Усе, що варто знати про битву за Покровськ: причини наступу РФ, прогнози, ситуація та наслідки


Армія Росії продовжує свій наступ на Покровському напрямку і вже, за даними місцевої влади, знаходиться всього за кілька кілометрів від самого Покровська. Цей наступ триває вже кілька місяців. Ворог сконцентрував там свої найсильніші та найбільші за розміром підрозділи. У зв'язку з цим пересічних українців дедалі більше турбує питання Покровська. Однак насправді навіть на пріоритетному напрямку у росіян справи йдуть не так однозначно, як може на перший погляд здатися деяким.

"Телеграф" з'ясував ситуацію у військових аналітиків. Детальніше про прогнози, актуальний стан справ та можливі ризики для ЗСУ читайте далі.

Військовий експерт і ветеран АТО Євген Дикий роз'яснив, що протидія ворожому наступу є надзвичайно складною через низку факторів:

Через це стримувати його на відкритій місцевості дійсно дуже складно. Жодна фортифікація в ґрунті не може довго витримувати удари 500-кілограмових авіабомб. Таким чином, ворог поступово просувається вперед, -- пояснив він.

На думку військового експерта Олега Старікова, на Покровському напрямку у Сил оборони України "тактична криза", яка може перерости в оперативно-тактичну.

Противник намагається прорватися до Покровська, щоб оточити наші сили. Основні цілі включають Невельське та Красногорівку. Це дозволить створити загрозу для оборони на півночі, зокрема для Слов'янська, Дружківки, Краматорська та Вугледара, -- зазначає він.

При цьому, припускає Старіков, ЗСУ все ж таки перекинули деякі резерви і призупинили рух противника.

"Раніше просування вимірювалося кілометрами — два, три, чотири, п'ять, але тепер воно сповільнилося до межі 100, 200, 300 метрів на день. Очевидно, що туди було перекинуто певні резерви, включаючи бригади з великим бойовим досвідом та високим рівнем мотивації," — зазначив Старіков.

Дикий вважає, що протягом найближчих двох тижнів противник досягне Покровська.

"Хоча в принципі є варіант, що ворог зачепиться за Селідове і там може застрягти. Але швидше я все ж таки виходив би з гіршого сценарію, що до Покровська ворог дійде десь до середини вересня", -- прогнозує аналітик.

Його передбачення, до речі, збігається з висновками колишнього співробітника СБУ Івана Ступака. На його думку, перші штурмові загони ворога можуть почати з'являтися на околицях Покровська вже з тижня на тиждень.

"На мою думку, штурм Покровська розпочнеться приблизно через півтора-два тижні. Ймовірно, перші піхотні штурмові групи вже можуть з'явитися в Покровську," -- прокоментував він.

Втім, як підкреслює Дикий, дістатися до Покровська ще не гарантує його захоплення.

Хочу нагадати, що до Бахмута росіяни дісталися швидко і без особливих труднощів, але захоплення самого Бахмута зайняло у них 10 місяців. До Авдіївки вони дійшли за кілька тижнів, але на її захоплення пішло 4 місяці. Авдіївка значно менша за Покровськ... Давайте поглянемо на ситуацію зараз -- Часів Яр. Це маленьке містечко, менше за Покровськ, до якого росіяни підійшли 4,5 місяця тому. За цей час вони так і не змогли повністю його підкорити. Їм вдалося просунутися лише частково. Весь досвід цієї війни демонструє, що коли починаються бої у міській забудові, де кожен будинок стає фортифікацією, а кожен підвал — укриттям, ми можемо затримувати ворога на тривалий час і завдавати йому значних втрат. Дикий додає, що справжня битва за Покровськ почнеться тільки після того, як ворог дістанеться до міста.

Ми, можливо, втрачаємо Покровськ як тилове місто, але це не означає, що ми втрачаємо його з військової перспективи. Битва за Покровськ лише починається, і, як показує досвід, його можна утримувати протягом довгих місяців. Таким чином, битва може бути дуже затяжною і не обов'язково успішною для ворога. А навіть якщо й буде успішною, то тільки після багатьох місяців і значних втрат. Тут немає зради - є важка війна.

В першу чергу, пояснює аналітик Ступак, Покровськ не є звичайним містом у традиційному сенсі для пересічного громадянина — це ціла агломерація. Це характерно для східної України, де одне місто поступово зливається з іншим, і під час подорожі можна навіть не помітити, що ви вже перебуваєте в іншому географічному місці.

"З 2014 року це великий логістичний хаб ЗСУ. Це і залізниця, і автомобільні дороги. Це склади, ремонтні бази. Звичайно, концептуально, якщо ми втратимо це місто, то у нас є альтернативні варіанти, проте вони будуть не такими зручними, вивіреними і таке інше. Це як, коли ти щось робиш довго, то звикаєш і перебудуєшся вже важко", -- продовжує він.

Ступак висловив припущення, що у випадку захоплення ворогом Покровська та досягнення адміністративного кордону Донецької області, перед ним відкриється кілька можливих сценаріїв:

Противник досі не заявляв про свої плани наступу на Дніпропетровщину, але це не означає, що вони не можуть здійснити його вже завтра. Можливо, вони скажуть щось на кшталт: "Ми йдемо захоплювати Дніпро". Для нас це буде величезним ударом. Далі розташовані поля та місто Павлоград. Якщо уявити, що росіяни зможуть захопити навіть 5-10 квадратних кілометрів Дніпропетровської області, це буде великим досягненням для російської пропаганди, а для України — серйозним провалом. Напруга у Дніпрі зростатиме. Запоріжжя також відчуватиме віддалений ефект напівоточення, -- прогнозує він.

Дикий вважає, що у Кремлі свідомо пішли на ризиковану авантюру -- вони намагаються не забирати війська з Донбасу та розігрують інформаційні операції, применшуючи успіхи ЗСУ у Курській області та перебільшуючи свої на Донбасі.

"Для Кремля Курська операція є дуже небезпечною. Російський народ прощав своїм правителям будь-які злочини, але не слабкість", -- зазначив він.

Старіков припускає три можливі сценарії розвитку подій:

"Будуть "сточені", вибачте за таке цинічне слово, але воно є, наші бригади, які туди перекинуті. Просування наступу припиниться, але все одно Селидове та Покровськ будуть взяті.

Альтернатива полягає в тому, що бригади не будуть "сточені", але ворог все одно перекине свої резерви, що дозволить йому продовжити повільний наступ. Це не створить оперативно-тактичну кризу, але призведе до тактичної кризи.

Але є третя вельми небезпечна тенденція, яка зараз спостерігається. Нещодавно ворог почав активний наступ на Вугледарському напрямку — з обох сторін, зі Сходу і Заходу. Вугледарський укріплений район є одним із наших найбільш захищених об'єктів, який противник не міг захопити від самого початку повномасштабного вторгнення. Тепер ворог намагається оточити цей район. З моменту початку вторгнення я турбувався про це місце, розуміючи, що якщо Вугледар буде захоплений, то все наше угруповання може опинитися в оточенні. Проте, на щастя, він вистояв", — заявив Старіков.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про причини, через які російські війська наразі не здатні захопити Покровськ.

Related posts