Від концепції до реалізації: процеси розробки, виготовлення та реалізації зброї в Україні.


Процес виготовлення озброєння починається з етапу розробки, що вимагає значних інвестицій — створення нових технологій може обійтися в сотні тисяч або навіть мільйони доларів. Фінансування дослідницьких проектів здійснюється державними організаціями, кластером Brave1 або ж виробниками зброї, які вкладають власні кошти.

Міністерство оборони активно шукає підрядників і безпосередньо замовляє дослідно-конструкторські роботи (ДКР) у компаній. Відомство формулює технічне завдання, спільно з військовими здійснює контроль на кожному етапі розробки та фінансує значну частину проектів.

До 2022 року Міністерство оборони виступало ключовим інвестором у створенні нових видів озброєнь. Завдяки програмі дослідно-конструкторських робіт (ДКР) цього відомства з'явилася, зокрема, самохідна артилерійська установка "Богдана".

Водночас цей інструмент часто критикують за надмірну бюрократію та корупційні скандали. Один з найвідоміших - розробка системи управління "Дзвін-АС", на яку держава витратила 580 млн грн. НАБУ підозрює розтрату в особливо великих розмірах та перевищення повноважень.

За останні роки річний бюджет Міністерства оборони на програми досліджень і розробок (ДКР) становив приблизно 3 мільярди гривень, що еквівалентно близько 70 мільйонам доларів. Для країни, що перебуває в стані війни, ця сума є відносно незначною. Тому розробка нової військової техніки також підтримується державним оборонним технічним кластером Brave1, який надає фінансування приватним компаніям у вигляді грантів. Бюджет програми на 2024 рік складає 37,5 мільйона доларів.

Оборонна компанія має можливість отримати фінансування від Brave1 у розмірі до 200 тисяч доларів для своїх розробок. Проте перед цим їй необхідно пройти спеціальну перевірку на предмет шахрайства, отримати позитивний висновок від фахівців Генерального штабу та зобов'язатися надавати звіти про всі витрати.

В окремих випадках Brave1 оголошує хакатони на розробку тих чи інших рішень для військової техніки. Найперспективніші компанії можуть претендувати на фінансування та супровід технології.

У зв'язку з обмеженістю бюджетних фінансів та значним збільшенням доходів виробників, протягом останніх двох років ініціативу в розробці перейняли на себе самі виробники озброєння. Сьогодні оборонні компанії зазвичай самостійно шукають кошти для обігу або інвестиції на проектні роботи та витрачають їх на свій розсуд, не накладаючи на себе додаткових зобов'язань перед державою.

Related posts