Уряд планує збільшити податок на додану вартість. Економіка буде піддана серйозним випробуванням.
Виявляється, що збільшення податків для малого та середнього бізнесу стало лише початковим етапом цьогорічного "Марлезонського балету" Верховної Ради України. Подальші кроки, за словами деяких нардепів, свідчать про наміри уряду також підвищити податок на додану вартість.
У той же час, згідно з оцінками ряду економістів, збільшення вказаних податків може викликати ще більші труднощі в економіці та негативно вплинути на місцеві громади: бізнеси можуть закриватися або переходити в тіньову економіку, а працівників можуть звільняти.
"Влада не збирається вгамовувати свої апетити. У її планах - піднімати ПДВ, посилаючись на умови МВФ, які самі ж і погодили, - стверджує народний депутат, голова партії "Розумна політика" Дмитро Разумков. - Переконаний, що це не принесе додаткових ресурсів до бюджету, але призведе до того, що ще більше людей поїдуть з держави. Таке враження, що влада лише підштовхує їх до цього, особливо дозволивши витратити "Вовину тисячу" на квитки на залізницю".
Минулого року певні "ігри" велися довкола "військового" податку на дохід фізичних осіб (ПДФО). Саме рік тому місцеві громади позбавили коштів від податків з доходів військових, із зарплат рятувальників та поліцейських.
Чим, фактично, знекровили місцеву владу, особливо - прифронтові громади.
"Ефективність використання виділених фінансових ресурсів - нуль! Адже за перші шість місяців з отриманих коштів було витрачено лише 45%. Гроші залишаються невикористаними, а громади позбавлені можливості відновлюватися! Наприклад, Харків, який майже щодня піддається обстрілам агресорів, втратив 3,4 мільярда гривень!" - підкреслив Разумков.
Нагадаємо, що рік тому парламентарі Верховної Ради ухвалили рішення про перенесення 100% військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з місцевих бюджетів до державного.
Перед початком повномасштабного вторгнення 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), сплаченого в конкретній громаді, надходило до місцевого бюджету. Решта 40% розподілялася між обласним і центральним бюджетами. ПДФО, що утримується із зарплат військових, обчислюється аналогічно. Оскільки після початку війни чисельність військових суттєво збільшилась, відповідно, й надходження до місцевих бюджетів також значно зросли.
Після скандалів щодо облаштування місцевими громадами фонтанів та закупок "золотих" овочерізок замість дронів, турнікетів і укриттів (сьогодні ця ситуація видається чомусь спеціально змодельованою), усі 100% ПДФО із зарплат військових вирішили забрати прямо до центрального бюджету.
Це, безумовно, стало причиною нової етапу холодної війни між центральними і регіональними органами влади. Здається, що центральна влада намагалася економічно ослабити місцеву, щоб зробити її більш готовою до компромісів і політично відданою. Проте сьогодні важко стверджувати, що ця стратегія була успішною.
У різних громадах частка військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) в бюджеті має різні показники. У містах, які знаходяться поблизу лінії фронту, ця частка суттєво перевищує аналогічні показники в бюджетах більшості західних областей України.
Наприклад, в умовах конфлікту Миколаїв, що знаходиться поруч із фронтом, втрачає приблизно 46% своїх бюджетних коштів.
А тиловий Івано - Франківськ - 10%.
Влада обіцяла реверсну дотацію тим регіонам, котрі будуть потребувати додаткового фінансування через вилучене ПДФО.
Проте не всім ця ідея подобалася. Як тоді й зазначали керівники прифронтових громад, котрі цілодобово страждають від обстрілів російської армії, такий механізм виявився не ефективним і займає багато часу.
У бюджеті на 2024 рік передбачено пункт, який забезпечує повернення 10% від податку на доходи фізичних осіб на рахунки військових частин для термінових закупівель. Інші 90% будуть розподілені порівну між Міністерством стратегічної промисловості, яке займеться розширенням виробництва снарядів та боєприпасів, та Державним спеціальним зв'язком, що відповідає за придбання спеціалізованої техніки, у тому числі дронів.
Громадські лідери обґрунтовували цей перерозподіл фінансів тим, що місцева адміністрація нераціонально використовує військовий податок, витрачаючи його на будівництво стадіонів та доріг замість того, щоб спрямувати на потреби армії. Вони стверджували, що візьмуть ці кошти і забезпечать фронт більш ефективно.
Так ніби й не було ніяких яєць по 17 гривень за штуку, бронежилетів, що прострілюються і скандальних літньо-зимових курток у міноборони. Також - арешту заступника міністра розвитку громад за махінації на закупівлі генераторів. І того, що населення як скидалось на потреби фронту на початку повномасштабного вторгнення, так і продовжує це робити.
Тому гарантії уряду щодо ефективного використання ПДФО виявились черговими деклараціями.
Безумовно, існує безліч речей, які залишаються поза нашим полем зору. Проте деякі обставини говорять самі за себе, перевершуючи будь-які пояснення чи офіційні доводи.
Скажімо, у вересні під час чергового масованого обстрілу міста Конотоп, що на Сумщині, у відновленні пошкодженої інфраструктури більшою мірою допомагали мери інших міст.
Тоді першим відгукнувся на потребу Конотопа міський голова Києва Віталій Кличко. Після розмови з мером Конотопа Артемом Семеніхіним Кличко вирішив терміново відправити туди найнеобхідніше. Зокрема, дизпаливо для генераторів, бо ситуація з енергопостачанням обʼєктів життєзабезпечення в Конотопі критична. А також матеріали для скління, деякі будматеріали. В першу чергу, для відновлення пошкоджених навчальних закладів.
"Держава забирає фінансові ресурси у міст: це і ПДФО, і 'військовий' ПДФО, і 'силовий' податок, який було введено. В результаті громади, особливо ті, що знаходяться в прифронтових зонах, змушені самостійно та практично без фінансування забезпечувати своє існування", - зазначив Віталій Кличко.
До речі, загальна сума військового податку на доходи фізичних осіб складає 120 мільярдів гривень.
"Досі я в шоці від рішень які останній час приймаються, - зазначив народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк. - Підняли історично податки - вирішили зайнятися історичним популізмом. Тільки був скандал про виплати прокурорам - підтримали збільшення зарплат прокурорам на 37%. Боюсь навіть уявити, що буде далі....".