риби, надаючи перевагу хлібу та картоплі.
Офіційні дані Держстату свідчать про те, що протягом року вартість овочів зросла в середньому на 36-37%, що контрастує з цінами на м'ясо. Зростання цін на картоплю також обумовлене імпортом з Польщі та Литви, що відбувається через стратегію українських аграріїв, які утримують продаж власного врожаю до досягнення максимальних цін. У результаті, попит на картоплю задовольняється рітейловими мережами за рахунок імпортної продукції.
Вартість картоплі помітно піднялася.
У жовтні 2024 року вартість картоплі зросла в три рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, досягнувши середнього рівня 24-30 грн за кілограм у роздрібних магазинах. Основними факторами цього зростання стали зниження врожайності, труднощі з логістикою та сезонні зміни в попиті. Про це повідомила Тетяна Попович, керівниця відділу маркетингу оптового ринку "Шувар", в інтерв'ю для OBOZ.UA.
Згідно з отриманими даними, нині середня ціна картоплі на оптовому ринку складає 17,5 грн за кілограм, що перевищує минулорічний показник на 169%. Рік тому картопля коштувала лише 6,5 грн за кг. Цього року врожай картоплі істотно зменшився через несприятливі погодні умови. Посухи та інтенсивні опади в різних частинах України призвели до зниження обсягів врожаю, що, в свою чергу, суттєво вплинуло на підвищення цін. Чим менше пропозицій на ринку, тим вищою стає вартість товару.
Війна в Україні спричинила серйозні ускладнення з логістикою в постраждалих регіонах. Труднощі з доставкою продукції з цих регіонів, зокрема збільшення вартості пального, вплинули на кінцеву ціну картоплі в магазинах та на ринках. Тетяна Попович зазначила, що ціни на картоплю є вищими у великих містах та промислових регіонах, таких як Київ та Одеса, де попит на овочі значно вищий.
Як раніше повідомляв OBOZ.UA, в Україні спостерігається значне підвищення цін на малину, яке стало наслідком зменшення пропозиції та сезонних обставин. У результаті вартість малини досягла 250-350 грн за кілограм, що є максимальними показниками за останні сім років. У порівнянні з минулим роком, ціни зросли на 310%, що можна пояснити дефіцитом ягід на ринку.