Новий підхід до енергетичних відключень: спеціаліст розкрив причини, чому Україні необхідно запровадити зонування.
Які кроки слід вжити, щоб години без електрики були однаковими для всіх?
В Україні планують змінити підхід до стабілізаційних відключень електроенергії та зробити їх однаковими для усіх регіонів країни.
З метою реалізації цього плану пропонується розділити Україну на окремі зони. Кожна з цих зон може об'єднувати кілька областей, які будуть обрані у шаховій послідовності. Це дозволить уникнути утворення великих безперервних територій, де відсутнє електропостачання.
Експерти повідомляють, що в Міністерстві енергетики вже розробляють плани щодо впровадження нових змін на січень 2025 року.
ТСН.ua поцікавився, наскільки реально виконати такі зміни і який від них буде результат.
Зараз кожна область України встановлює свої окремі графіки відключень, які здійснюються за командою від Укренерго. Через це в деяких регіонах відключення світла можуть тривати до 4 годин, а в інших - по 2 години. Саме тому у Міненерго хочуть упорядкувати систему відключень, зробивши їх однаковими.
Олег Попенко, спеціаліст у галузі житлово-комунального господарства, підкреслює, що розподіл на зони під час стабілізаційних відключень електрики є абсолютно обґрунтованим кроком.
"Я неодноразово наголошував саме на такому підході під час відключень світла, бо Україна певною мірою вже поділена на зони, ми, на жаль, залежні від постачання електроенергії по деяких напрямках та зонах. Наприклад, у нас є зона залучення імпортної електроенергії - це захід України. Там електроенергія доходить до певних областей і далі не може потрапити, бо це фізично неможливо організувати. Тому логічно виокремити деякі західні області так, щоб вони були скомпоновані між собою, та на період стабілізаційних відключень, самостійно вимикалися, як єдине територіальне об'єднання", - розповідає ТСН.ua Олег Попенко, експерт у сфері ЖКГ.
Експерт зазначає, що окремими зонами можуть бути центральні області України, а також, наприклад, східні регіони, такі як Харків, Суми, Полтава, Запоріжжя та Дніпро.
"Розподіл на зони може бути здійснений залежно від того, яку генерацію електроенергії використовують регіони та як вони з'єднані між собою в мережі. На мою думку, це рішення є вірним. Найважливіше – це його впровадження, що, як завжди, викликає чимало запитань", - підкреслює фахівець.
За словами Олега Попенка, за рахунок таких відключень у певних регіонах стане більше електроенергії, тобто вона буде рівномірно розподілятися по території країни.
"Зараз є великі розбіжності у розподілі електроенергії. Наприклад, у Харкові взагалі не відключають електроенергію. А у сусідній, Сумській області, відключення є, і вони чималі. Графіки відключень у кожній області різні по часу. А завдяки поділу на зони, відбудеться певне вирівнювання графіків стабілізаційних відключень. Електроенергія буде вимикатися рівномірно по всій зоні, до якої входить три-чотири області", - пояснює Олег Попенко.
Вона підкреслює, що у разі, якщо противник здійснить авіаудар по об'єкту енергетичної інфраструктури регіону, уникнути відключень, а навіть і блекауту, стане неможливим. Такі ситуації вже мали місце після нападів на об'єкти в Тернопільській та Рівненській областях.
Експерт зазначає, що організувати поділ на зони можна відносно швидко і пояснює, які дії для цього необхідні.
"Для цього не знадобляться значні фінансові витрати, оскільки контроль над процесом відключення здійснюватиме диспетчер Укренерго. Проте, для того щоб нова зональна структура функціонувала ефективно, перед її впровадженням необхідно провести обширний аналітичний аналіз — ретельне моделювання електроспоживання в усіх областях України", - підкреслює Олег Попенко.
Експерт підкреслює, що, крім постачання електроенергії, також важливо враховувати рівень її споживання.
"У нас є дефіцитні регіони, а є й профіцитні, вони зав'язані на одній або максимум двох нитках постачання електроенергії і все це у комплексі дає можливість вибудувати певну модель споживання. Тому регіони потрібно об'єднувати у зони так, щоб вони мали потрібний обсяг споживання, який для них реально забезпечити", - підсумовує Олег Попенко.
Тим часом у Міненерго внесли зміни до Інструкції про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії з метою забезпечення справедливої і рівномірної черговості розподілу використання доступної потужності та електроенергії між споживачами.
Відповідний наказ Міненерго від 27 листопада 2024 року № 439 набрав чинності 3 грудня 2024 року.
Відповідно до нових вказівок, відбувається зміна у методах створення та використання графіків погодинних відключень (ГПВ) електричної енергії.
Зокрема, генеральні плани верифікації формуються двічі на рік на основі підсумків літніх і зимових режимних вимірювань, які проводяться для кожного оператора системи розподілу (ОСР).
"Графіки формуються на рівні не менше 75% від максимального споживання електричної енергії в період з 8:00 до 22:00 у робочий день. Вони поділяються на шість рівних черг, кожна з яких, у свою чергу, ділиться на дві підчерги. Кожна черга повинна підтримуватися на рівні не менше 12,5% від загального споживання, зафіксованого в останній робочий день," - зазначає пресслужба Міністерства енергетики.
В Міністерстві енергетики зазначають, що в умовах воєнного стану і впродовж року після його завершення чи скасування будуть діяти наступні положення:
Раніше ТСН.ua інформував про зміни в регулюванні експлуатації багатоквартирних будинків в Україні: які нововведення варто очікувати.
Также рекомендуем ознакомиться с:
Опалювальний період 2024-2025: чому в київських оселях досі панує прохолода та коли варто чекати на відключення електроенергії.
Удар "Орешніком" по столиці України або західній частині країни: аналітик озвучив ймовірні терміни російського наступу.