"Стагфляція набирає обертів": у Центральному банку Росії повідомили, що вичерпали всі наявні ресурси.
Як прогнозує ЦБ, вже наступного року російська економіка може опинитись на межі стагнації.
Голова Центрального банку Росії, Ельвіра Набіулліна, повідомила, що практично всі наявні ресурси в російській економіці вже використані. Незважаючи на це, в країні спостерігається небувало низький рівень безробіття та значний дефіцит кадрів на підприємствах.
"Ніколи раніше ми не спостерігали такого рівня безробіття. Лише кілька країн у світі можуть похвалитися настільки значним зниженням цього показника", - зазначила голова Центрального банку Росії, як повідомляє The Moscow Times.
Згідно з дослідженням, проведеним Центробанком, 73% компаній стикаються з нестачею кадрів, а рівень використання виробничих потужностей на фабриках перевищив 80%, що є новим історичним максимумом.
"Якщо економіка досягає своїх виробничих меж, але попит все ще продовжує зростати, це може призвести до стагфляції", - зазначила Набіулліна.
Центральний банк прагне запобігти цьому розвитку подій, підвищуючи основну процентну ставку.
"У країнах, що пережили стагфляцію, це стало наслідком надмірно м'якої монетарної політики, яку слід було б посилити", – підкреслила чиновниця.
Згідно з інформацією, наданою Росстатом, економіка держави-агресора продовжує демонструвати зростання, хоча темпи цього зростання поступово сповільнюються через подорожчання кредитів, втрату західних ринків у сировинних секторах та досягнення максимальних потужностей на підприємствах оборонної промисловості. У третьому кварталі валовий внутрішній продукт Росії зріс на 3,1%, після підвищення на 4,1% у другому кварталі та на 5,4% у першому.
Проте, за прогнозами Центрального банку, у наступному році економіка Росії може виявитися на межі стагнації. Відзначається, що ВВП країни зросте лише на 0,5-1%, тоді як показники інвестицій та приватного споживання можуть зовсім не змінитися. Міжнародний валютний фонд також попередив про значне зниження економічного зростання Росії — з 3,9% цього року до 1,3% наступного.
При цьому, наступного року ВВП Росії зростатиме на третину повільніше, ніж у розвинених країнах (1,8%), і втричі повільніше, ніж у тих, що розвиваються (4,2%). Від Китаю, (зростання на 4,5%) російська економіка відстане в 3,5 раза, а від Індії (6,5%) - у п'ять разів. До 2029 року ситуація ще більше погіршиться.
Лише тиждень тому Інститут вивчення війни (ISW) зробив заяву, що Росію незабаром очікують серйозні труднощі. Аналітики вважають, що економіка країни-агресора виявилася менш стабільною, ніж це намагається показати Кремль.
Business Insider передбачає, що економіка Російської Федерації має потенціал залишатися стабільною ще протягом півтора року, перш ніж почне демонструвати ознаки ослаблення.
Bloomberg вважає, що економіка Росії, яка зазнає значних фінансових витрат через військові дії в Україні, може зазнати різкого уповільнення внаслідок санкцій, накладених на основні галузі.
Геннадій Хазан, президент Української асоціації пілотів, висловив думку, що Росія має фінансовий резерв, який дозволить їй функціонувати до кінця наступного року, і важливо продовжувати тиск на неї.