Ключові дні виборів у США: як Трамп скорочує відставання та які фактори можуть вплинути на вибір нового президента.


В рамках виборчої кампанії Дональд Трамп навіть попрацював у McDonald's. Фістервіль-Тревоз, штат Пенсильванія, 20 жовтня 2024 року

Всього через два тижні ми зможемо дізнатися, хто стане новим президентом Сполучених Штатів.

Варто наголосити: саме "можемо дізнатися", а не "дізнаємось". Нинішня виборча кампанія у США видається максимально непередбачуваною.

Довгий час шальки терезів спершу поступово схилялися на користь Дональда Трампа з його кпинами в бік Джо Байдена через вік, погану економіку, війну в Україні - та будь-що погане у світі.

Далі, після заміни Байдена віцепрезиденткою Камалою Гарріс, кампанію республіканців охопила розгубленість, Трамп відверто невдало виступив на дебатах, а Демократичну партію охопили піднесення та ейфорія.

Зараз наші умовні терези, здається, досягли певної рівноваги, хоча періодично вони схиляються на користь то одного, то іншого кандидата.

У світі постійно зосереджують увагу на виборчому процесі в Сполучених Штатах. У нинішні часи глобальних викликів особливо актуально зрозуміти, хто стане новим неформальним лідером західного світу: "наступниця" теперішньої адміністрації Камала Гарріс або ж непередбачуваний Дональд Трамп.

Останні тижні лише додали інтриги у виборчі перегони - ситуація залишається максимально невизначеною.

У всіх найпопулярніших та поважних опитуваннях, як на загальнонаціональному рівні, так і в окремих штатах, різниця між Камалою Гарріс і Дональдом Трампом залишається в межах статистичної похибки.

Але тенденція опитувань показова: демократка поступово втрачає переконливу перевагу над експрезидентом США, а той починає надолужувати розгублений рейтинг.

Це наочно демонструє агрегатор загальнонаціональних опитувань сайту RealClearPolling: можна помітити, як

З початку жовтня популярність Трампа почала збільшуватися, в той час як у Гарріс її показники залишилися стабільними і не змінилися.

А авторитетна модель сайту FiveThirtyEight уперше з моменту прогнозування результатів голосування за Камалу Гарріс та Дональда Трампа дала останньому більше шансів перемогти (0,51 проти 0,49), відображаючи позитивну динаміку республіканця в опитуваннях.

Навіть якщо розглядати не загальнонаціональні дослідження, адже у США президентські вибори є непрямими і залежать від голосування в окремих штатах, ситуація не стане яснішою.

Найбільше уваги соціологів та оглядачів президентських виборів у США отримують так звані "хиткі", або ключові штати - ті, де виборці не віддають традиційну перевагу конкретній партії. Саме там, як правило, вирішується доля майбутнього президентства (і віцепрезидентства).

У поточній виборчій кампанії виділяються сім важливих штатів. Пʼять з них — Аризона, Вісконсин, Джорджія, Мічиган і Пенсильванія — віддали свої голоси на підтримку Джо Байдена у 2020 році. У Неваді Байден отримав невелику перевагу, тоді як в Північній Кароліні перемогу здобув Дональд Трамп.

Якщо вважати, що інші штати США підтримають свої традиційні вибори, Камалі Гарріс для здобуття перемоги потрібно виграти лише в трьох важливих штатах: Вісконсині, Мічигані та Пенсильванії. Це забезпечить їй необхідні 270 голосів колегії виборників для підтвердження її обрання на посаду президента.

Зараз це завдання виглядає здійсненним, але безсумнівно, що воно є досить складним.

Різниця між демократом і республіканцем у Вісконсині та Мічигані перебуває в межах статистичної похибки, тоді як у Пенсильванії їхні рейтинги практично зрівнялися. Проте, згідно з деякими свіжими опитуваннями, Трамп може мати невелику перевагу в цьому штаті.

Крім того, як зазначив американський статистик Нейт Сільвер, який здобув популярність завдяки прогнозуванню виборчих результатів у США та є засновником платформи FiveThirtyEight, за останні кілька тижнів Трамп поступово підвищував свої рейтинги в усіх семи важливих штатах.

Ці здобутки наразі суттєво не вплинули на ситуацію - але не можна виключати, що за два тижні до виборів картина буде зовсім інакшою.

Ситуацію з рейтингами обох претендентів на пост президента США можна найкраще охарактеризувати англійським терміном "toss-up", що означає "рівні шанси" (як при підкиданні монети). Іншими словами, як Гарріс, так і Трамп мають можливість через кілька місяців знову опинитися у Білому домі, отримавши новий або ж старий статус.

Що стало причиною ривка Трампа?

Ейфорія, яка охопила перші тижні кампанії віцепрезидентки США, коли зняття Джо Байдена з виборів стало полегшенням для істеблішменту та електорату Демократичної партії, а також спантеличило республіканців, вже залишилася позаду. У команді Гарріс це розуміють і вирішують адаптувати свою стратегію, щоб відновити підтримку серед виборців.

Сформулювати остаточну відповідь на питання про зміни в рейтингах Гарріс і Трампа складно, проте можна запропонувати принаймні одне пояснення: віцепрезидентка США остаточно взяла на себе кандидування, що призвело до більш ретельної оцінки її діяльності.

По-перше, після початкового шоку республіканці знайшли більш-менш конкретні меседжі для атаки на опонентку з Демократичної партії.

Вони зазначають, що Гарріс вже протягом трьох з половиною років займає свою посаду в Білому домі. То чому виборці повинні довіряти її обіцянкам, якщо за цей час вона не реалізувала їх? (Не враховуючи той момент, що віцепрезиденти США не мають таких повноважень для втілення політики, як президенти.)

