В Україні прогнозують значне падіння на ринку нерухомості: причини, чому інтерес до нового житла може істотно зменшитися.
В Україні прогнозують значне зниження попиту на первинному ринку нерухомості, яке, за очікуваннями, може досягти 50%. Основною причиною цього явища є ймовірне відновлення масштабних відключень електроенергії.
Проте це зменшення сприймається як короткочасне, повідомили представники однієї з будівельних компаній OBOZ.UA. Вони зазначили, що попит може відновитися до колишніх рівнів "негайно після досягнення відносної стабільності в енергетичному секторі".
"Також, у зв'язку з потенційними труднощами в енергозабезпеченні, темпи будівельних робіт можуть значно уповільнитися. Це стосується переважно "активних" проектів, які знаходяться на початкових етапах, і складають приблизно 35-40% від загальної кількості об'єктів в процесі зведення", - зазначається в повідомленні.
Однак підкреслюється, що це не свідчить про кризу на ринку. Адже "баланс між покупцями та об'єктами, на яких активне будівництво та продажі продовжуватимуться, залишиться стабільним".
"Не слід очікувати жодних проявів анабіозу чи нових кризових ситуацій. Хоча ринок може тимчасово "зменшитися", він не зупиниться", - зазначила Маріанна Бігунець, директорка з продажу будівельної компанії GAZDA.
Вона наголосила: річ у тім, що окрім електроенергії існують й інші фактори, від яких залежатиме поточний попит. За її словами, до кінця року потенційні покупці враховуватимуть:
Попит, що має платоспроможність, виявляється, зосереджений переважно у західній частині країни. Основними містами цього регіону є Львів, Ужгород, Чернівці та Івано-Франківськ.
За словами Бігунець, дві третини покупців цікавляться квартирами площею 35-80 "квадратів" - тобто 1-2-кімнатними - переважно економ та комфорт-класу. Здебільшого це житло на завершальних стадіях будівництва або вже введене в експлуатацію.
Більше 70% споживачів вказують на бажання придбати нерухомість у вигляді розстрочки від забудовника. Разом з тим, їхні вимоги до умов виплат є досить строгими.
"Це безвідсотковий розстрочка з фіксованою ціною, при цьому початковий внесок не має перевищувати 30-50% від загальної вартості. Більше того, понад 20% покупців мають намір скористатися державною програмою "єОселя", тому для них важливо, щоб житловий комплекс або девелопер були акредитовані в цій програмі. Лише близько 10% покупців готові заплатити за житло повну суму одразу", - зазначила фахівець.
Більше 80% покупців виявляють зацікавленість у безпеці проживання в нових житлових комплексах. Їхні вимоги включають закриту територію, системи відеоспостереження та цілодобову охорону. Крім того, важливим аспектом є наявність самодостатньої інфраструктури, яка повинна включати дитячі, спортивні та розважальні зони, а також побутові сервіси, такі як банки, перукарні, магазини та достатню кількість паркувальних місць.
Загалом, резюмується, до кінця 2024 року ситуація на первинному ринку залишатиметься досить напруженою. Однак, наголошується, покупці залишаються на ринку, а значить, "говорити про нову кризу або її поглиблення не зовсім доречно".
"Первинний ринок живе у стані стресу вже близько 3-х років. І, попри очікувану важку зиму, будівництво житла не зупиниться. Звичайно, нові енергетичні виклики, які можуть постати перед девелоперами, вимагатимуть від них більшої концентрації саме в процесі зведення, а не, наприклад, на рекламі чи маркетингу. Адже безперервність зведення того чи іншого ЖК є найкращою рекламою для майбутніх покупців", - констатувала Бігунець.
Як вже зазначалося OBOZ.UA, в Україні передбачається підвищення цін на нерухомість у первинному сегменті. Згідно з прогнозами, вартість може зрости на 20-25% у гривні, причому значна частина цього підвищення буде зумовлена здорожчанням будівельних матеріалів та послуг.