Українцям надають можливість заробляти 100 тисяч гривень на місяць за знищення "Шахедів": які вимоги та чи існує ймовірність мобілізації?


Українцям пропонують можливість знищувати російські безпілотники, зокрема "Шахеди", за винагороду у розмірі 100 тисяч гривень на місяць. У червні 2025 року Міністерство оборони ініціювало експериментальний проект, спрямований на створення груп протиповітряної оборони в рамках добровольчих формувань.

Які критерії, хто має право на участь, що забезпечують та чи є можливість мобілізації добровольців -- пояснює ТСН.ua.

У Міноборони пропонують долучитися до груп протиповітряної оборони тим, хто бажає захистити сон та життя своїх рідних, близьких, друзів і сусідів.

Добровольцями можуть стати громадяни України віком від 18 років, які проживають на території громади, де діє добровольче формування, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і уклали контракт добровольця територіальної оборони.

Членами групи протиповітряної оборони можуть бути лише ті громадяни, які не підпадають під мобілізацію відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Це включає осіб, які мають бронювання, а також тих, хто звільнений від мобілізації за віком, станом здоров'я та з інших причин.

Щоб приєднатися до груп ППО, доброволець спочатку повинен стати частиною ДФТГ. Для цього необхідно підписати контракт з ДФТГ, який має термін дії три роки.

Список документів, які потрібно подати для укладення контракту, а також усі умови можна знайти на сайті Міністерства оборони.

Волонтери мають можливість отримувати щомісячну додаткову компенсацію в розмірі 100 тисяч гривень.

Виплата проводиться в залежності від тривалості участі у заходах протиповітряної оборони. Це означає, що сума не є фіксованою щомісячною, а розраховується на основі кількості днів, проведених у чергуванні.

Адвокатка Марина Бекало у коментарі сайту ТСН.ua пояснила, що за запропонованим експериментальним проектом Кабінету Міністрів планується залучити на добровільній основі громадян до заходів протиповітряної оборони у складі добровольчих формувань територіальної оборони, які будуть виконувати завдання у підпорядкуванні до ЗСУ.

Служба в підрозділах територіальної оборони не є виконанням військового обов'язку або призовом до військової служби в умовах мобілізації. Ця діяльність відбуватиметься на основі контракту, і особи, які беруть участь у цій службі, вважаються добровольцями.

"За Законом України "Про основи національного спротиву", добровольчі формування територіальних громад хоч і є воєнізованими підрозділами, але сформовані на добровільній основі з громадян та служба в яких, відповідно є добровільною", -- зазначила Марина Бекало.

Окрім цього, відповідно до пункту 9 Порядку впровадження експериментального проєкту, що стосується зміцнення протиповітряної оборони, чітко зазначено, що з волонтерами укладається контракт, який містить обов'язкову умову про заборону на направлення цих осіб для виконання бойових та інших завдань, за винятком тих, що визначені в межах цього проєкту.

Таким чином, угодою чітко заборонено залучення добровольців до армійської служби.

"Таким чином, в рамках проєкту служба в територіальній обороні з посилення протиповітряної оборони не передбачає залучення добровольців до виконання бойових завдань та інших, які не передбачені зокрема і в контракті", -- пояснила ТСН.ua адвокатка.

При цьому на добровольців та членів їхніх родин розповсюджуватимуться гарантії соціального та пенсійного забезпечення нарівні з військовослужбовцями, що передбачені законодавством.

Особи, які бажають стати добровольцями, повинні контактувати з командиром добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ) у своєму регіоні. У випадку, якщо ДФТГ не існує, слід звернутися до місцевої військової адміністрації з пропозицією організувати його створення разом із військовими частинами Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Related posts