А принагідно - повʼязують Гарріс із проблемами економіки та міграції, які залишаються в топі занепокоєнь американського електорату. Опитування вказують, що саме Дональду Трампу виборці довіряють у вирішенні цих питань більше, ніж його опонентці.

У офісі віцепрезидентки США відреагували на це різкою критикою на адресу Дональда Трампа.

На передвиборчих зустрічах Гарріс робить акцент на заявах колишнього президента щодо абортів та демократії. Вона також підкреслює, що з віком його проблеми лише посилюються. Дивна поведінка Трампа на деяких заходах, коли він просив увімкнути музику на 40 хвилин замість того, щоб виступати, а також скасування його участі в ряді подій, здається, лише підсилює цей меседж.

Ще однією дієвою стратегією республіканців у атаці на Камалу Гарріс стало представлення її як надмірно "лівої" особи. Хоча прізвиська на кшталт "товаришка Камала" або "марксистка" можуть не бути особливо ефективними, рекламні ролики, у яких згадується її обіцянка (дана під час кампанії 2020 року) фінансувати гендерні переходи для мігрантів, мали помітний вплив.

По-друге, Камала Гарріс зазнає зниження підтримки серед важливих для демократів виборчих груп, зокрема серед афроамериканців та латинських виборців.

Приміром, опитування The New York Times та Сієнського коледжу на початку жовтня показало, що Гарріс підтримують 78% темношкірих виборців. Так, це багато, але на виборах 2020 Байден мав підтримку 90%.

Чому так? Цих виборців, як і решту населення США, турбують насамперед економіка та міграція, і вони готові заплющити очі на неприйнятність Трампа як політика, якщо той зможе забезпечити їм економічний добробут.

Яскравим показником того, що у команді віцепрезидентки усвідомлюють існування цієї проблеми, став виступ Барака Обами на передвиборчому заході в "хиткій" Пенсильванії. Він заявив, що темношкірі чоловіки не виявляють підтримки Гарріс, оскільки, на його думку, не готові бачити жінку на посту президента США.

А додатково кампанія Гарріс опублікувала минулого тижня план підтримки темношкірих чоловіків (він буквально так і називається - The Opportunity Agenda for Black Men), в якій згадується і надання пільгових кредитів темношкірим підприємцям, і програми менторства для пошуку роботи, і навіть легалізація марихуани для рекреаційного вживання.

І, врешті-решт, третій аспект: незалежно від того, що говорить Трамп або як він діє, він майстерно привертає увагу медіа і володіє мистецтвом імпровізації.

Навіть негативна реклама все ж є рекламою.

Багато читачів, напевно, згадають, чим займався колишній президент США минулої неділі - так, він "працював" у McDonald's у Пенсильванії. А що робила в цей час Камала Гарріс, яка теж була в Пенсильванії? Вона виступала в церкві, і, до речі, це був її день народження. Але, звісно ж, картина виглядає не так яскраво.

Натомість віцепрезидентку згадують через відверто незрозумілий момент із редагуванням її інтервʼю на CBS News, де скоротили відповідь про загострення на Близькому Сході.

Її спроба провести інтерв'ю з консервативним Fox News не призвела до помітних змін у рівні підтримки.

Безсумнівно, що за менш ніж два тижні до президентських виборів у США рейтинги Трампа та Гарріс можуть зазнати значних змін. У цьому процесі можуть відіграти роль принаймні три важливі фактори.

Перш за все, слід зазначити покращення економічної ситуації. Незважаючи на те, що Трамп впевнено займає перші позиції серед виборців з питань економіки, Гарріс вдалося трохи зменшити відставання від нього завдяки більш позитивним даним про стан ринку праці в США та зниженню інфляційного тиску.

Якусь частину виборців це цілком може переконати в останній момент підтримати Гарріс як виразницю політики нинішньої адміністрації.

По-друге, варто зазначити, що тема абортів є тією, в якій Демократична партія має значну перевагу перед республіканцями. Цей аспект став очевидним під час проміжних виборів 2022 року, коли демократам вдалося зберегти контроль у Сенаті та перемогти ряд кандидатів, підтриманих Трампом, в різних штатах.

Цілком ймовірно, що і в цих виборах питання абортів матиме своє значення.

По-третє, ми спостерігаємо ескалацію конфлікту на Близькому Сході, яка, в даний момент, вигідна колишньому президенту США.

Парадоксально, але той факт, що колишній президент США виступає з проізраїльською позицією, не перешкоджає деяким мусульманським виборцям підтримувати його.

Те, що Гарріс цілковито підтримує політику Байдена щодо вирішення поточної ескалації близькосхідного конфлікту, відштовхнуло частину мусульманських виборців, особливо в штаті Мічиган, де на виборах 2020 року Байден здобув перемогу над Трампом.

Очевидно, що черговий виток ескалації тільки посилить цей тренд.

Не слід ігнорувати й менш значущі фактори, які, проте, можуть внести свій внесок.

Можливі різноманітні фактори, які можуть вплинути на ситуацію, такі як несподіване залучення виборців, яке, наприклад, допомогло Дональду Трампу здобути перемогу в 2016 році. Також варто врахувати втручання з боку Росії, Китаю чи Ірану, про що вже є певні докази. Крім того, будь-яка міжнародна криза, зокрема нове загострення конфлікту між Росією та Україною, може суттєво вплинути на розвиток подій.

Або, можливо, великі маніпуляції, фальсифікації або ціла низка судових позовів від певних кандидатів - чи повторення ситуацій, схожих на штурм Капітолія 6 січня 2021 року.

Хтозна, який "чорний лебідь" захоче пролетіти над американськими виборами.

Related posts