Соціолог стверджує, що українські біженці, ймовірніше, оберуть нову країну для життя, ніж повернуться на батьківщину.
Експерт виділив кілька основних чинників, що визначають можливості повернення біженців.
Українські біженці повернуться в Україну, якщо тут стане безпечно і будуть перспективи для нормального життя. В іншому випадку люди залишаться за кордоном, можливо переїжджаючи в якусь іншу країну у пошуках кращих умов. Таку думку в інтерв'ю "Суспільне" висловив ректор університету "Київська школа економіки", соціолог Тимофій Брік.
За його даними, дослідження вказують на те, що лише 30-40% біженців готові повернутися до України, тоді як на початку повномасштабної війни цей показник становив 70-80%.
"На це впливає декілька факторів -- безпека, можливість знайти роботу, а також відчуття національної ідентичності, яке підсилює перші два. Якщо цього немає, це може відштовхнути від повернення", - заявив Брік.
Соціолог закликав не забувати, що, розглядаючи можливість повернення в Україну, біженці часто зважають не лише на власні бажання, але також намагаються подбати про близьких. Наприклад, про перспективу майбутнього власних дітей.
Разом з тим Тимофій Брік має сумніви, що зменшення рівня гостинності у країні перебування буде істотним фактором для повернення біженців саме в Україну.
"Коли економічні стимули у людини зникають, вона змушена шукати нові можливості. Однак не завжди це означає повернення в Україну. Людина може прийняти рішення спробувати свої сили в інших країнах, таких як Італія, Канада чи США, якщо їй не вдалося в Німеччині. Ті ж, хто прагне повернутися додому, зроблять це тільки за умови, що відчуватимуть себе в безпеці та матимуть можливість знайти роботу", - зазначив він.
Як писав УНІАН, українським біженцям у Франції, які сподіваються з часом отримати паспорт цієї країни, необхідно віддавати свої документи на чотири роки. Таким чином вони позбавлені можливості навіть тимчасово відвідати Україну.
Ми також зазначали, що для польських громадян українські біженці та мігранти сприймаються переважно як тимчасові відвідувачі. Жінка з України, яка проживає у Варшаві вже протягом десяти років, поділилася, що поляки часто проявляють недовіру до намірів українців залишитися та стати частиною польської громади.